آشنایی با سه زن فعال در حوزه امنیت اسرائیل

جروزالم پست نوشت، ریت پرلو، شارویت باروخ و سیما شاین، سه زن فعال در حوزه امنیت اسرائیل هستند که به تعبیر این روزنامه، اسرائیل را امن‌تر ساخته‌اند.
ریت پرلو (RIT PERLOV)، تحلیلگر شبکه‌های اجتماعی در موسسه مطالعات امنیت ملی (INSS) است. وی روزانه 14 ساعت از وقت خود را در توئیتر و فیس‌بوک صرف می‌کند و تمرکز او بر شبکه‌های اجتماعی کشورهای عرب است.
بر اساس گفته‌های پرلو، حدود یک‌سوم جمعیت کشورهای عرب خاورمیانه، فعالانه از شبکه‌های اجتماعی نظیر توئیتر، فیس‌بوک، یوتیوب، واتس آپ و اینستاگرام استفاده می‌کنند. او روزانه با بسیاری از رهبران افکار عمومی در این منطقه تعامل می‌کند تا روندهای این جوامع را بشناسد؛ بسیاری از آن‌ها شهروند اردن، لبنان، سوریه، مصر، تونس، عربستان سعودی و فلسطین هستند.
گزارش‌های پرلو از سوی طیف متنوعی از نهادهای دولتی اسرائیل، ارتش و مردم خوانده می‌شود. او معتقد است که می‌تواند تهدیدات امنیتی، ناآرامی‌های اجتماعی و سایر رویدادها را حتی در مراحل اولیه آن شناسایی کند.
شارویت باروخ (Sharvit-Baruch)، رئیس کرسی حقوق و امنیت ملی در موسسه مطالعات امنیت ملی است که حوزه تمرکز آن حقوق بین‌الملل و منازعه اسرائیل- فلسطین است. تیم او، طرح‌های مختلف صلح را ارزیابی می‌کند تا پیشنهاد‌هایی را برای مهار منازعه و نیز راه‌حل آتی ارائه دهد.
باروخ پیش از ورود به موسسه مطالعات امنیت ملی به مدت 20 سال در دپارتمان حقوق بین‌الملل ارتش اسرائیل کار کرده و در سال‌های 2003 تا 2009 به ریاست آن منصوب شده بود. وی تنها زنی است که تا به امروز در اسرائیل به درجه سرلشکری رسیده است.
سیما شاین (Sima Shine)، تحلیلگر ارشد موسسه مطالعات امنیت ملی و رئیس سابق بخش تحقیقات سازمان جاسوسی موساد است؛ مقامی که هرگز در اختیار زن دیگری نبوده است. روزها پیش از آغاز اعتراضات ایرانیان، شاین و تیمش به همراه پژوهشگران ارشد آمریکایی، یک شبیه‌سازی در مورد عواقب احتمالی عدم تعلیق تحریم‌ها از سوی ترامپ را برگزار کردند.
شاین با اشاره به اینکه در نگاه به گذشته خود را زنی تنها در نهادهای امنیتی می‌یابد، گفت: “ما به حضور زنان در نهادهای امنیتی نیاز داریم. زنان دیدگاه‌ها و گاه راه حل‌های متفاوتی دارند و در حال حاضر حضور زنان در مراتب عالی امنیتی ما کافی نیست.”
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *