عربستان به دنبال اعمال نفوذ در میان کردهای سوریه

آنچه به قلم “سوبوتین ایگور” در روزنامه “نزاویسمایا گازتا” چاپ روسیه میخوانید:

هیاتی از نیروهای دموکراتیک سوریه که شامل تشکیلات کردها می باشد، عازم عربستان سعودی شد تا آینده مناطق شمالی شرقی سوریه را که تحت کنترلشان قرار دارد، بحث و بررسی کنند.

به نظر می رسد که این روند در راستای ممانعت از توسعه نفوذ ایران در منطقه است.

در دستور کار این مذاکرات، بحث و بررسی سیاست خارجی و تهدید آمیز ایران برای خاور میانه قرار داشت. در پی اخذ تصمیم دونالد ترامپ در راستای خروج نیروهایش از سوریه، این تفکر مطرح شده که شرایط برای توسعه نفوذ ایران فراهم می شود.

علاقه عربستان سعودی به شمال شرق سوریه باعث برقراری روابط میان دولت سعودی و حزب دموکراتیک سوریه شده است.

عربستان سعودی امریکا را نیروی منطقه ای می داند که قادر است، سهم بسزایی در بازسازی زیر ساخت های آن دست از مناطقی در سوریه داشته باشد که تحت کنترل دمشق رسمی قرار ندارند.

قبل از همه، از حمایت های مالی سخن در میان است. می بایست خاطر نشان کرد که تفکر جذب ریاض به برقراری ثبات در شمال شرق سوریه هرگز غیر واقعی به نظر نرسیده است، زیرا برخی از ساختارهای قبیله ای این منطقه با قبیله های عربستان سعودی پیوند خانوادگی دارند.

نکته قابل توجه این است که طرفین مناقشه در شمال سوریه به دنبال کمک از سوی بازیکنان عربی هستند که در برخی موارد، منافع ضدونقیضی با یکدیگر دارند.

در آستانه سفر هیات حزب دموکراتیک سوریه به عربستان سعودی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، دشمن اصلی این حزب، به قطر سفر کرد. گفتنی است که قطر در انزوای سیاسی و اقتصادی از سوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی بسر می برد که در پاسخ به روابط این کشور با ایران می باشد.
پرونده سوریه جزء مسائلی بود که رئیس جمهور ترکیه در قطر آن را بحث و بررسی کرد. به گفته اردوغان، شعاع امنیت در شمال سوریه نیز بحث و بررسی شده است.

ناظران معتقدند که هدف عربستان سعودی از برقراری روابط با حزب دموکراتیک سوریه، خنثی کردن نفوذ ترکیه نیز است. اما، فعلا، اولویت در این روند، مبارزه با ایران و عناصر این کشور در سوریه است. فقط از مقابله با نیروهای شیعه ای که در حمایت از دولت سوریه مبارزه می کنند، سخن در میان نیست. ایران در حال توسعه نفوذ خود در شمال شرقی سوریه با تکیه بر نیروهای انسانی و سازمان های غیر انتفاعی است.

در محافل کارشناسی، به همکاری نظامی حزب دموکراتیک سوریه و ریاض اشاره می کنند. کیریل سمنوف، مدیر مرکز مطالعات اسلامی در انستیتوی توسعه و کارشناس شورای روسیه در امور بین الملل معتقد است: «از مدتها پیش، عربستان سعودی از حزب دموکراتیک سوریه در زمینه نظامی و آموزش شبه نظامیان حمایت می کند. سعودی ها از نیروهای دموکراتیک سوریه حمایت مالی نیز می کنند. برای عربستان سعودی، حزب دموکراتیک سوریه ابزاری است، برای مقابله با ایران و ترکیه.

ازسوی دیگر، عربستان سعودی آمادگی دارد تا به حمایت خود از حزب دموکراتیک سوریه تا زمانی که امریکا از آن حمایت می کند، ادامه دهد.

این گزینه نیز مطرح است که احتمال دارد، در آینده، عربستان سعودی، مصر و امارات متحده عربی مدیریت بر حزب دموکراتیک سوریه را برعهده گیرند و به ضامن آن در مقابله با رژیم اسد تبدیل شوند».

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *