آمریکا برای نجات از بحران راهبردی اش در منطقه ما(خاورمیانه) و جلوگیری از زمینگیر شدن بیش از پیش سیاست هایش درخاورمیانه ناچار به ایجاد تحولاتی گسترده در روابط خود بوده و اساس این تحولات را بر مبنای بازی با مهره ایران قرار داد.

برخی از سیاستمداران آمریکا چون “مایکل مورل” قائم مقام سازمان سیا نیز درتحلیل مناسبات منطقه ای ایران و آمریکا برهمین عقیده اند.

“مایکل مورل” در روز ۶بهمن۱۳۹۳ طی سخنانی در مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی گفت:
“فکر نمیکنم قدرتمند شدن ایران در منطقه خاورمیانه با منافع آمریکا همسو باشد… ایران از سازمان های تروریستی نظیر حزب الله لبنان و حماس فلسطین حنایت میکند…ایران به مردم شورشی(معترض) در بحرین و یمن و شرق عربستان کمک میکند”

جالب است بدانیم که آمریکا درحالی مردم مقاوم در لبنان و فلسطین را تروریست خطاب میکند که آنها در کشور خود در برابر متجاوزانِ کودک کشِ اسرائیلی از خودشان و سرزمین شان دفاع میکنند.

درحالی مردم معترض در بحرین و یمن و عربستان و… را شورشی خطاب میکنند که این مردم خواستار حداقل حقوق شهروندی و حتی انسانی خود هستند.

حال آمریکا درپی مذاکرات هسته ای با ایران، تدابیر مختلفی را درنظرگرفته تا به واسطه برخی جریان های داخلی در ایران، سیاست خارجی ایران را حول تعاریف و راهبردها و منافع آمریکا و عربستان در منطقه قراردهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *