نخست وزیر اسراییل در مخمصه عمیق

آنچه به قلم “ماسانوری توبیتا” در روزنامه”نیکی” چاپ “ژاپن” میخوانید:

در اسراییل که بزرگترین متحد آمریکا در خاورمیانه به شمار می آید ، برای نخستین بار وضعیتی به وجود آمده که نخست وزیر فعلی این کشور متهم به فساد شده است.

نتانیاهو ، نخست وزیر اسراییل ، از استعفا امتناع ورزیده است و به همین جهت به احتمال قوی بار دیگر برای دومین بار در این کشور حول و حوش ماه مارس انتخابات سراسری برگزار می شود. در صورت وقوع چنین امری ، نخست وزیر اسراییل تمام تلاش خود را خواهد کرد تا حزب لیکود پیروز انتخابات سراسری اسراییل شود.

گمانه زنی هایی هم مطرح است که نخست وزیر اسراییل به منظور تحکیم حامیانش رویکرد سفت و سخت علیه ایران و فلسطین اتخاذ خواهد کرد. بنابراین می توانیم بگوییم که ناآرامی های منطقه خاورمیانه بار دیگر شعله ور خواهد شد.

دادستان عمومی اسراییل روز بیست و یکم ماه نوامبر در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد ، نخست وزیر اسراییل به جرم رشوه خواری ، تقلب و سوء استفاده از اعتماد عمومی تحت تعقیب قرار دارد. سنگین ترین اتهام نخست وزیر اسراییل « رسوایی بسک » عنوان شده است. نتانیاهو به شرکت مخابراتی « بسک » وعده داد در عوض پوشش خبری مثبت در خصوص نخست وزیر اسراییل ، از این شرکت حمایت خواهد کرد. نخست وزیر اسراییل در کیفر خواست ادعای بی گناهی و تاکید کرد:« نخست وزیر نمی تواند کنارگیری کند. »‌

 

بر اساس قوانین اسراییل ، نخست وزیر حتی اگر تحت پیگرد هم قرار گیرد ، تا زمانی که جرم وی ثابت نشود ، می تواند در سمت خود باقی بماند. چنانچه جرم رشوه خواری نتانیاهو از طریق دادگاه عمومی تایید شود ، ممکن است حداکثر به ده سال حبس محکوم شود. با توجه به اینکه نتانیاهو به عنون نخست وزیر در راس دولت اسراییل قرار دارد ، دیدگاهی مطرح است که وی با دنبال کردن اقدامات قانونی لوایحی را برای معاف شدن از اتهامات تصویب خواهد کرد.

ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، حمایت از تداوم نخست وزیر نتانیاهو را آشکارا اعلام کرد. محافظه کاران مسیحی که پایه و اساس حامیان ترامپ را تشکیل می دهند به دولت راستگرای اسراییل که رویکرد سفت و سخت علیه ایران و فلسطین اتخاذ کرده ، نزدیک است ، بنابراین از آنجا که ترامپ پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ میلادی را مدنظر دارد ، سعی دارد با حمایت از نتانیاهو ، حامیانش را برای انتخابات ۲۰۲۰ میلادی حفظ کند.

مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا ، روز هیجدهم نوامبر با اشاره به اینکه: «‌فعالیت شهرک سازی اسراییل در منطقه خودمختار کرانه رود غربی ناقض قوانین بین المللی نیست. » از رویکرد نتانیاهو دایر بر ادغام بخشی از کرانه غربی پشتیبانی کرده است.

به نظر می رسد ، نتانیاهو به منظور گسترش حامیانش در داخل کشور ، رویکرد حمله به فلسطین و ایران را تقویت کند. ارتش اسراییل روز دوازدهم نوامبر فرمانده «‌ جهاد اسلامی » را با حملات هوایی به قتل رساند. همچنین ارتش اسراییل روز بیستم نوامبر دهها پایگاه نظامی نیروی قدس سپاه پاسدران و ارتش ایران در خاک سوریه را بمباران کرد و موجب کشته و زخمی شدن شمار زیادی از نیروی قدس سپاه پاسداران و ارتش ایران شده است.

اما با این حال به نظر می رسد قصد واقعی نتانیاهو افزایش تنش در منطقه و بهره برداری از آن برای انتخابات سراسری اسراییل است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *