کواکبیان در مخالفت با کلیات بودجه ۹۶: بویی از اشتغال در بودجه ۹۶ به مشام نمی‌رسد

به گزارش نجوا مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه دوم اسفند) پارلمان، در سخنانی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال 96، گفت: به طور قطع بودجه سال 96 امتیازات فراوانی دارد و در زمینه تقویت بنیه دفاعی و اقداماتی که برای شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گرفته و نیز توسعه سیاسی در بخش یارانه احزاب و اینکه مقرر شده درآمد حساب‌های قوه قضائیه به خزانه واریز شود حرکت‌های خوبی است.

وی افزود: کمیسیون تلفیق و دولت بگویند آیا بعد از اجرای بودجه 96 چیزی به توسعه اشتغال کمک کرده‌ایم؟ مهمترین دغدغه و اولویت امروز کشور اشتغال است و بنده بویی از اشتغال در بودجه سال 96 به مشامم نمی‌رسد البته شاید شامه بنده ضعیف است.

کواکبیان همچنین با بیان اینکه 85 درصد مکاتبات و مراجعات مردم به وی برای ایجاد اشتغال است، گفت: بنده جوابی جز شرمندگی و خجالت برای مردم ندارم، بارها گفته‌ام که دولت غیر از بودجه‌های سالانه و برنامه، یک لایحه ضربتی برای ایجاد اشتغال ارائه کند.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: 40 درصد از درآمدهای بودجه سال 96 از محل فروش نفت حاصل می‌شود که این میزان در بودجه پیشنهادی دولت 36 درصد بوده و کمیسیون تلفیق آن را افزایش داده است.

وی تصریح کرد: سخنگوی کمیسیون تلفیق با افتخار می‌گوید که سهم توسعه صندوق ملی را به 30 درصد افزایش داده‌ایم. قرار بود که منابع صندوق توسعه ملی برای بخش خصوصی و توسعه زیرساخت‌ها اضافه شود.

کواکبیان اظهار کرد: معتقدم رهبری هم برداشت از این صندوق را منوط به اجازه مجلس دانسته‌اند، ای کاش منابع صندوق توسعه به جای خودش مصرف می‌شد.

وی با طرح این سوال که چرا مجلس جدی برخورد نمی‌کند که از محل صندوق توسعه برای مصرف حقیقی خودش و توسعه زیرساخت‌ها استفاده شود، تاکید کرد: سوال این است که چرا بودجه بخش دفاعی را از منابع دیگری تامین نمی‌کنند و باید از صندوق توسعه ملی برداشت شود؟

نماینده مردم تهران در مجلس، بودجه سال 96 را دارای ابهاماتی در بخش توجه به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری دانست و افزود: دولت‌ها شاید برای منافع سیاسی‌شان یارانه را اضافه پرداخت می‌کنند، معتقدیم یک پورشه سوار به یارانه 45500 تومانی نیاز ندارد.

کواکبیان در پایان خاطر نشان کرد: در سال 95، فقط توانستیم 3 میلیارد دلار از فاینانس (اعتبار خارجی)‌ برای توسعه زیرساخت‌ها استفاده کنیم در صورتی که 50 میلیارد دلار پیش‌بینی شده بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *