به دلیل رای علیه شهرک سازی؛ رژیم صهیونیستی سطح روابط خود با نیوزلند و سنگال را کاهش داد

به گزارش نجوا روزنامه تایمز اسرائیل اعلام کرد: طی هفته جاری بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بر این مساله تاکید داشته است که سفرای اسرائیل به داکار و ولینگتون بازنخواهند گشت.

سفرای اسرائیل در سنگال و نیوزلند پس از تصویب قطعنامه ضد شهرک سازی اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطین در ماه دسامبر از این دو کشور فراخوانده شدند.

مورای مک کالی وزیر خارجه نیوزلند با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: این رای نباید موجب تعجب کسی شود. ما بر این باور بوده‌ایم که شورای امنیت سازمان ملل باید اقدامات بیشتری برای حمایت از روند صلح خاورمیانه انجام دهد و موضعی که ما اتخاذ کرده‌ایم، دقیقا مطابق با سیاست دیرینه ما در قبال مساله فلسطین بوده است.

البته به نظر می رسد این اقدام تل آویو بیشتر جنبه نمادین دارد و اسرائیل به طور رسمی روابط خود را با سایر کشورها قطع نمی کند، رژیم صهیونیستی برنامه های کمک مالی در سنگال را نیز قطع کرده است. البته وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرده است که هنوز هیچ تصمیمی برای کاهش سطج روابط سیاسی با سنگال و نیوزلند اتخاذ نشده است.

قطعنامه شورای امنیت اعلام می کند که ادامه ساخت و ساز شهرک های اسرائیل در کرانه باختری هیچ اعتبار قانونی ندارد و نقض آشکار قوانین بین المللی است و مانع بزرگی برای دستیابی به راهکار تشکیل دو کشور است. سنگال و نیوزلند از حامیان اصلی این قطعنامه بوده‌اند.

اسرائیل با ونزوئلا و مالزی که از دیگر حامیان این قطعنامه بودند، روابط سیاسی ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *