استیضاح لازم نیست، محاکمه‌اش کنید

در میان خبرها شنیده شد که بالاخره 70 نفر از نمایندگان مجلس چشم‌های خود را بر بی‌کفایتی بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت حسن روحانی باز کردند و خواهان استیضاح او شدند.

این اتفاق از این حیث که نشان می‌دهد مجلس علیرغم تمام صدماتی که مدیریت علی‌ لاریجانی به آن زده، خیلی هم به قعر امور نرفته و گهگاهی تکانی به خود می‌دهد جای امیدواری دارد اما از این جهت که پرونده بیژن زنگنه بناست با یک استیضاح ساده بسته شود، (البته اگر لابی‌های مختلف نفتی اجازه این اتفاق را بدهد) اصلا جای خوشحالی ندارد.

بیژن زنگنه، فردی است که تقریبا تمام دوران زندگی پس از انقلابش را در رده‌های بالای مدیریتی بوده و سال‌ها با مسائل ریز و درشت صنعت نفت آشنا بوده است. زیر و بم‌ها و چالش‌های این حوزه را بیشتر از خیلی‌ها می‌داند و جوان تازه‌کاری نیست که به مقتضای دوران انقلاب و از سر ناچاری بر کرسی حساس وزارت نفت تکیه زده باشد.

باورتان می‌شود زنگنه که دولتی‌ها او را ژنرال دولت می‌دانند، نمی‌دانست که با حذف سهمیه‌های بنزین در گام نخست و سپس حذف کارت سوخت، بهترین فرصت برای قاچاقچیان فراهم شده و روزانه چندده میلیون لیتر از سرمایه ملی به ثمن بخس از کشور خارج شده و در حالی که کشورمان در تنگنای شدید اقتصادی قرار دارد سالانه رقمی نزدیک 36 هزار میلیارد تومان به کشور ضرر وارد خواهد شد؟!

کدام ذهن ساده‌اندیشی می‌تواند بپذیرد بیژن زنگنه نمی‌دانست با حذف کارت سوخت و سهمیه‌بندی، مصرف روزانه بنزین افزایش خواهد یافت و روندی که با اجرای شجاعانه دولت نهم، کاهشی شده بود شیب افزایشی جدی خواهد یافت؟!

حتی اگر در خوش‌بینانه‌ترین حالت بگوییم که حذف سهمیه‌بندی و کارت سوخت از سنخ لج‌بازی‌های متداول دولت روحانی با دولت قبل بود، باز هم این اقدام علیه منافع ملی چه نام دارد؟

اگر بیژن زنگنه اینقدر ساده‌اندیش بود که نداند حتی اگر بخواهد از اشتباه خود بازگردد باید صادقانه آن را با مردم در میان گذاشته و بگوید کارت سوخت اجباری شده و فرصت چند ماهه برای دریافت کارت‌های المثنی سوخت بدهد نه اینکه تا آخرین روزهای سهمیه‌بندی بنزین این موضوع را تکذیب کرده و هزاران نفر را بدون کارت سوخت وارد دوره جدید سهمیه‌بندی کند، پس چرا در این جایگاه به کار گرفته شد؟

فرض می‌گیریم زنگنه جوانکی بی‌تجربه بود که نمی‌دانست چگونه باید سهمیه‌بندی بنزین را اجرا کند تا کشور در شرایط حساس و خطیر فعلی دچار تنش و آشوب نشود. آیا او حتی بلد نبود به تجربه موفق قبلی نگاه کند و از روی دستی قبلی‌ها مشق بنویسد تا این فاجعه رقم نخورد؟

بیژن زنگنه خواسته یا ناخواسته در پازلی بازی کرد که ضرر هنگفت اقتصادی، سیاسی و امنیتی به کشور وارد شود و پیام التهاب و نارضایتی مردم را به بیرون مخابره کرد. زنگنه کاری کرد که دشمنان، سرمست از اثرگذاری فشارهایشان بر مردم مستضعف ایران شوند و البته بهانه‌ای به دست کسانی داد که قصد دارند تتمه اندوخته انقلاب را هم پای میز مذاکره به قمار بگذارند.

امام خمینی در آخرین روزهای جنگ نظامی با صدام در فرمانی خطاب به رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نوشت: «هر عملی که به تشخیص دادگاه موجب شکست جبهه اسلام و یا موجب خسارت جانی بوده و یا می‌باشد مجازات آن اعدام است.» مجازات کسی که در جنگ شدید اقتصادی موجب ضربات سنگین به جبهه اسلام و با بی‌کفایتی خود موجب بلوا در کشور و کشته شدن ده‌ها نفر شده چیست؟

علیرضا ملوندی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *