موضوع یمن حتی درزمان مذاکرات هسته ای با ایران هم مورد سوءاستفاده آمریکا قرارگرفت.

حفظ روند یکسویه دست بالا برای عربستان سعودی در منطقه خاورمیانه ازجمله یمن برای آمریکا بسیار مهم است.

آمریکا درجهت حفظ برتری عربستان درمقابله با مردم یمن و مجبورنمودن مردم این کشور به قبول خواسته های آنها، از هرنوع اهرم فشاری از تحریم موادغذایی و جلوگیری از رسیدن کمک های امدادی و بشردوستانه تا حمایت از حملات نظامی و… استفاده نموده است.

آمریکایی ها با بهره گیری از مناسبات گفتگوهای هسته ای تلاش خود را بکاربستند تا ایران را وادار کنند که از ارسال کمک های بشردوستانه به مردم یمن خودداری کند که البته با انفعال دیپلمات های ایرانی موفق هم بودند.

درهمین جهت “جان کری” وزیر خارجه اسبق آمریکا در جلسه سؤال و جواب در شورای روابط خارجی آمریکا(مردادماه۱۳۹۴) طی اظهاراتی بسیار راهبردی گفت:
“چندماه پیش که یک محموله ازسوی ایران راهی یمن بود، خیلی زود با همتای خود(ظریف) تماس گرفتم و گفتم که این امر میتواند باعث یک رویارویی جدی شود و ما آن را تحمل نمیکنیم.
وی(ظریف) نیز درمدت زمانی بسیارکوتاه با من تماس گرفت و گفت قرارنیست این محموله به زمین برسد… و بعد راهی کشور خودشان(ایران) شد.”

اما جالب است بدانیم که اینجا هم باز وعده و قول جان کری توخالی از آب درآمد و عربستان سعودی تجاوزات خود را به یمن کاهش نداد!

جالبترش اینجاست که بدانیم پس از عقب راندن کشتی محموله های ایران، تجاوزهای هوایی هواپیماهای عربستان سعودی و تکه تکه کردن مردم یمن اینبار با پرواز از ناوهای آمریکایی ادامه یافت!!

و این تجاوزها سال ها است که ادامه دارد تا به الآن.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *