“مذهب خصوصی؛ از کلونی تا الیگارشی”

وسط بحث‌های روزمره بارها گفته‌ام که اگر با خیلی از مسوولین منفور هم معاشرت کنید می‌بینید آدم‌های مخلص و سالم و زحمتکشی هستند، اما چون با عینکی غلط به رویدادها نگاه می‌کنند همه اخلاص و سلامت و زحماتشان جاده صاف کن تغییرات مخرب بیشتر می‌شود.

غلامعلی حدادعادل، همسرش، فرزندش و خیلی‌های دیگر برای من همین حکایت را دارند، مردان و زنان با اخلاصی که مخلصانه مناسبات ارباب-رعیتی جامعه را سامان می‌دهند!

ایده حکمرانی دینی به موازات گذر زمان و حادث شدن مشکلاتی که حتی به ذهن بنیانگذاران حکومت نیز خطور نمی‌کرد با گذر زمان از خواسته‌های عینی به ایده‌های انتزاعی و از بدنه عمومی به الیگارشی مکتبی رسید.

مثال عرض میکنم، هرقدر در سالهای اول جمهوری اسلامی تعریف حاکمیت دینی ساده بود در گذر دهه‌ها دشوار بود، سال ۵۹ حکومت دینی معنایش حکومتی بود که در آن شکاف فقیر و غنی حداقل می‌شود، کسی گرسنه نمی‌خوابد، قانون در دعاوی حامی مظلوم است و… اما در گذر زمان از این تعریف ساده به ایده‌های کلان و طرح‌های تمدنی رسید که دیگر فقر فقرا برایش مساله‌ای حاشیه‌ای هم تعریف نمیشود.

مضاف بر اینها هرقدر در سالهای نخستین برپا کنندگان اهداف انقلابی آحاد و عموم مردم بودند با گذر دهه‌ها دیگر نه مردم که یک “قشر حزب‌الهی‌ها” استاندارد شده که دوره‌های طرح ولایتش را هم گذرانده و “چگونه اندیشیدنش” هم تثبیت شده بعنوان جامعه هدف انقلاب تعریف شدند!

بخش عمده نقدها به مدارس غیردولتی (به عبارت صحیح‌تر پولی) تبعات طبقاتی آن و گسترش بی‌عدالتی آموزشی و انسداد طبقاتی برای عمده اقشار اجتماع بوده و هست.

اما در ذیل اینها مدارس غیردولتی دینی نمود کاملی از تربیت کردن یک قشر کلونی زده مذهبی-عقیدتی برای طی کردن پروسه الیگارشی مکتبی یا همان مدیران آینده کشور است.

الگویی که برخلاف ظاهر بشدت مقدس مآبش نمودی از تسلط حداکثری ایده سکولاریستی برای حکومتداری است.

مدارس دینی-پولی یک ایده برای رها کردن جامعه (مدارس دولتی) و تربیت زیرپوستی یک طبقه ممتاز عقیدتی اقتصادی (مدارس پولی) در جهت تصرف منابع قدرت است. قشری شبیه عمده آقازاده‌های موجود که خود با پا گذاشتن در جای پای طاغوت اقتصادی سابق ایده انقلاب مستضعفین را تقویت می‌کنند!

صادق فرامرزی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *