بین الملل

💠بسته خبری💠

بین الملل

💢ناآرامی در میدان التحریر بغداد؛
رسانه های عراقی از برخی ناآرامی‌ها در میدان التحریر در بغداد خبر دادند. منابع عراقی از مصدوم شدن برخی در جریان این ناآرامی‌ها خبر دادند.

💢نیروهای امنیتی علیه تظاهرات کنندگانی که قصد عبور از پل الجمهوریه میان میدان التحریر و منطقه سبز بغداد را داشتند، از گاز اشک آور استفاده کردند.

💢برخی گمانه ها مبنی بر ایجاد شورش(بابت مشکلات معیشتی و بیکاری) قبل از اربعین برای به حاشیه کشاندن مراسم باشکوه راهپیمایی وجود دارد.
بخصوص باتوجه به رخدادهای بصره در سال گذشته و امسال بغداد که هر دو در نزدیکی اربعین روی داده است.

💢خبرها حکایت از کشته شدن چندین تفر در شلوغی های بغداد دارد.

💢«عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر عراق بامداد چهارشنبه بیانیه‌ای درباره تظاهرات‌های اعتراضی در بغداد، بصره و برخی از دیگر شهرهای عراق صادر کرد.
نخست‌وزیر عراق در این بیانیه به شهروندان این کشور اطمینان خاطر داده اولویت‌های دولت او بر دستیابی به مطالبات مشروع متمرکز است و دولت در تلاش است خواسته‌های منصفانه شهروندان را برآورده کند.
نخست‌وزیر عراق، البته در این بیانیه خاطرنشان کرده که از نگاه دولت او بین تظاهرات‌کنندگانی که در چارچوب حقوق قانونی خودشان در حال اعتراض هستند و نیروهای امنیتی عراق که به وظایف خود برای حفظ امنیت تظاهرات‌کنندگان و تأمین امنیت و ثبات کشور فعالیت می‌کنند، تفاوتی وجود ندارد.
او در بخش دیگری از بیانیه تأکید کرده اخلال در نظم عمومی، آسیب زدن عمدی به تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی جرم است و طبق قانون، قابل مجازات است.
نخست‌وزیر عراق همچنین ضمن ابراز تأسف از کشته شدن چند نفر از تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی و آسیب دیدن اموال عمومی تأکید کرده دستور تحقیق درباره این حوادث را داده است.
وی در پایان خواستار امدادرسانی سریع به افرادی شده که در جریان این تظاهرات‌ها زخمی شده‌اند و درگذشت چند نفر را به خانواده‌های آنها تسلیت گفته است.

💢روزنامه گاردین در گزارشی ضمن تایید خبر خودداری روحانی از گفت‌وگو با ترامپ نوشته است: تیم مهندسان فرانسوی در اتاق جلسات هتل میلینیوم نیویورک، محل اقامت روحانی، یک خط تلفن امن فراهم کرده بودند. با این حال روحانی از اتاق خود خارج نشده است.

💢روزنامه “رای الیوم ” نوشت : محمد بن سلمان از هم پیمانان غربی و آمریکا ناامید شده و به این نتیجه رسیده است که هدف آنها تنها باج خواهی است، لحن خود در قبال ایران را تغییر داده و به صلح و کاهش تنش متمایل شده است.

💢پایگاه «میدل ایست آی» نوشت که عربستان سعودی به «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق برای هماهنگی دیداری با ایران چراغ سبز نشان داده است.

💢ئیس شورای عالی سیاسی یمن و نماینده سازمان ملل در امور این کشور روز سه‌شنبه در صنعاء با یکدیگر دیدار و درباره آخرین تحولات مربوط به جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن گفت‌وگو کردند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *