توضیح‌المسائل وهابیت

آنچه تقدیم می‌گردد بخشی از فتاوای زشت و مستهجنی است که از سوی عالم‌نمایان و مفتیان وهابی صادر گردیده و جز ننگ و شرم، حاصل دیگری برای این گروه خشک و متحجر در پی نداشته است (شاخ شیطان، عصیری، ص 193).

رسول خدا (ص) در روایتی سزای عالمانی را که از روی هوی و هوس خویش فتوا صادر می‌کنند دوزخ و آتش جهنم بیان فرموده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 193):

«رسول خدا (ص) فرمودند: کسی که بدون علم و آگاهی (از حکم خداوند) فتوا دهد، جایگاه او دوزخ خواهد بود.» [1] (شاخ شیطان، عصیری، ص 193).

مطالب این بخش، مشتی از خروار فتاوای این گروه می‌باشد که با استفاده از نرم‌افزار «شاخ شیطان» توسط یکی از مراکز مرتبط با معتبرترین مؤسسهء تحقیقاتی پاسخ‌گو به شبهات وهابیت تهیه شده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 193 و 194).

۱) فتوای انهدام اماکن مقدس شیعیان

به گزارش شیعه‌نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «عبدالرحمن البراک» دومین مرجع دینی وهابی‌ها در جهان به شمار می‌رود و پیش از این از اعضای بلندپایهء شورای افتای دولتی عربستان سعودی بوده است، با صدور فتوایی بر ضد شیعیان در سایت شخصی خود، خواستار انهدام تمامی اماکن مقدسهء اسلامی شد (شاخ شیطان، عصیری، ص 194).

وی که خبرها و دیدارهایش توسط خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) و با پشتیبانی مالی وزارت امور اسلامی این کشور پوشش داده می‌شود، مدعی شد: نباید این بناها را به خاطر زیبایی هنری آنها جزء میراث اسلامی و جزء اماکن اسلامی به شمار آورد؛ زیرا اگرچه این ساختمان‌ها در کشورهای اسلامی است، اما شرع چنین بناهایی را قبول ندارد و اسلام دستور نابودی آنها را داده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 194).

وی پیش از این همچنین با تأیید انهدام حرم شریف امامین عسکریین در سامرا به دست تروریست‌های وهابی و شرعی نامیدن این اقدام، از این جنایت تمجید کرده و حرم امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) را «بت شیعیان» خوانده بود (شاخ شیطان، عصیری، ص 194).

وی همواره در بیانیه‌هایش، برگزاری عزاداری در روز عاشورا و جشن گرفتن عید غدیرخم را بدعت‌های شیعی ذکر و آنان را متهم به فحاشی علیه اصحاب پیامبر (ص) کرده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 194 و 195).

این در حالی است که مراجع تقلید، کارشناسان مسلمان، مقامات و سازمان‌های اسلامی همواره دربارهء اختلاف و تفرقه‌افکنی بین شیعیان و اهل‌سنت هشدار داده و این اقدامات را در راستای سیاست‌های دشمنان اسلام از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی ارزیابی می‌کنند (شاخ شیطان، عصیری، ص 195).

۲) لواط در اماکن تمرین، استراحت‌گاه‌ها و حتی مساجد!

در گفت‌وگویی که بین پلیس عراق و یکی از وهابیون تروریست دستگیر شده انجام و در شبکهء العراقیة پخش شد، بعد از اعترافاتی که از وی در مورد قتل شیعیان و… به عمل آمد در نهایت فیلم سؤال می‌کنند که آیا صحیح است که شما در مساجد… عمل قوم لوط را انجام می‌دادید؟ وی بعد از سکوتی چند ثانیه‌ای می‌گوید: «خدا از تقصیرات‌مان بگذرد… و از او طلب بخشش می‌کنیم…» [2] (شاخ شیطان، عصیری، ص 194).

۳) دوست مرا شیر بده وگرنه طلاق!

شیخ شمس‌الدین بوروبی یکی از مشهورترین مفتیان وهابی کشور الجزایر اعلام کرد که یک خانم به او از شوهرش شکایت کرده به دلیل اینکه شوهرش او را تهدید کرده است که اگر دوست مرا شیر ندهی طلاقت می‌دهم و بدین جهت او چنین فتوایی برای تسهیل و رفع مشکل او صادر کرده است [3] (شاخ شیطان، عصیری، ص 195).

۴) خوانندگی امام جماعت وهابی

سرویس بین‌الملل «تابناک» به نقل از روزنامهء الجزیره چاپ عربستان سعودی نوشت: دکتر «صلاح الراشد» که به مدت 15 سال امام جماعت یکی از مساجد کویت بود با انتشار آلبوم موسیقی خود که توسط شرکت «روتانا» تهیه شده مسلمانان کویت را شگفت‌زده کرد (شاخ شیطان، عصیری، ص 198).

به گزارش «تابناک» این آلبوم که به زبان عربی و انگلیسی منتشر شده، «آنچه می‌خواهی باش» نام گرفته و 11 ترانه را به هواداران خود تقدیم کرده است! (شاخ شیطان، عصیری، ص 198)

۵) زنان مؤذن

اعلام رسمی فعالیت سه زن در بحرین به عنوان مؤذن، وزیر دادگستری و امور اسلامی این کشور را در معرض استیضاح پارلمان قرار داد (شاخ شیطان، عصیری، ص 199).

شیخ جاسم‌السعیدی از نمایندگان سلفی پارلمان بحرین در این باره گفت: این ننگی برای همهء ما در بحرین است. این مصیبت است که بازی گرفتن دین به این اندازه برسد (شاخ شیطان، عصیری، ص 199).

این نمایندهء پارلمان بحرین گفت که فعالیت یک زن به عنوان مؤذن، بدعتی آشکار است که هیچ مسلمانی جرئت انجام آن را ندارد. پس چگونه وزارت ما در بحرین مجوز آن را می‌دهد؟ (شاخ شیطان، عصیری، ص 199)

۶) رقص مفتی وهابی

سلفی‌های افراطی عربستان با پخش کلیپ تصویری از رقصیدن یکی از مفتیان این کشور، جنجالی بزرگ در عربستان سعودی به وجود آورده‌اند (شاخ شیطان، عصیری، ص 200).

در این کلیپ جنجال‌برانگیز شیخ «عبدالمحسن العبیکان» که یکی از بزرگ‌ترین شیوخ سلفی در عربستان سعودی است، در حالتی شمشیر به دست، به صورت علنی در میان مردم می‌رقصد (شاخ شیطان، عصیری، ص 200).

منتشرکنندگان کلیپ مذکور معتقدند رقصیدن وی یک رسوایی تمام‌عیار و غیرقابل‌توجیه است و با سلفی بودن وی منافات دارد (شاخ شیطان، عصیری، ص 201).

۷) جدال بر سر فتوای شرم‌آور در مصر

فتوای جدید یک متفکر اسلامی به نام «جمال البنا» از کشور مصر در خصوص حلال بودن «بوسه بین دختران و پسران جوان در اماکن عمومی» بحث و جدال گسترده‌ای را در بین مجامع علمی و دینی مصر ایجاد کرده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 201).

یکی از بزرگان دانشگاه الازهر و رئیس سابق بخش فتوای این دانشگاه به شدت به البنا اعتراض کرده و گفت: این گفتار سبب نشر فحشا و مسائل کنترل‌ناپذیری خواهد شد… (شاخ شیطان، عصیری، ص 201).

به گزارش پارسینه به نقل از العربیه، «البنا» با بیان این دلیل فتوا داد که «بوسه بین دختران و پسرانی که با یکدیگر ازدواج نکرده‌اند» از سستی بشر است. در اسلام این مسئله ضمن «اشتباهات» وارد شده است. این اشتباهات، گناهان کوچکی هستند که با کارهای نیک از بین می‌روند (شاخ شیطان، عصیری، ص 201).

گفتنی است صدور فتاوی جنجال‌برانگیز از سوی مرکز الازهر که عمدتاً با قصد سازگاری بین دین و دنیای جدید صورت می‌گیرد، اخیراً افزایش خاصی پیدا کرده است، به طور مثال اخیراً دکتر عزت عطیه استاد و رئیس بخش حدیث در دانشگاه الازهر گفته بود که برای جلوگیری از خلوت یک زن و یک مرد نامحرم در محل کار، «زن می‌تواند به همکار مرد خود شیر بدهد تا آنها با هم محرم شوند.» (شاخ شیطان، عصیری، ص 202).

۸) اشتباه بودن نقاب زدن زنان

«محمد سید طنطاوی» رئیس دانشگاه الأزهر مصر، که با خلع نقاب کردن یک دانش‌آموز دختر و صدور قانونی برای ممنوعیت ورود دختران نقاب‌دار به دانشگاه الأزهر، جنجالی بزرگ در مصر به وجود آورده، با پافشاری بر یاوه‌گویی خود، پوشیدن نقاب را رفتاری باطل اعلام کرد (شاخ شیطان، عصیری، ص 202).

«طناوی» در ادامه با هدف توجیه دست دادنش با «شیمون پرز» رئیس رژیم صهیونیستی گفت: من هم با دوستم دست می‌دهم و هم با دشمنم؛ چرا باید از او بترسم؟! آیا متن دینی وجود دارد که دست دادن با غیرمسلمان را حرام کرده باشد؟! من بر اساس شریعت خداوند حرف می‌زنم (شاخ شیطان، عصیری، ص 202).

۹) ممنوعیت سجده در زمین فوتبال و ورزشگاه

به گزارش ایرنا، دکتر «احمد الحداد» مفتی دبی روز چهارشنبه سجدهء برخی بازیکنان در زمین فوتبال و سایر ورزشگاه‌ها را باطل اعلام کرد (شاخ شیطان، عصیری، ص 203).

وی همچنین ورزش را بازی مباح دانسته و گفته است اگر با مشکلات شرعی دیگر مانند هم‌زمانی با وقت نماز همراه شود،‌ حرام است (شاخ شیطان، عصیری، ص 203).

۱۰) جواز نوشیدن مشروبات الکلی رقیق

روزنامهء العرب چاپ قطر نیز به نقل از «قرضاوی» نوشت: نوشیدن مشروبات حاوی مقادیر اندکی الکل که از طریق تخمیر طبیعی به دست آمده باشد، اشکالی ندارد (شاخ شیطان، عصیری، ص 203).

«آل‌محمود» در سرمقالهء خود افزود: ما و شیخ «قرضاوی» نیازی به این فتوا نداشتیم و بی‌تردید این فتوا زمینهء نوشیدن مشروباتی که حاوی مقدار اندکی الکل است فراهم می‌کند و دلیل کسانی که آن را می‌نوشند نیز این است که میزان الکل در قرآن و در سنت تعیین نشده است و اعلام می‌دارند وقتی عالم و دانشمندی در موقعیت و جایگاه «قرضاوی» فتوای مجاز بودن آن را صادر کرده است، چرا آن را ننوشیم؟ (شاخ شیطان، عصیری، ص 204).

شیخ «قرضاوی» در اعلام موضع خود نسبت به انتقاداتی که به وی وارد شده است گفت: این انتقادات ناشی از عدم درک فتوا است و آنچه وی در این باره گفته است پاسخ به درخواست توضیح در مورد نوشیدنی نیروزای موجود در بازار است (شاخ شیطان، عصیری، ص 204).

«قرضاوی» ریاست اتحادیهء جهانی علمای مسلمان را بر عهده دارد (شاخ شیطان، عصیری، ص 204).

۱۱) بچه‌دار شدن از راه دور

به گزارش شیعه‌آنلاین به نقل از جهان‌نیوز، برخی علمای وهابیت به ارائهء فتواهای عجیب شهره هستند، اما اخیراً فتوایی منتشر شده که در نوع خود قابل‌تأمل است؛ اگر مردی دخترش را که در شرق جهان با وی زندگی می‌کند به همسری پسری درآورد که او در غرب جهان با پدرش زندگی می‌کند و هیچ‌گاه آن دو یکدیگر را نبینند و از محل زندگی بیرون نروند، سپس شش ماه از ازدواج آنان بگذرد و آن دختر صاحب فرزند شود، پدر او همان کسی خواهد بود که در غرب دنیا زندگی می‌کند، اگرچه هیچ‌گاه همسرش را ملاقات نکرده و حتی ندیده باشد (شاخ شیطان، عصیری، ص 204 و 205).

همچنین اگر کسی را از لحظهء عقد ازدواج به مدت پنج سال زیر نظر نگهبانان زندانی کنند، سپس آزاد شود و به منزلش برود و تعدادی فرزند در کنار همسرش ببیند،‌ همهء آنان فرزندان وی خواهند بود، اگرچه فرصت یک لحظه دیدار و ملاقات با همسرش را پس از عقد نداشته است (شاخ شیطان، عصیری، ص 205).

۱۲) داشتن نُه همسر

اسلام در موضوع ازدواج، قوانین مخصوص به خود را دارد که مسلمانان با پیروی از آن قوانین نظام زندگی خویش را شکل می‌دهند (شاخ شیطان، عصیری، ص 206).

یکی از آن قوانین، محدودیت مردان در داشتن تعداد همسر است که بیش از چهار همسر را جایز نمی‌داند (شاخ شیطان، عصیری، ص 206).

ابن‌حزم در سخنی افتراءآمیز، شیعه را متهم می‌کند که آنان داشتن نُه همسر را در آنِ واحد جایز می‌دانند، ولی منبع و مرجع این سخن را ذکر نکرده است [4] (شاخ شیطان، عصیری، ص 206).

فخرالدین زیلعی [از فقهای اهل‌سنت] فتوایی را با استفاده و استناد به آیه‌ای از قرآن کریم از قاسم‌بن‌ابراهیم نقل می‌کند که بر اساس آن هر مردی می‌تواند تعداد نُه همسر در آنِ واحد داشته باشد (شاخ شیطان، عصیری، ص 207).

۱۳) یک بچه و چند پدر

یکی از فقهای بزرگ اهل‌سنت در فتوایی عجیب و غریب در مورد بچه‌ای که دو نفر دربارهء وی ادعای پدری داشته باشند، می‌گوید: اگر هیچ‌یک از آن دو نفر دلیل و مدرک قانع‌کننده‌ای نداشته باشد یا دلیل و مدرک هر یک در تضاد و مخالف دیگری بود، باید آن کودک را بر کسی که قیافه‌شناس است، عرضه کنند. پس اگر او تشخیص داد که یکی از آن دو، پدر آن کودک است به آن یک نفر ملحق می‌شود و اگر تشخیص داد که هر دو نفر پدر کودک هستند، به هر دو ملحق می‌شود و از هر دو ارث می‌برد و آن دو نفر هم از او ارث می‌برند. همچنین اگر بیش از یک نفر ادعا داشته باشند، با تشخیص قیافه‌شناس به همهء آنان تعلق خواهد داشت [5] (شاخ شیطان، عصیری، ص 209).

بر اساس این فتوا یک کودک در آن واحد می‌تواند چندین پدر داشته باشد (شاخ شیطان، عصیری، ص 209).

اولاً: آیا عقل و علم پذیرای چنین سخنی می‌تواند باشد؟

ثانیاً: انتساب بچه به پدر بر اساس رأی و نظر قیافه‌شناس از رسوبات دوران جاهلیت است و اسلام آن را نمی‌پذیرد (شاخ شیطان، عصیری، ص 209).

۱۴) ازدواج پدر با دختر به دنیا آمده از زنا

فتوای برخی از فقهای مخالف شیعه در حلال بودن ازدواج پدر با دخترش که از طریق غیرمشروع یعنی زنا به دنیا آمده باشد و همچنین با خواهر و دختر پسر و دختر دخترش که به همین روش به دنیا آمده باشند از فتواهای نادر روزگار است و دلیلی که بر جواز آن نیز آورده است نادرتر از خود حکم و شنیدنی است (شاخ شیطان، عصیری، ص 211).

وی می‌گوید» به این دلیل نکاح جایز است که این پدر و دختر شرعاً با یکدیگر نسبتی ندارند و بیگانه هستند و چون از راه غیرمشروع متولد شده است، ارث نمی‌برد و نفقهء او هم واجب نیست [6] (شاخ شیطان، عصیری، ص 211).

۱۵) چشم‌چرانی صحابی در نماز، به نقل البانی

محمد ناصرالدین البانی شخصیتی است که بن‌باز (مفتی اعظم سابق عربستان که فتاوای تکفیری او علیه شیعه شهرهء آفاق است) وی را مجدد دوران و بخاری عصر حاضر می‌دانست. البانی در یکی از جلسات درس خویش که فایل صوتی آن در اینترنت و نرم‌افزار شاخ شیطان موجود است افاضاتی دارد که ترجمهء برخی از آنها از این قرار است (شاخ شیطان، عصیری، ص 212):

«یکی از صحابهء رسول خدا (ص) عمداً در صف آخر نماز جماعت می‌ایستاد و نماز می‌خواند… تا زن زیبایی را که در صف اول نماز می‌خواند تماشا کند… به این شکل که وقتی سجده می‌کرد از زیر بغل، آن زن را نگاه می‌کرد… (صدای خندهء البانی و شاگردانش). سپس البانی می‌گوید: رضی‌الله عنه… خدا از او راضی باشد… چون که او صحابی است…» [7] (شاخ شیطان، عصیری، ص 212).

۱۶) بی‌اشکال بودن استمناء در رمضان با عمد و شهوت

البانی وهابی در یکی دیگر از جلسات درسش می‌گوید (شاخ شیطان، عصیری، ص 212):

«استمناء با عمد و شهوت در ظهر رمضان اشکالی ندارد…» [8] (شاخ شیطان، عصیری، ص 213).

۱۷) شیر خوردن مردان از زنان نامحرم

البانی در یکی دیگر از جلسات درس خویش با استناد به روایاتی و بالأخص روایتی از عایشه می‌گوید: شیر خوردن مردان حتی اگر پیرمردی باشد، از زنان نامحرم اشکالی ندارد و پسر رضاعی او می‌شود… حتی اگر مرد از شیردهنده بزرگ‌تر باشد…!!! دلیل آن هم روایت عایشه است، ضمن اینکه این کار شهوت‌برانگیز نیست [9] (شاخ شیطان، عصیری، ص 213).

۱۸) بسم الله الرحمن الرحیم بدعت است

به گزارش البرهان، ناصرالدین البانی وهابی فتوا داده است: ذکر «بسم الله الرحمن الرحیم» قبل از خوردن غذا بدعت و حرام است! زیرا در سنت فقط لفظ «بسم الله» آمده است! (شاخ شیطان، عصیری، ص 213)

۱۹) ممنوعیت فعالیت زنان در فروشگاه‌های مخصوص لباس زنانه

مفتی اعظم عربستان سعودی، شیخ عبدالعزیز آل‌شیخ مخالفت خویش را با کار کردن زنان در فروشگاه‌های لباس مخصوص زنان (لباس زیر) ابراز داشت (شاخ شیطان، عصیری، ص 213).

فتوای وی در مخالفت با نظر وزارت کار عربستان در این مورد صادر شده است. این مفتی افراطی وهابی در مورد کار کردن زنان در فروشگاه‌های نام‌برده گفته است: «زنان امانتی الهی برای ما هستند و به همین سبب ایشان را در غیر کارهایی که مختص ایشان هست به کار نخواهیم گرفت.» [10] (شاخ شیطان، عصیری، ص 213).

۲۰) چند شوهری برای زنان

«احمد عبدالرحیم سایح» استاد عقیده و فلسفه در دانشگاه الأزهر مصر چند روز پیش طی اظهاراتی جنجال‌برانگیز گفت: «چند همسری» در اسلام و شریعت اسلامی وجود ندارد و این کار فقط در مورد زنان مطلقه و بیوه جایز است (شاخ شیطان، عصیری، ص 214).

از صفات خداوند متعال «عدالت» است و به همین جهت در صورت درست بودن ادعای «چند همسری» عدالت خداوند ایجاب می‌کند که زنان نیز مانند مردان چند همسر شوند [11] (شاخ شیطان، عصیری، ص 215).

۲۱) حرمت سفر حج از طریق قرعه‌کشی

به گزارش عصرایران، کمیتهء فتوای دانشگاه الازهر در مصر اعلام کرد رفتن به حج از طریق برنده شدن در مسابقه یا قرعه‌کشی شبهه‌ناک است و گناه قمار بر کسی است که چنین حجّی را به جا می‌آورد (شاخ شیطان، عصیری، ص 215).

۲۲) حرمت شنیدن قرآن در ماشین

به گزارش شیعه‌آنلاین، شیخ «جمال قطب» در این فتوای خود که در پاسخ یک جوان مؤمن و علاقه‌مند به قرآن کریم بود، گفت: استفاده از ضبط صوت، نوار کاست و سی‌دی‌های قرآنی در ماشین و محل کار و حتی اماکن عمومی حرام است؛ زیرا با این کار قداست قرآن کریم زیر سؤال می‌رود و به اعتقاد بنده چنین کاری توهین به قرآن به شمار می‌رود (شاخ شیطان، عصیری، ص 216).

این فتوای جدید شیخ «جمال قطب» واکنش و اعتراض شدید تعدادی از علمای دینی مصر و اساتید دانشگاه الأزهر را برانگیخته است. در پی اعتراض و واکنش شدید این چهره‌های دینی، دارالإفتاء مصر با هدف آرام کردن اوضاع و پایان دادن به جنجال، صدور چنین فتوایی را تکذیب کرده و بر اساس یک فتوای قدیمی اعلام کرد که شنیدن قرآن کریم در اماکن عمومی بلامانع است (شاخ شیطان، عصیری، ص 216 و 217).

۲۳) حرمت حج رفتن و خنده

به گزارش ابنا، شیخ «محمد حسین الفلاحی» مفتی اهل‌سنت عراق در کتاب جدید خود با نام «المعادلة صفریة» فتوا داده است که حج رفتن و خنده از محرمات می‌باشد و عراقی‌ها نباید این کارها را انجام دهند (شاخ شیطان، عصیری، ص 217).

وی دلیل این فتوا را با چند سؤال مطرح می‌کند: چگونه ممکن است یک عراقی از معرکه‌ای که در کشورش برپاست به سوی خانهء خدا حرکت کند و کشور اشغال‌شدهء خود را با این همه خون ریخته‌شدهء بی‌گناهان و آبروی هدر رفتهء مردم عراق رها کند؟ چگونه ممکن است یک مسلمان بخندد در حالی که مسلمانان دیگر در مقابل او کشته یا هتک‌حرمت می‌شوند؟ (شاخ شیطان، عصیری، ص 217)

۲۴) حرمت احداث باشگاه‌های ورزشی زنانه

به گزارش شیعه‌آنلاین، شیخ «عبدالرحمن براک» در پاسخ به پرسش جوانی در مورد احداث ورزشگاه‌های مخصوص برای زنان گفت: احداث ورزشگاه مخصوص، برای زنان حرام است، زیرا موجب فساد واقعی در جامعه می‌شود (شاخ شیطان، عصیری، ص 218).

گفتنی است احداث ورزشگاه‌های ویژه برای زنان یا حضور زنان در ورزشگاه‌ها از جمله مباحثی است که طی چند سال اخیر به شدت در عربستان سعودی جنجال‌برانگیز بوده و علمای وهابی همواره با این مسأله به شدت مخالفت کرده‌اند (شاخ شیطان، عصیری، ص 218).

۲۵) مسلمانان سیگاری از گاو بدترند

به گزارش کمیاب‌نیوز، یک رهبر روحانی و سیاسی مالزیایی اعلام کرد: «مسلمانانی که سیگار می‌کشند و خود را معتاد به دخانیات می‌دانند، افرادی بدتر از گاوهایی هستند که در خیابان‌ها پِهِن می‌ریزند.» (شاخ شیطان، عصیری، ص 218)

گفتنی است که 50 درصد از جمعیت مالزی که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند و بالغ به 27 میلیون نفر می‌شوند، سیگار می‌کشند (شاخ شیطان، عصیری، ص 218).

۲۶) حرمت استفاده از تلفن همراه در مساجد

«عبدالحمید الاطرش»، رئیس کمیتهء فتوای مرکز اسلامی «الأزهر» با صدور حکم جدیدی استفاده از تلفن همراه در داخل مساجد را حرام اعلام کرد (شاخ شیطان، عصیری، ص 218).

۲۷) یا مرگ یا جزیه

به گزارش شیعه‌آنلاین، «ابو تراب الجزایری» در فتوای خود که در پایگاه‌های الکترونیکی مختلف منتشر شد، گفت: اگر مسیحیان مقیم الجزایر جزیه پرداخت نکنند، کشتن آنان با هر وسیله‌ای و به هر طریقی جایز و واجب است (شاخ شیطان، عصیری، ص 219).

وی در ادامهء فتوای خود افزود: مسلمانان حق دارند از مسیحیانی که در سرزمین‌های اسلامی زندگی می‌کنند جزیه بگیرند (شاخ شیطان، عصیری، ص 219).

«الجزایری» گفت: کشتن آنان حلال است، زیرا آنان کافر به شمار رفته و خونشان حلال است (شاخ شیطان، عصیری، ص 219).

گفتنی است صدور این فتوا موجب ترس و نگرانی اقلیت مسیحی در الجزایر شده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 219).

۲۸) حرمت جشن نوروز

به گزارش رجانیوز یک افغانی وهابی برپایی آداب و رسوم ویژهء نوروز در کشورهای فارسی‌زبان را حرام اعلام کرد و مغایر احکام اسلام دانست (شاخ شیطان، عصیری، ص 219).

به گزارش رجانیوز، روزنامهء «اراده» چاپ کابل با درج مقاله‌ای تحت عنوان «جشنوارهء نوروز از دیدگاه تاریخ و شریعت اسلام» به نقل از «مولوی قاری پوهنمل عبدالاحد حکیمی» رئیس انجمن دانش اسلامی کابل، ادعا کرد: پهن کردن سفرهء هفت‌سین، خوردن هفت‌میوه (از آداب و رسوم ویژهء مردم افغانستان در نوروز)، تبریک گفتن سال نو، رفتن به زیارتگاه‌ها، دادن هدیهء نوروزی به زوج‌های جوان و حاضر بودن اعضای خانواده‌ها در منزل در شب نوروز حرام و کفر است (شاخ شیطان، عصیری، ص 219 و 220).

۲۹) حرمت سِرو چندین نوع غذا

به گزارش «ابنا» مجلهء خانوادگی «روتانا» چاپ کشور اردن در شمارهء جدید خود اعلام کرد: «یکی از شیوخ وهابی، استفاده از رستوران‌های بوفه‌باز (سلف‌سرویس) را که در آن چندین نوع غذا سرو می‌شود حرام اعلام کرد!» (شاخ شیطان، عصیری، ص 220)

این فتاوا با واکنش هتل‌داران و صاحبان رستوران‌ها و سایر اقشار مردم مواجه شده و آنها را دچار نوعی سردرگمی و عصبانیت کرده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 220).

در همین راستا یک مفتی وهابی دیگر نیز «میکی ماوس» را مرتد و ریختن خون آن را حلال کرده است! غافل از آن که «میکی ماوس» یک شخصیت کارتونی بوده و همین موضوع موجب انفجار بمب خنده در خبرگزاری‌های غربی و آمریکایی شده و دست‌مایهء طنز طنزپردازان گردیده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 220).

صرف‌نظر از بغض و کینه‌ای که این عالم‌نمایان با اهل‌بیت (ع) و شیعیان دارند و فتواهای تفرقه‌انگیزی که بر اثر این کینه‌ها صادر می‌کنند، فتواهایی نظیر آنچه در بالا گذشت یا فتوای مشهور مربوط به زولبیا، فوتبال و بازیکنان آن موجب تمسخر پیروان سایر ادیان در شرق و غرب و حتی بی‌دین‌ها گردیده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 221).

۳۰) حرمت مجلس اربعین و فاتحه

به گزارش «ابنا»، «شیخ عبدالعزیز بن فوزان الفوزان» عضو کمیتهء فتاوای عربستان، با اشاره به گرفتن مراسم اربعین برای مرده که در بسیاری از کشورهای اسلامی انجام می‌شود، گفت: گرفتن اربعین جایز نیست و بدعت می‌باشد (شاخ شیطان، عصیری، ص 221).

گروهی از علمای وهابی نیز طی فتوایی در پاسخ به سؤال تعدادی از مردم گفتند: تجمع در یک مکان چه خانهء متوفا، یا مسجد و غیره برای برگزاری مراسم عزاداری و تهیهء غذا برای حاضرین بدعت محسوب می‌شود (شاخ شیطان، عصیری، ص 221).

در همین قسمت از فتوا آمده است: خواندن فاتحه هم بدعت است، بدعتی فوق بدعت (شاخ شیطان، عصیری، ص 221).

۳۱) حرمت دعا در نماز تراویح

وادعی نویسندهء کتاب «تحفة المجیب» دعاهای طولانی در نمازهای طراویح را بدعت دانسته است و با تأکید مخالفتش را اعلان می‌کند. ای کاش این نویسنده اعلان می‌کرد و با جرئت فتوا می‌داد که اصل این نماز از بدعت‌های مسلّم است (شاخ شیطان، عصیری، ص 222).

۳۲) مشروعیت خلافت یزید و حرمت قیام امام حسین

مفتی اعظم عربستان، شیخ عبدالعزیز آل‌شیخ در برنامهء زنده‌ای که از ماهوارهء المجد عربستان پخش می‌شد در پاسخ خانمی که از موضوع قیام امام حسین (ع) سؤال نمود، این‌چنین پاسخ داد (شاخ شیطان، عصیری، ص 222):

«زمان پرداختن به این امور سپری شده است. آنها گروهی بودند که درگذشتند، هر کار نیک و بدی کردند برای خود کردند و شما هم هرچه کنید برای خود می‌کنید و مسئول کار آنها نیستید (شاخ شیطان، عصیری، ص 222).

حسین و ابن‌زبیر در تصمیم‌شان مبنی بر بیعت نکردن به خطا رفتند. چون بیعت با یزید،‌ بیعتی شرعی بود و این بیعت در زمان زندگی پدرش، معاویه و در مقابل چشم مردم گرفته شده بود. ولی خداوند در آنچه مقدر می‌فرماید حکیم و علیم است، آن امت‌ها هم بنا به تقدیر خداوند درگذشتند و از دنیا رفتند (شاخ شیطان، عصیری، ص 222).

شما را به خدا قسم می‌دهم این مطالب را از من نقل نکنید! این‌ها مسائلی است که گذشته است. تاریخ هم دربارهء این مطالب به شکل‌های مختلف حکایت نموده و به هر شکل این قضایا گذشته و تمام شده… یزید و حسین بیش از هزار و اندی سال است که از دنیا رفته‌اند… (شاخ شیطان، عصیری، ص 222 و 223).

ولی با این وجود ما برای حسین از خداوند درخواست رضایت کرده و برای او عفو و بخشش را خواستاریم و مقدرات الهی حکمت‌هایی دارد که ما از آن آگاه نیستیم… (شاخ شیطان، عصیری، ص 223).

اصلاً فایدهء نقل این مطالب چیست؟ حسین هر اشتباهی کرده برای خود کرده… عقیدهء اهل‌سنت و جماعت این است که واجب است تا به فرامین کسی که مورد بیعت قرار گرفته و مردم حول محور او جمع شده‌اند گوش فرا داده، از او پیروی کرده و قیام و سرکشی علیه او نیز حرام می‌باشد. از همین رو خروج و قیام حسین بر ضدّ یزید حرام بوده است… (شاخ شیطان، عصیری، ص 223).

ما می‌گوییم: حسین در قیامش علیه یزید اشتباه کرده و برای او بهتر بود که این کار را نمی‌کرد. باقی ماندن در مدینه و بر آنچه مردم بر آن اجماع کرده بودند بهتر و سزاوارتر بود. هرچه به او گفته شد عراق طرف‌دار و همراه تو نیست، گوش نداد و توجهی ننمود… حقیقت این است که مردم عراق، شام، مصر، حجاز و یمن با یزید بن معاویه در زمان زندگی و حیات پدرش بیعت کرده و امامت و رهبری وی را پذیرفته بودند، به همین جهت هم قیام علیه او و تجاوز به حریم خلافت او جایز نبود. این تمام مطلب است، بیش از این هم سخنی نمی‌گوییم و معتقد به بیش از این هم نیستیم.» (شاخ شیطان، عصیری، ص 223 و 224).

۳۳) حرمت صدق‌الله العظیم و بوسیدن قرآن

صدق الله العظیم گفتن در پایان قرائت قرآن، بوسیدن و بر چشم و صورت مالیدن آن بدعت و حرام است (شاخ شیطان، عصیری، ص 224).

این فتوایی است صادر شده از طرف مفتیان دیار وحی، اما آیا این حرمت‌ها با کدام منطق و دلیل عقلی ناسازگاری دارد؟ (شاخ شیطان، عصیری، ص 224)

۳۴) حرمت خوردن زولبیا

به گزارش «ابنا» یکی از شیوخ سلفی در کشور آفریقایی الجزایر در فتوایی تحریم زولبیا را که در الجزایر با نام «الطمینه» شناخته می‌شود و در ماه مبارک رمضان از شیرینی‌های پرطرفدار در این کشور محسوب می‌شود، اعلام کرد (شاخ شیطان، عصیری، ص 225).

شایان ذکر است فتاوای مضحک و عجیب زیادی از سوی مفتیان سلفی و وهابی صادر می‌گردد که یکی از مهم‌ترین دلایل آن،‌ دوری لجوجانهء آنها از معارف و تعلیمات مفسران واقعی قرآن و سنت، یعنی اهل‌بیت (ع)، است (شاخ شیطان، عصیری، ص 225).

۳۵) شرایط وهابیون برای بازی فوتبال

فوتبال حرام است، مگر با این شروط و ضوابط (شاخ شیطان، عصیری، ص 225):

– هر کسی که گل بزند و سپس بدود تا بقیه او را دنبال کنند و بغل نمایند (آن‌طور که بازیکنان در آمریکا و فرانسه انجام می‌دهند)، باید به صورتش تف انداخت و او را تنبیه کرد!!! زیرا ورزش بدنی شما چه ارتباطی به شادی، بغل کردن و بوسیدن دارد! (شاخ شیطان، عصیری، ص 225)

– خطوطی چهار طرف دور زمین نباشد؛ زیرا این خطوط ساختهء کفار و قانون بین‌المللی فوتبال است! (شاخ شیطان، عصیری، ص 226)

– کلماتی که کفار و مشرکان به عنوان قانون بین‌المللی فوتبال وضع کرده‌اند، مانند «گل»، «اوت»، «پنالتی»، «کرنر» و… گفته نشود؛ زیرا گفتن این کلمات حرام است و هر کس که اینها را بگوید تنبیه و باید از بازی اخراج شود و باید به او گفته شود که به کفار و مشرکین شبیه شده‌ای… (شاخ شیطان، عصیری، ص 226).

– هر کس از شما که در اثناء بازی افتاد و دست یا پایش شکست، یا دستش به توپ خورد، بازی به خاطر او نباید متوقف شود و به کسی که او را انداخته کارت زرد یا قرمز داده نشود، بلکه به هنگام شکسته شدن یا ضربه دیدن، باید به قاضی شرع مراجعه شود تا آن بازیکن حق شرعی خود را همان‌طور که در قرآن است بگیرد و شما باید شهادت دهید که فلانی عمداً دست یا پای او را شکست… (شاخ شیطان، عصیری، ص 226).

– نباید در تعداد بازیکنان با کفار و یهود و نصارا و خصوصاً آمریکای خبیث تبعیت کنید، به این معنا که نباید با یازده نفر بازی کنید، بلکه باید بر این تعداد اضافه یا کم کنید (شاخ شیطان، عصیری، ص 226).

– باید بدون شورت‌ها و پیراهن‌های رنگارنگ و شماره‌دار بازی کنید، زیرا این لباس‌ها لباس اسلامی نیست، بلکه لباس کفار و غرب است (شاخ شیطان، عصیری، ص 226).

– هر کدام از شما که این شروط و ضوابط را رعایت کرد باید قصدش از بازی فوتبال، تقویت بدنی برای جهاد فی سبیل الله و آمادگی برای زمانی باشد که به جهاد فراخوانده شود، نه گذراندن وقت و عمر و شادی از پیروزی ظنّ (شاخ شیطان، عصیری، ص 226 و 227).

– نباید زمان بازی را 45 دقیقه قرار دهید، شما باید با کفار و فاسقان مخالفت کنید و در هیچ چیز مشابه آنان نباشید (شاخ شیطان، عصیری، ص 227).

– نباید در دو نیمهء 45 دقیقه‌ای بازی کنید، بلکه در یک یا سه نیمه بازی کنید تا مخالفت شما با کفار محقق شود (شاخ شیطان، عصیری، ص 227).

– هنگامی که یکی از دو تیم بر دیگری غلبه نکرد (تساوی بازی) و آن‌طور که شما می‌گویید توپ به دروازه‌ای وارد نشد، نباید برای بازی وقت اضافی یا پنالتی در نظر بگیرید (تا یکی پیروز شود)، بلکه بلافاصله بازی را تمام کنید، زیرا بازی به این طریق عین اجرای قوانین بین‌المللی فوتبال است (شاخ شیطان، عصیری، ص 227).

– در بازی فوتبال شخصی را به عنوان داور انتخاب نکنید، زیرا بعد از لغو قوانین بین‌المللی همچون گل، اوت، پنالتی، کرنر و… وجود او دلیلی ندارد! بلکه بودن او تشبه به کفار، یهود، نصارا و اطاعت از قوانین بین‌المللی است (شاخ شیطان، عصیری، ص 227).

– نباید از اثناء بازی، گروهی از جوانان جمع شوند و شما را تماشا کنند، چون قصد شما ورزش و تقویت بدنی است، پس دلیلی ندارد آنها شما را نگاه کنند! هرچند که بگویید آنها باعث تشویق شما در تقویت بدنی و آمادگی برای جهاد هستند!!! (شاخ شیطان، عصیری، ص 227).

– دروازه باید به جای دو تیرک، سه تیرک داشته باشد، تا مشابه کفار نباشد تا مخالفت شما با قانون بین‌المللی طاغوتی سازمان فوتبال محقق شود (شاخ شیطان، عصیری، ص 227).

– هنگامی که بازیکنی مصدوم شد، نباید بازیکن دیگری را جایگزین او کرد، زیرا این روش، ساختهء کفار و مشرکین در آمریکا و… است (شاخ شیطان، عصیری، ص 228).

در پایان امیدوارم که این پیام برای جوانان و دیگران مؤثر و مفید باشد. اللهم آمین. ریاض، ربیع‌الاول، 1423 هـ ق. [12] (شاخ شیطان، عصیری، ص 228).

۳۶) زعفران جزو مواد مخدر و حرام است

«زعفران مادهء مخدر است، خوردنش جایز نیست و همچنین مخلوط کردنش با غذا نزد اکثر فقها جایز نیست و برخی نیز اضافه کردن کمی از آن را که مخدرکننده نباشد، جایز می‌دانند و خدای بزرگ داناتر است.» شمارهء فتوی: 7081، مفتی: أ. د. احمد الحجی الکردی، عالم موسوعه فقیهه… و یکی از اعضاء هیئت افتاء کویت، تاریخ نشر فتوی: 21/9/2006. [13] (شاخ شیطان، عصیری، ص 228 و 229).

۳۷) مسلمانی که از آنفولانزای خوکی بمیرد «شهید» است

مشاور قضایی وزارت دادگستری عربستان گفت: کسانی که به دلیل ابتلا به بیماری آنفولانزای خوکی فوت می‌کنند، شهید هستند (شاخ شیطان، عصیری، ص 229).

«شیخ عبدالمحسن عبیکان» مشاور قضایی وزارت دادگستری عربستان پس از مرگ چند نفر از مبتلایان به آنفولانزای خوکی در عربستان، آنها را شهید خواند (شاخ شیطان، عصیری، ص 229).

۳۸) مسلمانی که بر اثر ایدز بمیرد «شهید» است

شیخ احمد ابویوسف، رئیس مرکز ارشاد مذهبی در وزارت دیانت مصر، در پاسخ به استفتای مردی که پرسیده بود: نظر اسلام در مورد مرد مسلمانی که بر اثر ایدز بمیرد چیست؟ پاسخ داد: هر کسی که به علت بیماری ایدز بمیرد، از نظر اسلام شهید به حساب می‌آید (شاخ شیطان، عصیری، ص 229).

به نوشتهء «العربیه نِت» وی فتوایش را با استفاده از سخن پیامبر اسلام صادر کرده است که گفته: «هر کسی که بر اثر یک بیماری داخلی بمیرد، شهید است.» (شاخ شیطان، عصیری، ص 230).

شیخ احمد ابویوسف در این زمینه تأکید کرد که 90 درصد بیماران (مسلمان) مبتلا به ایدز، پیش از مرگ و حضور در پیشگاه الهی، توبه می‌کنند (شاخ شیطان، عصیری، ص 230).

۳۹) مرگ به سبب طاعون، شهادت است

شیخ عبدالعزیز آل‌شیخ مفتی کشور عربستان سعودی بر حرام بودن سفر به کشورهایی که در آن آنفولانزای خوکی شایع شده است، تأکید کرد. زیرا این مسأله مخالف شرع است که یک انسان خود را در معرض هلاکت قرار دهد (شاخ شیطان، عصیری، ص 230).

به گزارش پرس.تی.وی – بیروت و به نقل از گزارش‌های رسانه‌ای عربستان، آل‌شیخ گفت: «رسول خدا به ما توصیه کرده تا به سرزمین‌هایی که در آن طاعون آمده مسافرت نکنیم و اگر مسافرت کردیم و گرفتار آن مرض شدیم، از آنجا خارج نشیم، زیرا مرگی که از طاعون موجب شود، شهادت است.» (شاخ شیطان، عصیری، ص 230).

۴۰) «میکی ماوس» و «جری» سربازان شیطانند

روحانی سرشناس عربستانی که همواره در برنامه‌های تلویزیونی دولتی به ایراد خطبه می‌پردازد، ضمن اعلام انزجار از موش‌ها به ویژه شخصیت‌های کارتونی «میکی ماوس» و «جری» خواستار کشته شدن تمام موش‌ها شد (شاخ شیطان، عصیری، ص 230 و 231).

هفته‌نامهء «دی ولت» مدعی شد یکی از روحانیون عربستان در سخنانی موش‌ها را «سربازان شیطان» خواند (شاخ شیطان، عصیری، ص 231).

در همین حال یکی از وب‌سایت‌های عربی با انتشار این خبر در مورد سخنان این روحانی در مورد ممنوع کردن تماشای کارتون‌های «میکی ماوس» و «تام و جری» به بحث پرداخت (شاخ شیطان، عصیری، ص 231).

۴۱) حرمت دیدن چهرهء نامزد از طریق اینترنت

مشاور وزارت دادگستری عربستان سعودی که در گذشته وجود رابطه میان دو نامزد از طریق اینترنت و دیدن چهرهء وی در یاهو مسنجر را اقدامی شرعی می‌دانست، به تازگی این کار را حرام اعلام کرده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 231).

شیخ «عبدالمحسن عبیکان» در این باره گفت: در گذشته اجازه داده بودم که مرد چهرهء نامزد خود را از طریق اینترنت ببیند؛ اما اکنون به این نتیجه رسیدم که امکان دارد مرد ضعیف‌النفس باشد و در صورت ازدواج نکردن با آن دختر، از عکس او در فضای اینترنت سوءاستفاده کند، بنابراین نظر قبلی خود را پس می‌گیرم و ارتباط از طریق اینترنت بدین شکل را حرام اعلام می‌کنم (شاخ شیطان، عصیری، ص 232).

۴۲) همسایه می‌تواند زن و شوهر همسایه را طلاق دهد

رئیس سابق کمیتهء فتوای الازهر در فتوایی اعلام کرد: همسایه‌ها و اهل محل اگر شاهد جر و بحث زوجین باشند و تشخیص دهند زن و شوهر همسایه نمی‌توانند با هم زندگی کنند، می‌توانند برای آنها درخواست طلاق کنند (شاخ شیطان، عصیری، ص 232).

۴۳) به خاطر قطع برق روزه نگیرید

شیخ عبدالمحسن عبیکان از مفتیان وهابی و مقام بلندپایهء وزارت دادگستری عربستان در فتوایی که در روزنامهء «الخلیج» چاپ عربستان منتشر شد، فتوای عدم وجوب روزه را برای مناطقی که قطعی مکرر برق دارند صادر کرد (شاخ شیطان، عصیری، ص 233 و 234).

وی دلیل این فتوا را مشقت‌بار بودن روزه برای ساکنان این مناطق و گرمی بیش از حد هوا در روزهای تابستان ذکر کرده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 234).

عبیکان توضیح نداد که آیا مسلمانان صدر اسلام هم می‌توانستند با مشقت‌بار توصیف کردن روزه، از زیر بار انجام این فریضهء الهی شانه خالی کنند یا نه؟ (شاخ شیطان، عصیری، ص 234)

۴۴) روزهء کله‌گنجشکی برای آتش‌نشانان

به گزارش «ابنا» یک مفتی وهابی در فتوایی اعلام کرد آتش‌نشانان می‌توانند روزهء خود را در هنگام ظهر افطار کنند (شاخ شیطان، عصیری، ص 234).

شیخ «عبدالمحسن العبیکان» از مقامات بلندپایهء وزارت دادگستری عربستان در فتوایی که روز گذشته صادر کرد، اعلام نمود: آتش‌نشانانی که به دلیل مشقت کاری و اطفای حریق مجبورند به محل مأموریت اعزام شوند، می‌توانند روزهء خود را افطار کنند (شاخ شیطان، عصیری، ص 234).

۴۵) حرمت اضافه‌وزن حاجیان

بر اساس فتوای یکی از مفتیان مصری اگر فردی که به حج رفته بعد از ایام حج نسبت به قبل از این ایام، اضافه‌وزن پیدا کند، مرتکب فعل حرام شده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 235).

۴۶) حرمت برداشتن ابرو

به گزارش «ابنا» دکتر «سعد الخثلان» استاد فقه و نائب‌رئیس «الجمعیة الفقهیة» در عربستان تأکید کرد: برداشتن ابرو جایز نیست. این روحانی وهابی، دلیل این فتوا را حدیثی خواند که به زعم او در آن آمده است: «لعنت خدا بر آرایشگر ابرو و کسی که ابروی خود را آرایش می‌کند.» (شاخ شیطان، عصیری، ص 235).

وی ادامه داد: بنابراین مردان نمی‌توانند به همسران یا خواهران یا دخترانشان اجازه دهند این کار را انجام دهند. این عمل از گناهان کبیره محسوب می‌شود و زن نباید مرتکب آن گردد! (شاخ شیطان، عصیری، ص 235)

۴۷) اعتقاد به ثابت بودن خورشید کفر است

از فتاوای «بن‌باز» مفتی اسبق وهابیت (شاخ شیطان، عصیری، ص 235):

«از آنجا که بین بسیاری از نویسندگان، مدرسان و دانشجویان مشهور گردیده است که خورشید ثابت و زمین در حال حرکت می‌باشد در این باره کتابی را نوشتم تا این نظریه را رد و زشتی چنین سخنی را بیان و برخی از دلایل نقلی و حسی را بر بطلان و اشتباه معتقدین بر این نظریه بیان نمایم که در آن توضیح داده‌ام که قائل شدن به ثابت بودن خورشید، کفر و گمراهی است.» [14] (شاخ شیطان، عصیری، ص 236).

۴۸) حرمت گل دادن به بیماران هنگام عیادت

تحریم اهداء گل – هیئت علمای ارشد (شاخ شیطان، عصیری، ص 236):

«این فتوا در تحریم این گل‌های خبیث به دلیل بوهای تحریک‌آمیزی که دارند و به سبب این که این کار تقلید از غرب ملعون و مسخ هویت اسلامی ناب شمرده می‌شود، است. از خدا می‌خواهیم که امت اسلام را از این فتوا بهره‌مند سازد و حجت را بر آنها تمام کند، والله المستعان! (شاخ شیطان، عصیری، ص 236)

شمارهء فتوا: 21409، تاریخ: 21/3/1421 (شاخ شیطان، عصیری، ص 236 و 237).

۴۹) تغییر سنت‌ها به بهانهء ضدیت با شیعه (انگشتر)

گسترهء سنت پیامبر بسیار وسیع و از مرز واجبات گذر می‌کند و اعمال و امور مستحب و غیر آن را نیز شامل می‌شود که در بخش سنت‌های مستحب می‌توانیم به وسایل تزئینی از جمله استفاده از انگشتر اشاره نماییم (شاخ شیطان، عصیری، ص 237).

مسلمانان مشاهده می‌کردند که پیامبر اکرم (ص) انگشتر را در دست راست قرار می‌داد و مسلمانان هم با تبعیت از او این‌چنین می‌کردند (شاخ شیطان، عصیری، ص 238).

اما پس از چندی این روش تغییر کرد و انگشتر را در دست چپ قرار دادند و هلت آن را مخالفت با پیروان اهل‌بیت عنوان کردند (شاخ شیطان، عصیری، ص 238).

نویسندهء کتاب هدایه که حنفی است، می‌نویسد: انگشتر در دست راست سنت و مشروع است، ولی چون رافضیان (شیعه) این‌گونه استفاده می‌کنند، ما اهل‌سنت انگشتر را در دست چپ قرار می‌دهیم (شاخ شیطان، عصیری، ص 238).

لازم به ذکر است، اول کسی که این سنت را تغییر داد و با سنت مخالفت نمود، معاویه بود. مشاهده می‌فرمایید که چگونه سنت‌های اسلامی تابع هوا و هوس قرار گرفته و به بهانهء دشمنی با اهل‌تشیع هر تغییری را جایز دانستند [15] (شاخ شیطان، عصیری، ص 238).

۵۰) تغییر سنت‌ها به بهانهء ضدیت با شیعه (تحت الحنک)

استفاده از عمامه یا بستن شال و پارچه در گذشتهء روزگار و زمان، مرسوم بوده. دربارهء شیوه و نوع بستن و استفادهء آن دستور و سفارش وجود دارد،‌ مخصوصاً رها کردن یک طرف عمامه و شال سر، که آیا از طرف راست قفسهء سینه باشد یا چپ آن (شاخ شیطان، عصیری، ص 238).

حافظ عراقی در بیان کیفیت آن گفته است: «از سمت راست رها شود، سپس از روی قفسهء سینه بگذارد و بر شانهء چپ قرار گیرد، همان‌گونه عده‌ای چنین می‌کنند، ولی چون شعار و علامتی بین شیعیان شده است، باید آن را ترک کنیم تا به آنان شبیه نشویم.» [16] (شاخ شیطان، عصیری، ص 239).

۵۱) تغییر سنت‌ها به بهانهء ضدیت با شیعه (ساختن قبور، نماز میت)

پنهان نمودن پیکر و بدن انسان‌ها پس از مرگ، از سنن و رسوم ویژه‌ای است که در میان اغلب ملل جهان از دیرباز جریان داشته است (شاخ شیطان، عصیری، ص 239).

مسلمانان نیز باید با شیوهء خاص و مطابق دستور اسلام بدن مردگان را در مکانی مناسب دفن نمایند (شاخ شیطان، عصیری، ص 239).

اما ظاهر و شکل قبر چگونه باشد از مسائل اختلافی بین اهل‌سنت و تشیع است، اگرچه در آغاز اختلافی وجود نداشته است (شاخ شیطان، عصیری، ص 239).

غزالی و ماوردی که هر دو از فقیهان شافعی‌مذهب هستند گفته‌اند: هم‌سطح قرار دادن قبر مردگان دستور و سنت شرع مقدس است (یعنی کمی بلندتر از سطح زمین و صاف و بدون برآمدگی باشد) و چون شعار و از نشانه‌های رافضه (شیعه) قرار گرفته است، ما اهل‌سنت باید قبرها را به حالت تسنیم درآوریم و بسازیم (یعنی برآمدگی‌هایی مانند کوهان شتر) (شاخ شیطان، عصیری، ص 239 و 240).

عبدالله مغربی مالکی گفته است: زید با پنج تکبیر بر جنازه‌ای نماز خواند و رسول خدا (ص) نیز چنین می‌کرد، ولی این روش اکنون ترک شده و به چهار تکبیر اکتفا می‌کنند، زیرا شعار شیعیان است [17] (شاخ شیطان، عصیری، ص 240).

۵۲) تغییر سنت‌ها به بهانهء ضدیت با شیعه (عاشورا، عزاداری)

اسماعیل بروسوی در کتاب تفسیرش آورده است: مستحب است در روز عاشورا اعمال و کارهای نیک مانند صدقه دادن، روزه گرفتن، ذکر و یاد خدا را انجام دهید و سزاوار نیست که مؤمنان به یزید ملعون و خوارج شباعت پیدا کنند، یعنی نباید روز عاشورا را مانند یزید، عید یا مانند شیعیان، روز عزاداری و غم و اندوه قرار دهید (شاخ شیطان، عصیری، ص 241).

امام غزالی گفته است: «حکایت و نقل مقتل حسین بر واعظ و غیر او حرام است، زیرا موجب بغض و دشمنی و سرزنش صحابه که اعلام و بزرگان دین هستند، می‌شود و آنچه بین آنان از اختلافات و قتل و اسارت پیش آمده است، باید توجیهی صحیح برای آن بیان شود، چون امکان دارد این حوادث به جهت اشتباه در اجتهاد باشد، نه برای طلب ریاست و دنیاپرستی! [18] (شاخ شیطان، عصیری، ص 241)

۵۳) داشتن چهار شوهر برای زنان

علمای وهابی عربستان از فتوای یکی از زنان هم‌کیش خود به خشم آمده و او را «الضالة المضلة» (گمراه و گمراه‌کننده) لقب دادند (شاخ شیطان، عصیری، ص 242).

پیش از این نیز این زن با نوشتن مقاله‌ای در روزنامهء «المصری الیوم» چاپ قاهره و انتشار آن در صفحهء اول این روزنامه، اختیار داشتن 4 همسر برای مردان را «احتکار جنسی» نامید و خواهان صدور فتوای جهانی برای احقاق حق زنان در این مورد شد! (شاخ شیطان، عصیری، ص 242)

به گزارش تابناک، خانمی که گفته می‌شود «نادین البدیر»، نویسنده و دانشمند سعودی است، فتوا داده زنان نیز باید همانند مردان صاحب اختیار انتخاب چهار همسر باشند تا در تساوی حقوق مردان و زنان عدالت رعایت شود! (شاخ شیطان، عصیری، ص 242)

پاورقی‌ها:

[1] وسائل‌الشیعه (الإسلامیة)، شیخ حرّ عاملی، ج 18، ص 16 و نزدیک به همین مضمون از مصادر اهل‌سنت: کنزالعمال، متقی هندی، ج 10، ص 236.

[2] برای استماع اعتراف این وهابی به لینک زیر مراجعه شود:

http://uk.youtube.com/watch?v=yDPCY9zEUo8

[3] منبع: روزنامه: الخلیج الإماراتیة، عدد 10333- 21/شعبان/1428 – 3/9/2007 م.

[4] ابن‌حزم ظاهری در اتهام خود علیه شیعه چنین می‌گوید: «برخی از علمای امامیه ازدواج تا نُه همسر را جایز شمرده‌اند.»

الفصل فی الملل و الإهواء والنحل، ج 4، ص 139، اسم المؤلف: علی بن أحمد بن سعید بن حزم الطاهری أبو محمد، الوفاة: 548، دارالنشر: مکتبة الخانجی، القاهرة.

[5] المغنی، ابن قدامة، ج 6، ص 430 و 432.

[6] المغنی، ابن قدامه، ج 7، ص 485؛ مناقب الإمام الشافعی، ص 532؛ المغنی، ابن قدامه، ج 11، ص 34؛ المحلی، ج 6، ص 87.

[7] برای شنیدن صدای البانی می‌توانید به نرم‌افزار شاخ شیطان یا لینک زیر رجوع کنید:

http://www.ansarweb.net/artman2/uploads/1/albani_97abi_9ayi3.ram

[8] برای شنیدن صدای البانی به نرم‌افزار شاخ شیطان مراجعه کنید.

[9] برای شنیدن صدای البانی به نرم‌افزار شاخ شیطان مراجعه کنید.

[10] سخنان این مفتی در جلسهء مذهبی که هر سه‌شنبه برگزار می‌گردد، بیان شده است. منبع: البشائر و سایت اخبار مکتوب عربستان و نرم‌افزار شاخ شیطان.

[11] منبع سایت شیعه‌آنلاین.

[12] متن عربی این فتوا با نام «الکرة تحت أقدام الصالحین: تو زیر پای صالحان» به قلم: عبدالله النجدی در سایت‌های وهابیت به زبان عربی موجود است.

[13] منبع: سایت فتاوای شرعیه تابع هیئت افتاء کویت:

http://www.islamic-fatwa.com/index.php?module=fatwa&id=7081

[14] کتاب الادلة والحسیة علی جریان الشمس و سکون الارض و امکان الصعود الی الکواکب، تالیف بن‌باز، چاپ مؤسسه مکة للطباعة والاعلام، من مطبوعات الجامعة الاسلامیة بالمدینة المنورة، 1395 هـ، چاپ 16.

[15] عن الصراط المستقیم 2/510؛ منهاج الکرامة، ص 108؛ الغدیر، 10/210؛ ربیع الأبرار للزمخشری، 4/24.

[16] شرح المواهب للزرقانی: 5/13.

[17] رحمة الأمه فی اختلاف الأئمة، ص 155؛ عن الصراط المستقیم، 2/510؛ الغدیر، 10/211؛ الذهب، 7/252؛ الضوء اللامع، 1/249؛ معجم المؤلفین، 1/174.

[18] روح البیان، ج 2، ص 142.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *