تظاهرات معترضان در کره جنوبی برای نهمین هفته متوالی

به گزارش نجوا به نقل از رویترز، در حالی که پارلمان کره جنوبی به استیضاح پارک گئون هائه رای داده و وی به طور موقت از این سمت تعلیق شده است، هزاران نفر از مردم روز گذشته با حضور در خیابانهای سئول خواستار استعفای فوری رئیس جمهور شدند.

این برای نهمین هفته متوالی است که تظاهرات اعتراض آمیز در کره جنوبی علیه رئیس جمهور برگزار می شود. حدود 200 هزار نفر در تظاهرات روز شنبه در سئول شرکت کردند و بسیاری از آنها کودکان خود را نیز به همراه آورده بودند.

این تظاهرات نیز مانند تظاهرات های قبلی با حالت یک فستیوال برگزار شد.

9 قاضی دادگاه قانون اساسی کره جنوبی قرار است درباره قانونی بودن استیضاح رئیس جمهور این کشور نظر بدهند. دادگاه قانون اساسی 180 روز فرصت دارد تا رای نهایی خود را صادر کند.

انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی قرار است اواخر 2017 برگزار شود ولی در صورتی که دادگاه قانون اساسی با استیضاح پارک گئون هائه موافقت کند و وی مجبور به کناره گیری از قدرت شود، احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام وجود دارد.

نمایندگان پارلمان کره جنوبی اخیرا با استیضاح پارک موافقت کرده و وی فعلا از قدرت تعلیق شده است و نخست وزیر کره جنوبی به طور موقت وظایف و اختیارات رئیس جمهور را بر عهده دارد.

پارک تاکنون 2 بار از مردم کره جنوبی رسما عذرخواهی کرده ولی تاکنون در برابر درخواست افکار عمومی برای استعفا مقاومت کرده است. یک بازپرس ویژه کره جنوبی، دوست نزدیک پارک گئون هائه را برای بازجویی درباره اتهامات اختلاس و رشوه خواری احضار کرده است.

“چوی سون سیل” و سایر مشاوران و دستیاران ارشد رئیس جمهور کره جنوبی در ماه نوامبر به سوء استفاده از قدرت و فساد مالی متهم شدند ولی رئیس جمهور به خاطر مصونیت قانونی هنوز مورد بازجویی و محاکمه قرار نگرفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *