آنچه به قلم ” آمیچای آتالای” در روزنامه ” یدیعوت آحارونوت ” می خوانید:

هزینه واقعی هراس و وحشت از نظر اقتصادی چیست؟

عضو اتحاد کِنِست، آیِلِت نَهمیاس وِربین ،در حال تحقیق بر روی اثر اقتصادی ایجاد شده توسط موج وحشت اخیر است و این که چه اقدامی میتوان در مقابل ان انجام داد.

(موج وحشت عبارتی است که توسط اسرائیلی ها استفاده میشود برای موج حملاتی که از اوایل سپتامبر 2015 شروع شده بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها و با انتفاضه فلسطین نیز شناخته میشود. منظور از موج وحشت در متن این است)

چه مقدار اقتصاد اسرائیل تحت تأثیر موج وحشتی که در شش ماه گذشته بر اسرائیل وارد شده است قرار گرفته؟ آیا مصرف کنندگان اسرائیلی در پرتو این حملات کمتر خرید میکنند؟ کدام بخش های اقتصاد اسرائیل بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته اند؟

این سوالات و سوال های بیشتری توسط آیِلِت نَهمیاس وِربین یک ماه و نیم پیش از(عضو اتحاد صهینویستی) مرکز پژوهش و اطلاعات کِنِست پرسیده شده بود. مرکز پژوهش و اطلاعات کِنِست دسترسی به تعداد زیادی پژوهشگر در موضوعات مختلف را برای اعضای کِنِست فراهم میکند و قانون گذاران را قادر میسازد تا قوانین را مطابق دقیق ترین و جدید ترین اطلاعات، ساخته و تنظیم کنند.

نتیجه این بوده که اگرچه حملات اثراتی بر بخش­هایی از اقتصاد داشته ولی مدارکی وجود دارد که نشان میدهند وضعیت در حال بهبودی و ترمیم است. این تحقیقات حملات اخیر به بازار سارونا را در نظر نگرفته است.

در نوامبر و دسامبر 2015 وقتی حملات در حال افزایش بودند، شاخص درآمد ناخالص یک و نیم درصد سقوط کرد.در ماه ژانويه کمی افزایش پیدا کرد ولی نه به مقداری که اختلاف و شکاف را جبران کند.

شاخص درآمد ناخالص هر ماه توسط دفتر مرکزی آمار گزارش داده میشود و بر پایه درآمد ناخالص کشور از مالیات بر ارزش افزوده است که نمایانگر درآمد ناخالص است.

یکی از بخش های اقتصادی که به خاطر موج وحشت صدمه زیادی دیده ، گردشگری است. در نوامبر 2014، تعداد 219 هزار و 167 توریست و در دسامبر 2014،تعداد 203 هزار و 449 توریست وارد اسرائیل شدند. این عدد سال بعد  به 197 هزار و 230 توریست کاهش پیدا کرد. این کاهش در تعداد توریست ها نمایانگر 30 میلیون دلار زیان و خسارت به اقتصاد اسرائیل است.

اسرائیلی ها همچنین تعداد کمتری وسایل الکترونیکی و ماشین در طی موج وحشت خریدند. اسرائیلی ها در 3 ماهه آخر 2014  به ازای هر نفر، مقدار 1742 شکیل (واحد پول اسرائیل) برای وسایل الکترونیکی خرج میکردند؛ رقمی که به 1607 شکیل کاهش یافت در مقایسه با همان سه ماهه در سال بعد.

نَهمیاس وِربین توسط نتایج شگفت زده نشده است.

او گفت:” “ارتباط بین هراس و وحشت و اقتصاد جدید نیست” “به نظر میرسد ما در واقعیتی زندگی میکنیم که به موجب آن مفهوم “هراس اقتصادی”( منظور هراسی است که در جوانب اقتصادی خود را نشان میدهد) بیش از گذشته به نظر می­آید و برجسته شده است.”

“سه دلیل اصلی وجود دارد(برای این گرایش رو به پایین در وضعیت اقتصادی)؛این مسئله که این وضعیت یک وضعیت در حال تداوم در طول چندین ماه است و یک رویداد منفرد نیست؛ نوعی هراس و وحشت که همه اسرائیل را مورد هدف قرار میدهد؛ و نبود اطمینان کلی (منظور عدم احساس امنیت است) در بین اسرائیلی ها”

“به عنوان نمایندگان رسمی منتخب مردم، ما این مسئولیت را داریم که همواره نظاره گر این باشیم که وضع امنیتی چطور بر اقتصاد اثر میگذارد و به دنبال رشد و توسعه باشیم. اگر این حرکت و گرایش رو به پایین ادامه پیدا کند، ارگان ها و افراد مربوطه  باید جهت تسهیل کسب و کار کمک کنند (از طریق تغییر در) مالیات ها (در قانون فدرالی آمریکا، مالیات یک اقدام اجرائی است که توسط آی آر اس(نهاد مالیات گیرنده در آمریکا) اجرا میشود که بدون نیاز به اجازه دادگاه میتواند دارایی ها و اموال را جهت جبران بدهی مالیاتی تصرف کند ).به عنوان یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی پارلمان اسرائیل، من اطمینان حاصل میکنم که این مسئله به جایگاهی آورده شود که بیشترین اهمیت را دارد.”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *