آخرین بار که نام فردی به نام «مدلّل» مطرح شده در ماجرای اخیر دریافت ارز 4200 تومانی توسط وارد کنندگان بود.

آن طور که در فهرست شرکت های اعلام شده از سوی بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است. «مدلّل» از افرادی است که در صدر دریافت کنندگان ‎ارزدولتی قرار گرفته و 149 میلیون یورو از این بابت دریافت کرده است.

در آخرین فهرستی که از میلیاردرهای (ثروتمندان) ایران منتشر شده است، نام خانواده مدلّل آمده است.

در خصوص زمینه فعالیت آنها به فعالیت در بخش خوراک دام و طیور، روغن و دانه های روغنی و سیمان اشاره شده است.

هرچند در بررسی هایی که پیرامون این اشخاص انجام بدهید، با سه زمینه کاری متفاوت مواجه خواهید شد، آن طور که در معرفی این افراد آمده است، آنها همگی از یک خانواده هستند که در بخش های مختلفی از جمله خوراک دام و طیور و دانه های روغنی فعالیت دارند.

در بررسی هایی که پیرامون این خانواده صورت گرفته فعالیت در صنعت روغن نباتی، سیمان صنعت، آب معدنی چای، ذوب آهن و فولاد، بورس و … از جمله اقدامات آنهاست که جداگانه توسط سه برادر اداره می شود.

همچنین در جریان خرید یکی از باشگاه های بزرگ پایتخت نیز گفته می شود، نماینده ای از سوی آنان برای خرید مراجعت کرده بود که البته اسم خریدار در رسانه های مختلف در آن برهه انعکاس یافت.

البته گفته می شود، دو کارخانه تولید روغن این خانواده در شمال و غرب کشور تعطیل و نمیه تعطیل است؛

همچنین کارخانه های آب معدنی با برند «د» و چای با برند «ت» آنان تعطیل شده است و کارخانه سیمان که توسط رئیس جمهور سابق افتتاح شده بود نیز درحال حاضر، نیمه فعال است و یک کارخانه ذوب آهن نیمه فعال دیگر را آنها دراختیار دارند.

اما بدانیم راجع به ماجرای رانت 650 میلیون یورویی؛
برهه دیگری که شاهد اعلام نام «مدلل» بودیم، به سال 92 و اوایل روی کار آمدن دولت «حسن روحانی» برمی گردد.
در آن زمان به دنبال انتشار نامه‌ی «احمد توکلی» به «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی از رانت‌خواری 650 میلیون یورویی یک تاجر واردکننده‌ی روغن و مواد روغنی، این موضوع با دستورویژه «وزیر صنعت، معدن و تجارت»، همراه شد و برخی رسانه های کشور در خصوص خانواده یاد شده، گزارش های کاملی نوشتند.
در جریان آن پرونده گفته شد که «”م” پسر یکی از تجار بزرگ غرب کشور» است که در زمان خود «بزرگ‌ترین صادرکننده نخود کشور» بوده و حالا خود او «یکی از بزرگ‌ترین افرادی است که در صنایع روغنی و نهادهای کشاورزی در ایران فعالیت دارد».

بر اساس این گزارش، این تاجر «۵ کارخانه روغن‌کشی بزرگ (استخراج روغن از محصولات گیاهی) دارد» و همچنین «صاحب ۲ کارخانه بزرگ روغن نباتی» در حال حاضر «نیمه‌تعطیل» در شمال کشور و کرمانشاه است که «به تنهایی حدود ۲۰ درصد بازار روغن آماده کشور را در اختیار دارند».
در آن گزارش ها عنوان شد، این فرد «به همراه چهار شخص بزرگ مطرح در صنایع غذایی ایران و وزارت کشاورزی، ۶رکن اصلی صنعت غذایی ایران را در اختیار داشته و بزرگ‌ترین کارتل غذایی کشور نیز به شمار می‌رود.

همچنین نوشته شد که «آقای مدلل از طریق “شركت بازرگانی سپيداستوار آسيا” به عنوان وارد كننده و به نمايندگی از شركت‌های “اشكان طيور غرب”، “مجتمع كارخانجات كشت و صنعت شمال” و “شركت كشت و صنعت روغن نباتی ماهيدشت” توانسته رانت ویژه 650 میلیون یورویی را برای واردات روغن و مواد روغنی به دست بیاورد.

پیشتر توکلی نماینده مجلس در نامه‌ی خود به علی لاریجانی بدون نام بردن از مدلل، جزییاتی را از “تفاهم‌نامه” امضاشده میان شرکت متعلق به او با بانک مرکزی و بانک پاسارگارد به عنوان “بانک عامل” منتشر کرده بود…(ادامه دارد)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *