نزدیک شدن اسرائیل به کابوس مرگ

آنچه به قلم “بن کاسپیت” در”المانیتور” منتشرشده درآمریکا میخوانید:

 

وزیرخارجه آمریکا در یک جمله، در7نوامبر موفق به تعریف كابوس نهایی تصمیم‌گیرندگان دیپلماتیک و امنیتی در اسرائیل شد.

پمپئو در پی اعلام ایران از آغاز مرحله چهارم عقب‌نشینی آهسته خود از توافق هسته‌ای گفت:
«اعضای جامعه بین‌المللی كه به‌درستی با موارد حملات و تحریکات ایران دغدغه دارند، باید تصور كنند كه ایران چگونه با سلاح هسته‌ای رفتار خواهد كرد.»

پمپئو تخمین اطلاعات اسرائیل را که یک سال پیش در اینجا منتشرشده بود، تأییدکرد که براساس آن، ایرانیان توافق‌نامه را به‌تدریج و با قدم‌های آهسته نقض می‌کنند تا زمانی که این رشد به دامنه‌ای برسد که ازطریق آن بتوانند ظرف چندماه آینده به سلاح هسته‌ای دست یابند.

سرانجام، پس از تخمین مأمورین اطلاعات اسرائیل، ایران پس از عقب‌نشینی آمریكا از توافق هسته‌ای، آماده «دستیابی سریع» به سمت نخستین تأسیسات هسته‌ای نظامی خواهدبود. این وضعیتی است که اسرائیل بیش از هرچیزدیگری روی زمین از آن می‌ترسد.

پومپئو همچنین درباره این احتمال گفت كه آمریکا اجازه نخواهدداد این اتفاق بیفتد؛ اما این سخنان هیچ‌کس را نه در اورشلیم و نه در تل‌آویو قانع نکرد.

یک مقام بلندپایه اطلاعات اسرائیلی به‌شرط ناشناس ماندن، به المانیتور گفت:
“متأسفانه تجربه به ما می‌آموزد که دولت ترامپ همه دیدگاه‌های خود را در عمل محقق ننموده است. مسئله این است که این بار ما به یک‌دو راهی مرگ و زندگی رسیده‌ایم که ممکن است ما را وادار به انتخاب یک مسیر مستقل کند. این بار، موضوع کره شمالی نیست بلکه ایران است…اسرائیل همه اتفاقاتی را که در یک سال و نیم از زمان اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، در ماه مه سال 2018، رخ‌داده را پیش‌بینی کرده بود.”

این منبع اطلاعاتی به المانیتور می‌گوید:
“ایرانیان خروج آمریكا از توافق هسته‌ای را پاسخ دادند. در ابتدا غنی‌سازی اورانیوم را دوباره با سطح 3.5٪ شروع می‌کنند، سپس تعداد سانتریفیوژها را افزایش می‌دهند. بعداً، آن‌ها اورانیوم غنی‌شده‌ای را که در خاک خود نگهداری می‌کنند، افزایش می‌دهند، سپس تأسیسات غنی‌سازی را در«فردو» به کار می‌گیرند و شروع به استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته و سریع خود می‌کنند.

حسن روحانی، این هفته تلاش كرد تا غرب را آرام كند و اعلام كرد كه همه اقدامات ایران قابل‌برگشت است و بازگشت غرب به توافق هسته‌ای فوراً باعث بازگشت ایران می‌شود.

یک منبع ارشد امنیتی سابق اسرائیل نیز به المانیتور گفت:
“آنچه روحانی گفت، دقیق نیست…آخرین مرحله-که در آن سانتریفیوژهای سریع به کار می‌افتند و گاز UF6 به سمت آن‌ها جریان می‌یابد. اقدامی برگشت‌ناپذیر است.”

ایران بادانش و توانایی علمی به‌دست‌آمده از راه‌اندازی سانتریفیوژها به‌سرعت به امکان ساخت اولین تأسیسات بمب هسته‌ای نزدیک می‌شود. حتی اگر در عرض چندهفته یا چندماه کار در تأسیسات فردو را متوقف کند، شما نمی‌توانید دانش و تجربه به‌دست‌آمده را از بین ببرید، دانشی که می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی شمارا به سلاح هسته‌ای نزدیک نماید.

اکنون ما فقط چند گام تا تحقق کابوس نهایی اسرائیل فاصله‌داریم: ایران آنچنان برای دستیابی به موفقیت هسته‌ای آماده شده است که هیچ نهاد بین‌المللی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. قمار نخست‌وزیر نتانیاهو درمورد ترغیب ترامپ به‌قراردادن ایران رو به دیوار، دربرابر چشمان شگفت‌زده وی که با مسائل سیاسی و جنایی در داخل قرار دارد، فرومی‌ریزد.

یک منبع ارشد لیکود به‌شرط ناشناس بودن به المانیتور گفت:
“به نظر نمی‌رسد ترامپ یک متحد غیرقابل‌اعتماد باشد. او درواقع اسرائیل را دوست دارد، اما وقتی صحبت از اقدامات واقعی یا منافع سیاسی شخصی وی می‌شود، او به خاطر نتانیاهو دست به هیچ‌گونه خطری نمی‌زند.”

شاخه‌های امنیتی اسرائیل در حال حاضر با وظایف دشواری روبرو هستند. اسرائیل ظرفیت‌های خود در این منطقه در سال‌های اخیر را حفظ کرده است ، اما اثر واقعی آن در زمستان سال 2019 در مقایسه با خسارت‌هایی که اسرائیل ممکن بود در تابستان سال2012 به پروژه هسته‌ای ایران وارد کند به‌مراتب کاهش‌یافته است.

اگر همه این‌ها را به توانایی اثبات‌شده ایران در انجام حملات متعارف با استفاده از موشک‌های هدایت‌شونده و هواپیماهای بدون سرنشین مسلح متصل کنیم، همان‌گونه که اخیراً در عربستان به نمایش درآمد، دچار سردرد رو به رشد اسرائیلی خواهیم شد.

همه این‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که اسرائیل فاقد یک دولت کارآمد است، نخست‌وزیر مشخصی وجود ندارد و مشکلات جاری این کشور را وارد سومین دعوای انتخاباتی با هرج‌ومرج‌های ایجادشده توسط حامیان نتانیاهو امری که به‌مراتب سریع‌تر از نقض توافق هسته‌ای توسط ایران صورت می‌گیرد، کرده است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *