مالیات بگیران و مالیات گریزان

سرکشی به دارایی های افراد وظیفه دولت مالیات بگیر است، اما آیا دولت به حساب های مالیات گریزان هم سرکشی می کند؟

سرکشی دولتی بر مایملک و دارایی های افراد در حکومت هایی که بخشی از در آمدشان بر پایه سیستم های مالیاتی است یک امر طبیعی است. در نروژ، بسیاری از شرکت های خصوصی حتی می توانند به حساب بانکی شما دسترسی پیدا کنند.

مثلا اگر شما می خواهید یک گوشی تلفن همراه یا یک ماشین لباسشویی به صورت قسطی بخرید، شرکتی که روش پرداخت قسطی شما را تامین می کند Klarna پیش از این که قرارداد خرید قسطی ثبت شود، می رود و حساب بانکی شما را نگاه می کند که آیا اصلا پولی در حسابتان هست یا نه. خیلی هم رسمی نامه ای به خانه شما می آید که فلان شرکت حساب شما را چک کرد.

اصلا کسی که دارایی هایش را از دولت مخفی کند و به نحوی فرار مالیاتی کند، یک جرم قانونی از درجه اول مرتکب شده و ممکن است جریمه اش سالها زندان باشد.

اسخنان اخیر معاون وزیر تعاون(مبنی بر شرط سرکشی به حسابها جهت پرداخت یارانه بنزین!) که البته بیانی آماتوری و غیرفنی دارد مساله ای عادی و حل شده در جوامع پیشرفته است. هر فرد جامعه شهری به عنوان یک عضو مالیات ده به جامعه، موظف است دارایی ها، حساب های بانکی داخل و خارج از کشورش را در اختیار و دسترس دولت قرار دهد؛ و این نه فقط برای یارانه گیران که برای پزشکان، وکلا و همه ثروتمندان جامعه هم باید صادق باشد.

توقع ایجاد شده نزد مردم البته ریشه در سخنان نابجای رییس جمهور کشور دارد که به هنگام خوش خوشانِ روی کارآمدن دولتش گفت که دولت به حساب های مردم «سرکشی» نمی کند! و این ورای عدم اعتماد مردم به مجموعه این دولت است که با فریبکاری سخنانش از ابتدای دولت یازدهم یک به یک نقض شده و حالا صداهای مختلفی از گوشه و کنار به گوش می رسد که در آن شورای سران قوا، لابی هایی به دنبال معافیت مالیاتی کارانه پزشکان هم هستند!

هاتف خالدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *