احتمال افزایش تنش‌های کابل-اسلام‌آباد در پی تاکید پاکستان به ساخت ۴ گذرگاه مرزی در «دیورند»

به گزارش نجوا ، پاکستان قصد در حالی قصد دارد که چهار گذرگاه مرزی در خط دیورند تاسیس کند که بارها ساخت این تاسیسات و گذرگاهها درگیری و تنش‌های دو کشور را افزایش داده است.

«بلیغ الرحمن» وزیر کشور پاکستان در سنای این کشور اعلام کرد که این چهار گذرگاه در بخش‌های وزیرستان شمالی و جنوبی و ایجنسی‌های کرم و مهمند از خط دیورند ساخته می‌شوند.

وی هدف از ساخت این چهار گذرگاه مرزی را نظارت بیشتر بر عبور و مرورهای مرزی برای جلوگیری از ورود تروریست‌ها به خاک پاکستان عنوان کرد.

این در حالیست که حکومت پاکستان از تجهیز و تقویت امکانات کنترل عبور و مرور مرزی در تورخم تا سال 2020 نیز خبر داده است.

گرچه حکومت پاکستان از ساخت چهار گذرگاه مرزی در دیورند خبر داده  اما وزارت امور مرزها و قبایل افغانستان نسبت به این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

خط مرزی دیورند با دو هزار 600 کیلومتر از جمله موضوعات جنجال برانگیز میان افغانستان و پاکستان بوده است، پاکستان در حالی از ساخت گذرگاه های متعدد در این مرز خبر می‌دهد که حکومت افغانستان علاوه بر اظهار بی‌اطلاعی، مخالفت کامل خود را نسبت به این ساخت و سازها اعلام کرده است، افغانستان می‌گوید ما هنوز دیورند را با عنوان مرز به رسمیت نشناخته و این تاسیسات سبب ایجاد ناامنی برای ساکنان در این مناطق می‌شود.

اصرار پاکستان بر این تاسیسات جنجال برانگیز و مخالفت افغانستان سبب شده بارها در تورخم، چمن میان مرزبانان دو کشور درگیری‌های جدی بوجود آید.

حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان نیز چندی پیش در توییتر رسمی خود به پاکستان یادآوری کرد که افغانستان خط دیورند را به رسمیت نشاخته و در آینده هم نمی‌شناسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *