منطقه ای که ما در آن زندگی میکنیم درغرب قاره آسیا واقع شده است ولی در اصطلاح با عنوان “خاورمیانه” از آن یاد میشود.

 

اصطلاح خاورمیانه به علت اینکه از قاره اروپا به آن نگریسته می شد، نه خاور نزدیک به حساب می آمد و نه خاور دور. واژه “خاورمیانه” در سال ۱۲۸۱شمسی/۱۹۰۲میلادی توسط یک افسر نیروی دریایی آمریکا به نام “آلفرد تایر ماهان” برای توصیف منطقه بین خاور دور و نزدیک مطرح گشت.

وی نویسنده کتاب معروف “تأثیر و قدرت دریایی در تاریخ” است. او نام خاورمیانه را طی مقاله ای پیرامون دشواری های خلیج فارس برای نفوذ انگلیس در نشریه “نشنال ریویو” مطرح نمود. ماهان در نوشته ی خود، که آثار جغرافیایی نفوذ روسیه در ایران و نقشه آلمان برای ساختن یک خط آهن از برلین به بغداد را بررسی کرده بود، این نام را وارد ادبیات سیاسی، بین المللی و جغرافیایی کرد.

هرچند “لُرد کورزن” پیش از این، این اصطلاح را درباره ی سرزمین های فراتر از محدوده خلیج فارس به کار برده بود، اما کاربرد گسترده آن درهنگامی رایج گردید که ماهان با یک زمینه دانشگاهی، نظامی و حکومتی آن هم در مقیاس جهانی، منطقه را به این اسم نامگذاری کرد.

واژه “خاورمیانه” بعدها توسط خبرنگار روزنامه”تایمز لندن” در تهران به نام”چپرول” در یک سلسله مقالات مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۱۱ میلادی مجلس لُردهای انگلستان هم اصطلاح “خاورمیانه” را به طور رسمی موردپذیرش قرارداد. مدتی بعد این واژه توسط دولت های انگلستان و آمریکا در جنگ های اول و دوم جهانی، استفاده شده و در بین سایر دولت ها و ملت های دنیا فراگیر نمودند.

البته این را هم بدانیم که گستره خاورمیانه در زمان های مختلف(بنا به اقتضائاتی که شرح آن در اینجا نمیگنجد)، بصورت کوچکتر یا وسیعتر از آنچه که”آلفرد ماهان” در نظر داشته، تعریف شده است. خلاصه بدین ترتیب منطقه ای که ما در آن زندگی میکنیم(غرب آسیا)، از منظر اروپا و آمریکا نشین ها، به خاورمیانه معروف شد.

@najva_net

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *