اعتراف بازرس ویژه آمریکا به نقش واشنگتن در گسترش فساد اداری افغانستان

به گزارش نجوا «جان سپکو» بازرس ویژه اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان در مقایسه با حکومت وحدت ملی با دولت کرزی گفت که دولت اشرف غنی بیشتر از زمان حامد کرزی با آمریکا در مبارزه با فساد اداری همکاری می‌کند.

وی ادامه داد: حکومت تحت رهبری حامد کرزی در مبارزه با فساد اداری متعهد نبود و در این راستا با ما همکاری نمی‌کرد اما اکنون از عملکرد حکومت فعلی افغانستان رضایت داریم.

بازرس ویژه اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) اعتراف کرد که آمریکا در گسترش فساد اداری در افغانستان تاثیرگذار بوده است.

سپکو افزود: بطور مشخص واشنگتن و کابل باید شرکا و همکاران بین‌المللی خوبی برای یکدیگر باشند و بر همین مبنا گرچه آمریکا هم بطور غیرعامدانه بر گسترش فسادها اثرگذار بوده اما در حال حاضر باید دست به دست هم داده و برای نابودی فساد در اداره‌های افغانستان تلاش کنیم.

وی به صدای آمریکا گفت که یکی از اقدامات غیرعامدانه آمریکا در مسیر گسترش فساد اداری در افغانستان، عدم نظارت بر کمک‌های مالی هنگفت بود، آمریکا در سال‌های اخیر کمک‌های بسیاری به منظور استفاده در پروژه‌های عمرانی و یا در بخش نظامی به افغانستان کرده اما متاسفانه بدلیل عدم نظارت حجم هنگفتی از پول کمک شده توسط این کشور در بازسازی افغانستان حیف و میل شده است.

بازرس اداره سیگار اظهارداشت که برای حل این مشکل اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان از بازرسان بومی به منظور بررسی و حل این موضوع کمک می‌گیرد زیرا آنها از شرایط افغانستان اطلاع دارند.

سپکو همچنین درباره مبارزه با مواد مخدر در افغانستان تاکید کرد که باید حکومت وحدت ملی مبارزه با مواد مخدر را جدی بگیرد زیرا در مدت کوتاهی افغانستان به نماد وحشت و مواد مخدر تبدیل می‌شود.

بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در حالی این صحبت‌ها را مطرح کرده است که «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا هنوز برنامه مشخص این کشور درباره افغانستان را بیان نکرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *