فتواهای وهابیان در تکفیر شیعیان

«هُناکَ (فِی النَّجد) الّزَلازِلُ وَالفِتَنُ وَ بِهَا یَطلَعُ قَرنُ الشَّیطانِ: سرزمین نجد (عربستان) سرزمین ویرانی‌ها و فتنه‌هاست و از همان‌جا شاخ شیطان ظهور خواهد کرد.» [1] (شاخ شیطان، عصیری، ص 3)

عینی در شرح صحیح بخاری گفته: «قَرنُ الشَّیطَانِ أَی: أُمَّتُهُ وَ حِزبُهُ؛ مراد از شاخ شیطان، حزب و گروه شیطان می‌باشد.» [2] (شاخ شیطان، عصیری، ص 3)

بخاری در صحیح خود از رسول خدا روایت می‌کند: «افرادی در مشرق زمین خواهند آمد که قرآن را تلاوت کرده، اما از آن هیچ بهره‌ای نبرده و از نشانه‌های آنها سرهای تراشیده است.». [3] (شاخ شیطان، عصیری، ص 3)

۱) فتوای بن‌باز وهابی در عدم‌امکان وحدت شیعه و سنی

از مفتی اعظم عربستان، «شیخ عبدالعزیز بن‌باز» استفتا شده: «با توجه به شناختی که نسبت به تاریخ رافضه (شیعه) دارید،‌ نظرتان دربارهء موضوع تقریب میان اهل‌سنت و شیعیان چیست؟» وی در پاسخ چنین گفته است: «تقریب میان شیعه و اهل‌سنت امکان‌پذیر نیست، زیرا عقاید این دو مذهب با یکدیگر مختلف است… جمع میان این دو گروه ممکن نیست و همان‌گونه که وحدت اهل‌سنت با یهود، نصاری و بت‌پرست امکان‌پذیر نیست، وحدت میان شیعه و سنی هم امکان‌پذیر نمی‌باشد؛ چرا که میان این دو گروه اختلاف اعتقادی وجود دارد.» [4] (شاخ شیطان، عصیری، ص 50).

۲) فتوای «بن جبرین» بر کفر شیعه

از «بن جبرین» که از مفتیان بزرگ سعودی است،‌ پرسیدند: «حکم پرداخت زکات اموال اهل‌سنت به فقرای شیعه چیست و در صورت پرداخت آیا عهدهء چنین کسی از پرداخت زکات پاک می‌گردد؟» (شاخ شیطان، عصیری، ص 51).

وی در پاسخ گفته است: «طبق نظر علمای اسلام، کفار مشمول پرداخت زکات نیستند و در این که شیعیان نیز از کفار به شمار می‌روند، هیچ جای شک و تردید نیست؛ چرا که شیعیان به چهار دلیل کافر می‌باشند (شاخ شیطان، عصیری، ص 51):

  • آنان نسبت به قرآن طعنه زده و بدگویی می‌کنند و معتقدند که قرآن تحریف شده و می‌گویند: دو سوم قرآن حذف شده و هر کس به قرآن طعنه زند، کافر است و منکر آیهء شریفهء «وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ» [5] گردیده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 51).
  • به سنت پیامبر و احادیث صحیح بخاری و صحیح مسلم طعنه وارد کرده و به احادیث آن عمل نمی‌کنند؛ چرا که معتقدند روایات این کتاب‌ها از صحابه نقل شده و صحابه را کافر می‌شمارند و نیز معتقدند که پس از پیامبر گرامی، همهء صحابه جز علی و فرزندان او و تعداد اندکی مانند سلمان و عمار، همه کافر و مرتد شدند (شاخ شیطان، عصیری، ص 51).
  • شیعیان، اهل‌سنت را کافر دانسته و با آنان نماز نمی‌خوانند و اگر پشت سر اهل‌سنت نماز بخوانند، آن را اعاده می‌کنند؛ بلکه معتقدند که اهل‌سنت نجس هستند و اگر با یکی از اهل‌سنت مصافحه کنند، دست خود را آب می‌کشند، کسانی که مسلمان‌ها را کافر می‌دانند خود شایسته‌تر به کفرند، همان‌گونه که آنان ما را کافر می‌دانند، ما نیز آنان را کافر می‌دانیم (شاخ شیطان، عصیری، ص 51).
  • شیعیان نسبت به علی و فرزندان او غلوّ کرده و آنان را به صفات ویژهء خداوند، توصیف می‌کنند و همانند خداوند آنان را صدا می‌کنند (شاخ شیطان، عصیری، ص 51).

آنان در اجتماعات اهل‌سنت (جمعه و جماعت) شرکت نمی‌کنند و به نیازمندان اهل‌سنت یا صدقه نمی‌دهند و اگر هم بدهند کینهء فقرای ما را در سینه دارند و این کار آنان نیز از باب تقیه است (شاخ شیطان، عصیری، ص 52).

تا آنجا که می‌گوید: «اگر کسی زکات مال خود را به فقرای شیعه پرداخت کند، لازم است تا بار دیگر معادل همان را از مال خود خارج کرده و بپردازد. چون او با پرداخت مال خود به فقرای شیعه به کفر و دشمنان اهل‌سنت کمک کرده است.» [6] (شاخ شیطان، عصیری، ص 52).

۳) اعلام رسمی جهاد علیه شیعه

از شیخ عبدالرحمان بَرّاک از مفتیان سعودی استفتا شده: «آیا امکان جهاد میان اهل‌سنت و شیعه وجود دارد؟» وی پاسخ داده است: «اگر اهل‌سنت دارای دولت مقتدری باشند و شیعه بدعت‌ها و برنامه‌های شرک‌آمیز و عقاید خود را اظهار نماید، در این صورت بر اهل‌سنت واجب است که علیه شیعه اعلام جهاد نموده و با آنان به نبرد بپردازد.» [7] (شاخ شیطان، عصیری، ص 53).

۴) فتوای هیئت عالیِ افتای سعودی بر کفر شیعه

هیئت عالی افتای سعودی در پاسخ به پرسشی دربارهء شیعه نوشته است: «اگر موضوع، همان باشد که در متن پرسش آمده مبنی بر اینکه گروهی که به مذهب جعفری منسوب هستند «یا علی» و «یا حسین» می‌گویند، در آن صورت، آنها گروهی مشرک و مرتد می‌باشند.» (شاخ شیطان، عصیری، ص 55).

این فتوا به امضای چهار تن از اعضای هیئت عالی سعودی به شرح ذیل رسیده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 55):

  • رئیس هیئت: عبدالعزیز بن عبدالله بن‌باز؛
  • اعضای هیئت: عبدالرزاق عفیفی، عبدالله بن غَدَیان و عبدالله بن قعود (شاخ شیطان، عصیری، ص 55).

۵) کافر شمردن تمام علمای شیعه توسط امام جماعت وهابی مسجدالحرام

شیخ عادل بن سالم کلبانی [8]، از دوستان نزدیک اسامه بن لادن (تروریست معروف)، اولین امام جماعت سیاه‌پوست و آفریقایی‌الاصل مسجدالحرام بوده و طبق تشبیهی که از سوی خود او صورت گرفته، به «اوباما»ی آمریکا می‌ماند که اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست و آفریقایی‌الاصل بوده که به کاخ سفید راه یافته [9]، در تاریخ 14/02/1388 ش. در مصاحبه‌ای که در حضور میلیون‌ها بیننده در شبکه BBC عربی صورت گرفت، در پاسخ به سؤالی چنین ابراز داشت: «علمای شیعهء عربستان سعودی، حق ورود در هیئت کبار علما را ندارند… زیرا ممکن است ما نسبت به کافر شمردن مردم عادی و عوام شیعه تردید داشته باشیم، اما در کافر دانستن علمای آنان، هیچ شک و تردیدی به خود راه نمی‌دهیم.» [10] (شاخ شیطان، عصیری، ص 56 و 57).

۶) کافر و فاسق شمردن مرجع عالی‌قدر شیعه، توسط امام جمعهء ریاض

با توجه به سخنانی که اندکی قبل، از سوی مرجع عالی‌قدر جهان شیعه، حضرت آیت‌الله‌العظمی سید علی سیستانی در نحوهء برخورد و تعامل با اهل‌سنت که سال‌هاست از سوی ایشان بر آن تأکید شده است، شنیدن سخنانی که در پی می‌آید از سوی امام جمعهء وهابی شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی تفاوت دیدگاه و موضع‌گیری علمای افراطی وهابی و علمای بزرگ مذهب شیعه را به خوبی آشکار می‌سازد (شاخ شیطان، عصیری، ص 57).

«شیخ محمد عریفی» امام و خطیب جمعهء مسجد جامع «البواردی» در شهر ریاض عربستان سعودی و فارغ‌التحصیل دانشگاه دینی محمد بن سعود، ضمن محکوم نمودن مقاومت شیعیان حوثی یمن در برابر حملات دولت آن کشور که با حمایت و دخالت مستقیم دولت عربستان صورت می‌پذیرد، اساس مذهب شیعه را مجوس نامید و حضرت آیت‌الله‌العظمی سیستانی حفظه‌الله را این‌گونه توصیف کرد: «پیرمرد کافر، فاسق و زندیقی که در گوشه‌ای از کشور عراق به سر می‌برد.». این در حالی بود که مسئول دفتر حضرت آیت‌الله سیستانی پس از آگاهی از این خبر اعلام نمود: «ایشان پاسخی به این‌گونه سخنان نمی‌دهند.» [11] (شاخ شیطان، عصیری، ص 57 و 58).

و در آخر، اینکه در کتابی که با حمایت حاکمان مکه و مدینه در سال‌های اخیر به نام «مسألة التقریب» [12] منتشر شد، اولین پیش‌شرط وحدت و تقریب با شیعه را اثبات مسلمان بودن شیعیان دانسته‌اند [13] (شاخ شیطان، عصیری، ص 58).

این‌گونه سخنان، فتاوا و رفتارهای خلاف شرع، عقل و اخلاق انسانی، در خدمت مصالح چه کسانی است؟ آیا از این‌گونه نظریه‌های برگرفته از جهل و نادانی، کسانی جز آمریکا و اسرائیل و دیگر دشمنان قسم‌خوردهء اسلام که همواره سعی در ایجاد تفرقه و آشوب در میان صفوف به هم فشردهء مسلمانان داشته‌اند، بهره می‌برند؟ (شاخ شیطان، عصیری، ص 59).

۷) تشبیه شیعیان با یهود از سوی ابن‌تیمیه

ابن‌تیمیه، بنیانگذار وهابیت در تهمتی بزرگ و آشکار بین شیعه و یهود تشبیه کرده و می‌گوید (شاخ شیطان، عصیری، ص 60):

«شیعیان، از روی میل و رغبت به اسلام رو نیاورده‌اند، بلکه هدف شیعیان از مسلمان شدن، نابود کردن اسلام بوده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 60).

شیعیان، همچون یهودیان برای زنان خود عده نگه نمی‌دارند و همان‌گونه که یهود اموال دیگران را بر خود حلال می‌شمارند، آنان نیز نسبت به اموال دیگران، چنین عقیده‌ای دارند (شاخ شیطان، عصیری، ص 60).

همان‌گونه که یهود معتقد است جهاد فی سبیل‌الله معنایی ندارد، مگر زمانی که مسیح، دجال را خارج سازد و شمشیر از آسمان فرود آید، شیعیان هم می‌گویند: جهاد فی سبیل‌الله وجود ندارد، مگر زمانی که مهدی خروج کرده و منادی از آسمان ندا دهد (شاخ شیطان، عصیری، ص 60).

یهود، نماز را تا زمانی که ستارگان مخفی شوند به تأخیر می‌اندازند؛ شیعیان نیز نماز مغرب را تا همان وقت به تأخیر می‌اندازند (شاخ شیطان، عصیری، ص 60).

همان‌گونه که یهودیان، منحرف از قبله نماز می‌خوانند؛ شیعیان نیز به همان شکل نماز می‌خوانند (شاخ شیطان، عصیری، ص 60).

یهود، نماز را خمیده می‌خوانند؛ شیعیان نیز به همین شکل نماز می‌خوانند (شاخ شیطان، عصیری، ص 60).

یهودیان، لباس‌های خود را در نماز می‌اندازند؛ شیعیان نیز به همین شکل نماز می‌خوانند (شاخ شیطان، عصیری، ص 60).

یهود، تورات را و شیعه قرآن را تحریف کرده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 60).

یهود می‌گوید: خداوند پنجاه رکعت نماز بر ما واجب نموده؛ شیعه نیز بر همین عقیده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 60).

یهود، از روی اخلاص و به معنای واقعی به دیگران سلام نمی‌کنند و می‌گویند: «سام علیکم» یعنی «مرگ بر شما»؛ شیعیان نیز به همین شکل سلام می‌کنند (شاخ شیطان، عصیری، ص 61).

یهود، مارماهی و خرگوش نمی‌خورد؛ شیعه هم این حیوانات را نمی‌خورد (شاخ شیطان، عصیری، ص 61).

یهود، ‌مسح کردن به روی کفش را جایز نمی‌داند؛ شیعه هم بر همین عقیده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 61).

یهود، مال و اموال تمام مردم را برای خود مباح می‌داند؛ شیعه نیز تمام اموال اهل‌سنت را برای خود مباح می‌داند که قرآن نیز در آیه «قالُوا لَیسَ عَلَینا فِی الأُمِّیِّنَ سَبیل؛ ما در برابر امّیّین [غیریهود] مسئول نیستیم.» از این موضوع ما را آگاه ساخته است (شاخ شیطان، عصیری، ص 61).

یهود، در نماز بر گیسوان خود سجده می‌کند؛ شیعه نیز به همین شکل سجده می‌کند (شاخ شیطان، عصیری، ص 61).

یهود، سجده نمی‌کند مگر آنکه قبل از سجده چندین بار سر را شبیه به تعظیم پایین آورد؛ شیعه نیز به همین شکل سجده می‌کند (شاخ شیطان، عصیری، ص 61).

یهود، بغض جبرئیل را به دل داشته می‌گوید: در بین ملائکهء خداوند، جبرئیل دشمن ما یهودیان است؛ شیعه نیز می‌گوید: جبرئیل در نزول وحی بر پیامبر دچار اشتباه شده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 61).

شیعیان با مسیحیان نیز شباهت‌هایی دارند، مانند اینکه مسیحیان برای زنانشان مهریه و صداقی قرار نداده و بدون مهریه از آنها لذت جنسی می‌برند؛ شیعیان نیز ازدواج موقت کرده و از آنها لذت جنسی برده و این کار را برای خود حلال می‌دانند.» [14] (شاخ شیطان، عصیری، ص 61)

لازم به ذکر است ابن‌تیمیه در سخنانی دیگر هر مسلمانی (اعم از شیعه و سنی) را کافر دانسته است. او رسماً‌ اعلام کرد: هر کس کنار قبر پیامبر اکرم (ص) یا یکی از افراد صالح رفته و از آنان حاجت بخواهد مشرک است، پس واجب است چنین شخصی وادار به توبه شود و در غیر این صورت باید کشته شود (شاخ شیطان، عصیری، ص 62):

«هرکس نزد قبر پیامبری یا شخص صالحی رفته و از او کمک یا حاجت بخواهد باید او را توبه داد و در صورتی که توبه نکند، کشته می‌شود.» [15] (شاخ شیطان، عصیری، ص 62)

۸) تکفیر شیعیان و تمامی مسلمانان از سوی محمد بن عبدالوهاب

محمد بن عبدالوهاب، ناشر اندیشه‌های ابن‌تیمیه می‌گوید: «کسانی که ملائکه، پیامبران و اولیای الهی را واسطه قرار داده و به واسطهء آنها به خداوند تقرب می‌جویند، خونشان حلال و قتلشان جایز می‌باشد.» [16] (شاخ شیطان، عصیری، ص 62)

۹) اتهام به شیعیان در ازدواج با مادران خویش از سوی عالم وهابی

یکی از نویسندگان مصری، ابراهیم سلیمان جبهان که افکار وهابی در سر دارد، گفته است: «شیعیان ازدواج با مادر را نیکی به پدر و مادر و از بزرگ‌ترین وسیله‌های تقرب به خداوند متعال می‌دانند.» [17] (شاخ شیطان، عصیری، ص 63)

۱۰) دشمنی با انقلاب اسلامی ایران و نهضت امام خمینی

الف) نویسندهء مصری، دکتر عبدالله محمد غریب، در کتاب «و جاء دور المجوس» که کینه و نفرت نسبت به شیعه از نام این کتاب به خوبی آشکار است [18]، می‌نویسد: «نهضت [امام] خمینی، نهضتی اسلام-محمدی نبوده، بلکه نهضتی، مجوسی – عجمی-کسروی بوده است… ما خطر حاکمان تهران را برای اسلام، از خطر یهود، بیشتر دانسته و از آنان امید هیچ خیری نداریم؛ چرا که آنان به زودی با یهود، هم‌دست شده و به جنگ مسلمانان خواهند آمد!» [19] (شاخ شیطان، عصیری، ص 63)

ب) در کتاب درسی دانشگاه مدینه که رسالهء دکترای یکی از اساتید وهابی عربستان به نام دکتر ناصر قفاری می‌باشد، آمده است: «[امام] خمینی، نام خود را در اذان نمازها داخل کرده و حتی نام خود را بر نام پیامبر مقدم نموده است. در ایران، اذان نمازها به این شکل است که پس از اعلام نام [امام] خمینی به عنوان حاکم ایران و حاکم همهء جوامع اسلامی چنین گفته می‌شود: الله اکبر، الله اکبر، خمینی رهبر. سپس می‌گویند: أشهد أنّ محمداً رسول الله!» [20] (شاخ شیطان، عصیری، ص 64)

۱۱) حرمت دعا و دفاع از حزب‌الله لبنان

الف) در جریان حملهء وحشیانهء اسرائیل به لبنان و دفاع شجاعانهء جنبش مقاومت اسلامی حزب‌الله، شیخ ابدالله بن جبرین، مفتی تندرو وهابی، این‌چنین فتوا داد: «هرگونه پشتیبانی و دفاع از حزب‌الله جایز نیست و دعا کردن برای پیروزی آنان حرام است و همهء اهل‌سنت باید از این حزب، بیزاری جویند و کسانی را که به فکر پیوستن به آنان باشند، ذلیل شمارند و برای مردم بیان کنند که شیعیان از قدیم، دشمن اسلام بوده و همواره تلاش می‌کردند که به اهل‌سنت ضربه بزنند.» [21] (شاخ شیطان، عصیری، ص 65)

ب) به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب» به نقل از آسوشیتدپرس، مفتی وهابی، شیخ صفر الحوالی، به پیروی از فتوای مفتی مشهور سعودی، شیخ عبدالله بن جبرین در وب‌سایت خود اعلام کرد: «حزب‌الله که معنای آن حزب خداست، در حقیقت حزب شیطان است.» (شاخ شیطان، عصیری، ص 65)

و به همین جهت در ادامه فتوا داده است: «برای حزب‌الله دعا نکنید.». آسوشیتدپرس می‌افزاید: «این فتوا در حالی صادر گردیده که خیابان‌های کشورهای عربی، در حمایت از حزب‌الله و تقبیح اسرائیل، از تظاهرکنندگان سنی و شیعه پر شده و حتی کشورهایی مانند اردن که بیشتر جمعیت آن را سنی‌مذهبان با گرایش هواداری غرب تشکیل می‌دهند، در این تظاهرات‌ها شرکت کرده‌اند.» [22] (شاخ شیطان، عصیری، ص 66)

گفتنی است، این‌گونه فتاوا، تنها نشان‌دهندهء خشم سران فرقهء وهابیت از اتحاد مسلمانان جهان و حتی شهروندان آزادی‌خواه غیرمسلمان در حمایت از جنبش مقاومت اسلامی حزب‌الله لبنان است (شاخ شیطان، عصیری، ص 66).

ج) شیخ ناصر عمر، دیگر مفتی وهابی عربستان سعودی گفته است: «دشمنی با حزب‌الله بر همگان واجب است، زیرا آنها دشمنان همیشگی اهل‌سنت بوده‌اند.» [23] (شاخ شیطان، عصیری، ص 66)

د) در نامه‌ای که حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به بیانیهء 38 تن از مفتیان، علما و اساتید دانشگاه‌های مختلف عربستان (که از جمله امضاکنندگان آن افرادی همچون: عبدالرحمن برّاک، عبدالله بن جبرین و شیخ ناصر عمر بودند) صادر شد، در ابتدای آن این‌گونه آمده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 66):

«بسم‌الله الرحمن‌الرحیم؛ چندی پیش واقعهء عجیب و بی‌سابقه‌ای در بعضی از کشورهای اسلامی رخ داد و آن این که در شانزدهم ماه ذی‌العقده امسال (1385 ش.) یک گروه 38 نفری از اساتید وهابی دانشگاه‌های دینی عربستان مانند دانشگاه ام‌القری و دانشگاه ملک سعود و معلمان مناطق مختلف عربستان سعودی پای اعلامیه‌ای را امضا کردند که فتوا به قتل شیعیان عراق و با قراین (حالیه) و (مقالیه) فتوا به قتل تمام شیعیان جهان می‌داد! و آنان، رافضیان صفوی را متحدان آمریکا و حامیان اسرائیل می‌نامیدند که سنیان را می‌کشند!!…» [24] (شاخ شیطان، عصیری، ص 66)

هـ) دبیر کل شورای امنیت ملی عربستان سعودی در دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی از آنان خواست برای نابودی حزب‌الله، به لبنان حمله کنند و در مقابل، عربستان تمام هزینه‌های این جنگ را می‌پردازد (شاخ شیطان، عصیری، ص 67).

۱۲) علت خشم و نفرت وهابیت از مذهب شیعه و آماری از مقابله با مذهب شیعه

مخالفان مکتب اهل‌بیت (ع) هرگز تصور نمی‌کردند که ملت ایران بتوانند با پشتوانهء فرهنگ غنی شیعه، این‌گونه به صحنه آمده و با دست خالی و قلبی آکنده از ایمان و عشق به اسلام و اهل‌بیت (ع)، طومار حکومت تا دندان مسلحی را که از هر سو مورد حمایت‌های بی‌دریغ شرق و غرب قرار می‌گرفت، برای همیشه در هم پیچیده و حکومتی بر پایهء فقه شیعه که برگرفته از معارف اهل‌بیت (ع) می‌باشد، تأسیس نمایند (شاخ شیطان، عصیری، ص 68).

در طول 14 قرن گذشته بیش از 5000 شبهه در کتاب‌های مختلف و به زبان‌های زندهء دنیا، علیه شیعه مطرح گردیده که حدود 70 درصد از این کتاب‌ها و شبهات پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران مطرح گردیده و این نشان‌دهندهء عمق ترس و وحشت مخالفان فرهنگ شیعه از گسترش فرهنگ اهل‌بیت (ع) است (شاخ شیطان، عصیری، ص 69).

تنها در مناسک حج سال 1381 هـ ش. از سوی دولت عربستان سعودی، 10 میلیون و 685 هزار جلد کتاب به بیست زبان زندهء دنیا که غالباً ضدشیعه بوده در میان زائران خانهء خدا، پخش شده است (شاخ شیطان، عصیری، ص 69).

همچنین به گفتهء یک از وزرای دولت عربستان سعودی فقط در یک ماه برگزاری مناسک حج در سال 1385 هـ ش. بیش از 10 میلیون لوح فشرده، کاست و جزوه که نود درصد آنها تهمت، دروغ و افترا علیه شیعه بوده است، در میان رائران ایرانی و دیگر کشورها توزیع گردید است. این کشور همچنین تنها در کشور مصر 80 میلیارد دلار هزینه و در خارطوم، پایتخت مراکش یک کتاب ضدشیعه را در 8 میلیون نسخه تکثیر و به طور رایگان توزیع کرده است [25] (شاخ شیطان، عصیری، ص 69).

بیش از 300 شبکهء تلویزیونی، بیش از 50 ماهوارهء بین‌المللی، بیش از 40 هزار سایت اینترنتی و از همه مهم‌تر، امکانات بی‌پایان نفت و دلارهای بادآوردهء سعودی که از تمام این امکانات و توانایی‌ها با سرعت و قوت هرچه تمام‌تر و در شبانه‌روز در شبهه‌افکنی و تبلیغ مسموم بر ضدشیعه استفاده می‌گردد و این همه در حالی است که تعداد شبکه‌های ماهواره‌ای شیعه که در دفاع از مکتب اهل‌بیت (ع) و پاسخ به شبهات وهابیت به فعالیت اشتغال دارند، از تعداد انگشتان دست تجاوز نکرده یا سایت‌های اینترنتی که در این زمینه فعالیت دارند به 800 سایت بالغ نمی‌گردد (شاخ شیطان، عصیری، ص 70).

پاورقی‌ها:

[1] صحیح بخاری، ج 1، ص 351، ح 990.

[2] عمدة القاری فی شرح صحیح البخاری، ج 7، ص 59.

[3] صحیح بخاری، ج 6، ص 2748، ح 7123.

[4] مجموع فتاوا و مقالات بن‌باز، ج 5، ص 157.

[5] سورهء حِجر، آیهء 9.

[6] اللؤلؤ المکین من فتاوی فضیلة الشیخ ابن جبرین، ص 39.

http://www.valiasr-aj.com/lib/tareh/vahhabi/VAHHA2.html54

[7] سایت المنجد، سؤال شماره 10272 و سایت www.edaa.net

http://www.valiasr-aj.com/lib/tareh/vahhabi/VAHHA2.html54

[8] نام‌برده در محافل فرهنگی عربستان مشهور بوده که فاقد وزن علمی و آگاهی‌های کافی بوده و به لحاظ شخصیتی یک فرد متزلزل و فرصت‌طلب قلمداد می‌شود.

[9] به نقل از «القدس العربی»: http://cb.rayaheen.net/showthread.php?tid=24093

[10] http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=sokhan&id=153

http://www.albatoul.net/vb/showthread.php?t=52854

http://www.middle-east-online.com/?id=87377

www.mouawiah.net

[11] http://www.assakher.com/news-action-show-id-390.htm

http://hibapress.com/WordNiews/04012010-tachwih-sistani/

http://www.factjo.com/fullnews.aspx?id=13374

[12] رجوع کنید به: مسألة التقریب بین اهل السنّة و الشیعة، ج 2، ص 253، چاپ پنجم.

[13] گرچه در بخش فوق به فتاوا و سخنان علمای منحرف وهابی اشاره کردیم، اما متأسفانه برخی دیگر از علمای بلندپایهء اهل‌سنت تحت‌تأثیر افکار علمای وهابی سخنانی هماهنگ با تفکرات و آرای وهابیت صادر نموده‌اند که نمونه‌ای از آن، سخنانی بود که مدتی قبل، از سوی دکتر شیخ یوسف قرضاوی، دبیر کل مجمع جهانی علمای اسلام مطرح گردید.

وی مصری‌الاصل و ساکن کشور قطر می‌باشد که در ماه مبارک رمضان، سال 1387 ش. مطالب جنجال‌برانگیزی در اعتراض به عقاید شیعه مطرح ساخت که حتی شخصیت‌های برجسته و اساتید دانشگاه الأزهر مصر سخنان وی را مورد نقد، اعتراض و مخالف با قانون اساسی مصر و زمینه‌ساز بروز تفرقه در میان امت اسلامی دانستند. برخی از حقوقدانان نیز علیه وی در دادگاه دوحه، اعلام جرم کرده و از دولت قطر خواستند تا به شکایات واصله رسیدگی و تابعیت وی را لغو نماید.

برگزیدهء سخنان وی دربارهء شیعه که در چندین نوبت مصاحبه مطرح گردید، در ذیل می‌آید:

«در میان 73 فرقهء امت اسلامی، فقط یک فرقه اهل نجات و دیگر فرقه‌ها هلاک‌شونده و گمراه هستند. ما اهل‌سنت یقین داریم که فقط ما فرقهء ناجیه هستیم و دیگر فرقه‌ها، همه گرفتار گمراهی و بدعت شده‌اند. ما بر این اعتقادیم که شیعه نیز مسلمان، اما بدعت‌گذار است و خطر آنها در کمین جامعهء سنی نشسته و آماده است با صرف میلیاردها دلار و به کار گرفتن نیروهای آموزش‌دیدهء روحانی فراوانی که در خدمت دارد، همچون روحانیون مسیحی که برای «تبشیر» مسیحی‌ها اعلام می‌شوند، مذهب شیعه را در کشورهای سنی‌نشین تبلیغ کنند. شیعه یک سری بدعت‌های عملی مانند عزاداری همه‌ساله برای امام حسین (ع) دارد که در این عزاداری‌ها به سر، صورت و سینهء خود می‌زنند، تا حدی که از سینه‌هایشان خون جاری می‌شود؛ این در حالی است که 13 قرن از مصیبت وی می‌گذرد و شیعیان در کشته شدن پدر حسین بن علی (ع) که افضل از اوست، این‌چنین عزاداری نمی‌کند؟»

ناگفته نماند که از سوی علمای اسلام اعم از شیعه و سنی پاسخ‌هایی به وی داده شد که از بهترین آنها می‌توان به پاسخ‌های استاد حسینی قزوینی و استاد مروی اشاره نمود که در آدرس‌های ذیل موجود می‌باشد:

http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=sokhan&id=129

http://ostazona.blogfa.com/post-20.aspx

[14] منهاج‌السنة النبویة، ج 1، ص 23 تا 27، اسم المؤلف: أحمد بن عبدالحلیم بن تیمیة الحرانی أبوالعبان الوفاة: 728، دارالنشر: مؤسسة قرطبة – 1406، الطبعة: الأولی، تحقیق: د. محمد رشاد سالم.

[15] زیارة القبور والاستنجاد بالمقبور، ص 156، با همین مضمون در الهدیّة السنیّة، ص 40، ر. ک: کشف الارتیاب، ص 214.

[16] کشف‌الشبهات: 58، ط. دارالقلم – بیروت، مجموع مؤلّفات الشیخ محمد بن الوهاب: ج 6، ص 115، رسالة کشف‌الشبهات.

[17] تبدید الظلام، دکتر عبدالله بن قریب، ص 222.

[18] نام این کتاب که به معنای «دوران حکومت مجوس‌ها فرا رسیده است» به خوبی گویای حقد و کینهء فروخوردهء مؤلف کتاب نسبت به جمهوری اسلامی ایران و بنیان‌گذار راحل آن، امام خمینی (ره) می‌باشد.

[19] بخش اول سخن فوق درصفحهء 357 از کتاب «جاء دورالمجوس» و بخش دوم آن در صفحهء 374 کتاب نام‌برده آمده است.

[20] اصول مذهب الشّیعة الإمامیّه، دکتر ناصر قفاری، ج 3، ص 1392.

[21] شیخ عبدالله بن جبرین، شماره فتوا: 15903، تاریخ فتوا: 21/6/1427 هـ (26/5/85) – 17/07/2006 شبکه نور الإسلام، www.islamlight.net.

[22] سایت: www.watan.com – الریاض، الإسلام الیوم، 12/7/1427 هـ ق.، 6/8/2006 م.

[23] سایت: www.watan.com .

[24] http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=khabar&id=32

[25] این‌گونه آمارها را می‌توانید در بخش‌های مختلفی از سایت مؤسسهء تحقیقاتی ولی‌عصر (عجل‌الله تعالی فرجه) بیابید؛ از جمله در آدرس‌های ذیل:

http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=khabar&id=465

http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=khabar&id=970

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *