آنچه به قلم “گاد لیور” در روزنامه اسرائیلی “یدیعوت آحارنوت” می خوانید”:

میانگین حقوق در بالاترین حد خود، اما 66 درصد جمعیت همچنان زیر میانگین دریافتی دارند.

بسیاری از کارگرانی که در صنایع غذایی و خدماتی استخدام شده اند پایین تر از دستمزد حداقلی دریافت می کنند در حالی که  کارمندان رده بالای اطلاعات و ارتباطات ماهانه به طور میانگین 20960 شِکِل(جدید اسرائیل) عایدی دارند.

بر طبق نمودارهایی که روز سه شنبه توسط اداره مرکزی آمار منتشر شد میانگین حقوق یک اسرائیلی در مارس 2016 به رکورد 10128 شِکِل جدید اسرائیل رسید.

گذر از  حد 10000 شِکِل جدید اسرائیل تا حد زیادی به دلیل توزیع بالای پاداش های کاری به وجود آمده است.

میانگین حقوق ماهانه بین ماه ژانویه(2015) و مارس امسال(2016) تا 4.6 درصد افزایش یافته است که نشان دهنده ی تداوم افزایش 3.9 درصدی که بین ماه های اکتبر و دسامبر 2015 اتفاق افتاد می باشد.

علی رغم انچه که به نظر توسعه اقتصادی سالم به نظر می رسد دو سوم جمعیت اسرائیل شاغل در بازار کار زیر میانگین دستمزد ملی دریافت می کنند.

نمودارها نشان می دهند که کارکنان اطلاعات و ارتباطات با دستمزد ماهانه 20960 در رتبه بندی حقوق پیشتاز بوده اند. این کارکنان عمدتا  از مشاغل ارتباطات سیمی، صنایع وایرلس و ماهواره، تعمیر و نگه داری و اجرای سایت های اینترنتی و برنامه ریزی و تعمیر(سرویس کردن) رایانه ها آمده اند.

رتبه دوم مشاغل با بیشترین پرداختی به صنعت معدن و استخراج و تولید گاز اختصاص دارد که ماهانه 20493 شِکِل جدید اسرائیل به دست می آورند. در پس این مشاغل با فاصله نزدیکی کارمندان بانک و بیمه با عایدی میانگین 20491 قرار می گیرند. شگفت این که افراد شاغل در شرکت های الکتریکی که سال ها جایگاه نخست را اشغال کرده بودند به رتبه چهارم نزول کرده و ماهیانه به طور میانگین 19336 شِکِل جدید اسرائیل دریافتی داشته اند.

در جایگاه آخر افراد شاغل در صنایع غذایی و خدماتی مانند پیشخدمت ها، خدمه ی اتاق های هتل و مسئول پذیرش هتل قرار دارند که پرداختی ناچیز 4607 شِکِل(جدید) دریافت می کنند( زیر حداقل 4650 دریافتی). این نیز می تواند به این دلیل باشد که بسیاری از این کارگران در شغل های پاره وقت به کار گرفته شده اند.

آنهایی که با فاصله کمی بالاتر از افراد مذکور در بالا دریافت می کنند شاغلین در خدمات تحویل، گارد امنیتی و نظافتچیان هستند که تقریبا 5338 شِکِل دریافت می کنند. کشاوزران 6764 به دست می آورند در حالی که معلمین علی رغم اصلاحات اخیر با میانگین دریافتی 7376 شِکِل ماه را سر می کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *