کودتای نوژه

کودتای نوژه باید از سحرگاه پنج‌شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۵۹ از پایگاه هوایی شهید سرهنگ خلبان محمد نوژه (پایگاه شاهرخی یا پایگاه سوم شکاری سابق) آغاز می‌شد.

محمدباقر بنی‌عامری، طراح و فرمانده نظامی «عملیات نقاب» یا «عملیات شاهرخی»(کودتای نوژه) بود.
(بنی عامری پس از فرار از ایران در ۲۷ بهمن۱۳۹۴ در انگلستان درگذشت)

گروه «نقاب» از اواخر سال ۱۳۵۸ تماس‌های خود را با نظامیان ناراضی در بخش‌های مختلف ارتش، ژاندارمری و گروه‌های دیگر برای انجام عملیات آغاز کرد.

شاپور بختیار نیز با جلب حمایت صدام حسین در عراق که البته هنوز با ایران وارد جنگ علنی نشده بود، منابع مالی گسترده‌ای به دست آورد و آن را در اختیار گروه نقاب گذاشت.

در نهایت طرحی گسترده برای کودتای نظامی طراحی شد.

بر مبنای طرح محمدباقر بنی‌عامری، قرار بود در روزهای منتهی به ۱۸ تیر ۱۳۵۹ شورش‌هایی در مناطق قومی ایران به خصوص در میان برخی طوایف بختیاری، قشقایی و بویراحمدی رخ دهد.

این شورش‌ها باعث می‌شد تا نیروهای امنیتی و نظامی تمرکز خود بر تهران را از دست بدهند و برای کنترل ناآرامی‌ها از مرکز خارج شوند.

مرحله بعدی این بود که صدها چترباز نیروی ویژه نیروی زمینی و ده‌ها خلبان نیروی هوایی در دسته‌های جداگانه به پایگاه هوایی نوژه در همدان بروند و با تصرف این پایگاه، هواپیماهای بمب‌افکن آن را در اختیار گرفته و به اهداف خود در تهران، قم و شهرهای دیگر حمله کنند.

عملیات سنگین بمباران هوایی بیت امام خمینی و سایر نقاط حساس کشور بهمراه عملیات زمینی طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه انجام می‌گرفت و روز شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۵۹، اعلامیه زیر از رادیو و تلویزیون ایران قرائت می‌شد:
«همقطاران عزیز! ساعت موعود فرارسید. آرتش وطن‌پرست ایران حکومت پوسیده آخوندها را برچید. کلیه واحدهای آرتش، ژاندارمری و شهربانی اعلام همبستگی نمودند. هرگونه مقاومت به شدت سرکوب خواهد شد. آماده اخذ دستورات باشید._شورای نظامی کشور_۲۱/ ۴/ ۱۳۵۹»

کودتا درست یک روز قبل از شروع، در سحرگاه چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۵۹، ازطریق اطلاع یکی از خلبانان عضو شبکه کودتا به آیت‌الله خامنه‌ای لو رفت و متعاقب آن نیروهای اطلاعاتی کشور در همان روز بخش مهمی از کودتاگران را دستگیر و عملیات را خنثی کردند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *