سوءقصد به جان سعد حریری فقط یک بهانه است

روزنامه اسرائیلی«یدیعوت آحارونوت»، طی مطلبی قابل تأمّل در مورد استعفای نخست وزیر لبنان، ادعای سوءقصد به سعد حریری، واکنش مردم لبنان و نیز کنشگران لبنانی، ایرانی، عربستانی و اسرائیلی، اینچنین نوشت:

سوءقصد به جان سعد حریری فقط یک بهانه است.

چندی پیش وزیر سعودی درباره مسائل خلیج(فارس) در توئیترنوشت: «باید دستان شرارت ایران را قطع کرد» واطمینان داد «تحول چشمگیری در آینده خیلی نزدیک رخ خواهد داد».

متخصصین موضوع، بازی با کلمات را از دست ندادند؛ چراکه «آینده نزدیک» نه تنها توصیف زمانی است بلکه همچنین نام حزب اکثریت«المستقبل» درپارلمان لبنان است، که نخست وزیرمستعفی، «حریری» دررأس آن قرار دارد.

بنابراین ظاهرا سعودیها غافلگیر نشدند! حریری نیز به صورتی غیرتصادفی تصمیم گرفت اعلامیه استعفای خود را از ریاض بخواند.

سعودیها حامیان نخست وزیرمستعفی هستند؛سعد حریری ۴۷سال پیش دراینجا(عربستان) متولد و گامهای اولیه خودرا در شرکت پیمانکاری «اوجر»برداشت و آنرا با سرمایه شخصی ۲میلیارد دلاری به فهرست متمولین جهان وارد کرد.

کسانی که او را خوب میشناسند(حتی خود ما اسرائیلی ها)، سوگند میخورند که سعد حریری به هیچ عنوان نمیخواسته است وارد دریای سیاسی گل آلود و خطرناک لبنان بشود واین خانواده سلطنتی سعودی است که او را ازقصرهای مجلل پاریس بیرون کشیده وبرای رقابت برای پست نخست وزیری فرستاد و حتی رقابت انتخاباتی وی را تأمین بودجه کرد.

ازنگاه لبنانی ها، برنامه های ترور که در سخنرانی استعفای حریری افشا شد، تنها یک بهانه است.

هیچکس دربیروت باورندارد که نخست وزیراستعفاداده است تادچار سرنوشتی مشابه سرنوشت پدرش«رفیق حریری» نخست وزیر اسبق که در سال ۲۰۰۵ در قلب بیروت ترور شد، نشود.

پس از همه اینها، حریری ظرف کمتر از یک هفته ۲مرتبه از عربستان سعودی دیدن و با ولیعهد محمد بن سلمان ملاقات کرد.

میتوان تصور کرد سخنرانی استعفای او را در آنجا تنظیم کردند تا لبنان را به یک چرخش سیاسی وارد کنند که قدرت حزب الله را تضعیف خواهد کرد.

حریری پس از خود، لبنان را به ۲بخش تقسیم کرد: اردوگاه سنی که از سعودی حمایت میکند در مقابل اردوگاه شیعی که در رأس آن حزب الله قرار دارد واز ایران حمایت میکند.

در ماههای اخیر قدرت اردوگاه شیعی در لبنان افزایش یافته و بر تمام مؤسسات حکومتی شامل ارتش، سیستم های امنیتی و اطلاعاتی، وزارتخانه ها و قصر ریاست جمهوری حاکم هستند.

میشل عون(رئیس جمهور مسیحی لبنان هم) اعتماد چشم بسته خود به نماینده سپاه پاسداران ایران را پنهان نمیکند.

از طرف دیگر، جنگنده های اسرائیلی در آسمان لبنان پرواز میکنند؛ مثل اینکه لبنان قطعه ای از خانه شان در مسیر حمله به اهداف در سوریه است.

در پشت صحنه، اسرائیل نیزدر باتلاق سیاسی لبنان مداخله میکند.
عقب نشینی سعد حریری، به منظور هموار نمودن مسیر شعله ور کردن درگیری میان سعودی وایران در نظر گرفته شده است.

این بدین علت است که خانواده سلطنتی(آل سعود) در ریاض از دیدن استقرار ایران در سوریه و لبنان که در حال تصرف ازسوی سپاه پاسداران است نفرت دارند. ( نجوا: در اینجا مقصود نگارنده روزنامه صهیونیستی از استقرار ایران در عراق و سوریه، همان پاکسازی داعش و سایر تروریست های مورد حمایت آل سعود، اسرائیل و ائتلاف غرب در عراق و سوریه است که مستشاران نظامی ایرانی نقش بسزائی را در کنار مردم و نظامیان ۲کشور عراق و سوریه ایفا نمودند)

برنامه های ولیعهد سعودی هنوز به طور کامل افشا نشده است؛ اما در بیروت ارزیابی میکنند که حزب الله برای آن آماده میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *