وحشت نتانیاهو از هدف قرار گرفتن نیروگاه های هسته ای اسرائیل

آنچه به قلم “ایگور سوبوتین” در روزنامه “نزاویسمایا گازتا” چاپ روسیه میخوانید:

نخست وزیر اسرائیل، ادعا کرد که ایران استقرار موشک را در جنوب شبه جزیره عربستان آغاز کرده است.
وی اعلام کرد که ایران می خواهد، اسرائیل را هدف قرار دهد.

گفته می شود که راکتور هسته ای در بیابان نگو در خطر قرار دارد.

نتانیاهو بار دیگر، در خصوص افزایش خطرها از سوی ایران هشدار داد.
او از آمادگی تهران برای حمله به اسرائیل از خاک یمن سخن گفت.

او در دیدار با استیون منوچین، وزیر دفاع امریکا، در بیت المقدس در این خصوص سخن گفت.

او از امریکا می خواهد تا تحریم های تکمیلی علیه ایران اعمال کند تا مانع از سیاست مفسده جویانه و تهاجمی این کشور شود.

احتمال دارد، این سخنان نتانیاهو در واکنش به حملات صورت گرفته علیه پالایشگاه های نفتی عربستان سعودی باشد.

اسرائیل از آن واهمه دارد که چنین حملاتی علیه این کشور نیز صورت گیرد. در هفته های اخير، منابعی در اسرائیل از کسب اطلاعات جدید در خصوص آمادگی ایران برای حمله علیه اسرائیل خبر داده اند.

تحلیلگران ساخال از آن بیم دارند که تشنجات در نوار غزه که برخی از گروه های آن روابط سیاسی و مالی با ایران دارند، به شمال اسرائیل کشیده شود.

با توجه به توانائی موجود در حمله علیه پالایشگاه های نفتی عربستان سعودی، ساخال معتقد است که هر گونه پرواز در حریم هوایی سوریه می تواند، پاسخ نظامی سریع ایران را به همراه داشته باشد.

مرکز تحقیقات هسته ای نگو در حاشیه شهر دیمونا در اسرائیل قرار دارد که در ایران و کشورهای عربی به نیروگاه اتمی دیمونا معروف است. سال های طولانی، اسرائیل در این مرکز، به صورت مخفیانه، سلاح هسته ای تولید می کرد و بعدها، با افشا شدن منابع متعدد، تولید و نگهداری بمب های اتمی در این مرکز مورد تایید سازمان های اطلاعاتی قرار گرفت، اما هرگز، توسط مقامات اسرائیل مورد تائید رسمی قرار نگرفت.

عوزی ایون، دانشمند هسته ای اسرائیل و یکی از موسسان نیروگاه اتمی دیمونا، در مقاله ای در نشریه هاآرتص ضمن بررسی عملیات پهپادی علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی، نوشت که اسرائیل از این حمله درس گرفته و در نظرات خود در خصوص توانایی های ایران تجدید نظر کرده است. او ضمن ابراز رضایت و آسودگی از تخلیه مخازن آمونیاک در حیفا، توصیه می کند که بهتر است، تمامی تانکرهای گاز و سوخت را به منظور حفاظت در برابر حملات مستقیم زیر زمین مخفی شوند و مهم تر از هر چیزی، این است که فعالیت راکتور هسته ای دیمونا به دلیل آسیب پذیر بودن باید متوقف شود، زیرا در غیر اینصورت، ضررهای آن بیشتر از منفعت هایش خواهد بود و احتمال وقوع رویداد چرنوبیل جدید وجود دارد.

اسرائیل نیروگاه دیمونا را از فرانسه خریداری کرده و آن را راه اندازی کرده است. براساس گزارشات فرانسه، عمر مفید این نیروگاه به پایان رسیده و بیش از پنج دهه از عمر آن گذشته است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *