آنچه به قلم “گاد لیور” در روزنامه اسرائیلی”یدیعوت آحارونوت” می خوانید:

حقوق اعضای کنست در طول یک دهه تا 33 درصد افزایش یافته است.

در طول ده سال گذشته حقوق اعضای کنست (پارلمان اسرائیل) افزایشی 33 درصدی داشته و از تقریبا 30 هزار شِکِل جدید در ماه، به تقریبا 40 هزار شِکِل جدید رسیده است و قرار است دوباره بالا رود.حقوق رئیس جمهور، قضات و اعضای کنست، وابسته به میانگین دستمزد، ماه جاری تا 2.2 درصد افزایش می یابد که این یعنی، تقریبا هزار شِکِل اضافه در ماه.
وزرای دولت (از جمله نخست وزیر) و معاونین وزیران از افزایش حقوق بهره مند نخواهند شد چرا که حقوق آنها به شاخص قیمت مصرف کننده مرتبط است. تورم در اسرائیل تا ماه نوامبر منفی و در حد 0.2 درصد بوده است. بنابراین تنها در صورتی که شاخص قیمت مصرف کننده ی ماه دسامبر افزایشی نشان دهد حقوق وزرا نیز افزایش خواهد یافت. با این وجود، حقوق آنها تقریبا تا 21 درصد در طول 10 سال گذشته افزایش داشته است.
حقوق اعضای کنست دوباره افزایش می یابد.
820 شِکِل جدید در ازای هر ماه بر حقوق اعضای کنست افزوده می شود که میزان حقوق ماهیانه جدید آنها به 41350 شِکِل جدید خواهد رسید. حقوق سخنگوی کنست 1175 شِکِل جدید افزایش و به 51610 شِکِل جدید خواهد رسید. برای رئیس جمهور 1360 شِکِل جدید افزایش که در مجموع حقوق ماهیانه جدید او 59250 شِکِل جدید خواهد شد. رئیس دیوان عالی کشور 1200 شِکِل جدید افزایش و به 54500 شِکِل خواهد رسید.
حقوق نخست وزیر، همانند دو سال اخیر، ثابت و 47485 شِکِل جدید باقی خواهد ماند و همچنین حقوق وزرا مانند دو سال گذشته، 42645 شکل جدید باقی خواهد ماند. حقوق حسابرس دولت مانند قبل خواهد بود چرا که به طور خودکار به گونه ای مرتبط هست که با حقوق وزرا همخوانی داشته باشد.
مدیران کل وزارتخانه های دولتی، خاخام های محلی، روسای شهرداری ها، رهبران شوراهای مذهبی، مشاورین حقوقی و مقامات ارشد وزارتخانه های دولتی، اعضای بازنشسته کنست و بیوه هایشان همگی، حقوق هایی به نسبت برابر (به عبارت دیگر همان دستمزد نیست) با حقوق وزرا (وزارتی) دارند.
در گذشته، تعداد معدودی از کمیسیونها پیرامون روش صحیح مرتبط کردن حقوق اعضای کنست بحث کرده اند. کمیسیون تحت مدیریت پروفسور حییم لوی (Haim Levy) پیشنهاد کرده بود که ارتباط خودکار حقوق (اعضای کنست) با میانگین دستمزد قطع شود اما کنست نظر آنها را نپذیرفت.
در طول دو سال گذشته، بسیاری از اعضای کنست از افزایش حقوق که دو سال قبل فقط 2 درصد و پارسال 1.3 درصد بوده چشم پوشی کرده اند. تنها برخی اعلام کردند که کاملا از افزایش حقوق صرف نظر می کنند و برخی هم گفتند که آن را به خیریه می دهند.
دو تن از اعضای کنست به مامون (Mamon)، روزنامه خواهرخواندهی یدیعوت آخائونوت، گفته اند که آنها در ابتدا این کار را انجام می دادند اما از آن دست کشیده اند. یکی از آنها گفت که زمانی که متوجه شده بیشتر اعضای کنست از افزایش حقوق صرف نظر نکرده اند کمک های مالی اش به خیریه را متوقف کرده است.
یک عضو ارشد کنست از داخل ائتلاف به مامون گفت: « در ماه اول من کمک مالی کردم اما پس از آن متوجه شدم که افزایش حقوق فقط در حد 600 شِکِل جدید بوده است و به نظرم افزایش خاصی که مرا ملزم به کمک مالی کند نبود. من مادر هستم و فزرندانی دارم. هزینه های زیادی دارم و من از کسب درآمد از جای دیگر خارج از کنست منع شده ام. درآمد خالص 20 هزار شِکِل جدید، پایین تر از حقوق پارلمان های کشورهای دیگر است.»

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *