آنچه به قلم ” گاد لیور” در روزنامه اسرائیلی “یدیعوت آحارونوت” می خوانید:

بودجه جدید دولت 12 روز مانده به پایان سال با موانعی روبرو است.

با تصویب کاسته شدن 1.2 میلیارد شِکِل جدید از بودجه دولت  عموم مردم از خدمات درمانی، آموزشی و رفاهی کمتری بهره مند خواهند شد؛ ساکنان کرانه باختری و هاردیم (Haredim)ذینفعان اصلی این موضوع خواهند شد.

تنها چند روز مانده تا بودجه جدید دولت در سال 2017/2018 تصویب شود، و حتی با وجود اینکه دولت کسر 1.2 میلیارد شِکِل جدید از بودجه­ی همگانی را تایید کرد،  برخی مسائل برجسته که میتواند به عنوان مانع در برابر تصویب بودجه ظاهر شود باقی ماند.

این دومین کاهش بودجه در این هفته است، همانگونه که روز یکشنبه کمیته مالی پارلمان کنست نیز کاهش 2.1 میلیاردی از بودجه سال 2016 را تصویب کرد.

اما در حالیکه قرار بود روز چهارشنبه طرح آوردن بودجه جدید و قانون طبقه بندی اقتصادی به تصویب کنست برسد، مشکل جدیدی درباره­ی پیشنهاد لایحه قانونی تحمیل مالیات به صاحبان املاک مسکونی که صاحب تعداد 3 آپارتمان با بیشتر هستند به وجود آمد.

این قانون بحث برانگیز که در دیوان عالی عدالت اداری نیز مورد مناقشه قرار گرفته است، در معرض کنار گذاشته شدن است( در حال تبدیل شدن به کاغذ باطله است). این عمل به دلیل از دست دادن صدها میلیون پول شِکِل  از خزانه دولت و مستلزم بودن کاهش بیشتر بودجه است.

در اواخر شب پنجشنبه، اعضای کمیته مالی کنست برای مذاکره درباره تغییرات قابل توجه که از طرف وزیر دارایی موشه کلحون (Moshe Kahlon) ارائه شده بودند به آپارتمان سوم تدوین و تصویب مالیات فراخوانده شدند.

نمایندگان مخالف عضو کنست خواستار به تعویق افتادن مذاکرات شدند تا بتوانند تغییرات را بررسی کنند.  رئیس کمیته کنست موشه گفنی (Moshe Gafni)، نارضایتی خود را از روش کحلون برای تاییده گرفتن این قانون از کمیته اعلام کرد، اما صرف نظر از اینها مذاکرات انجام شد.

(با اینکه) اعضای مخالف حدود ساعت 1 صبح جلسه را ترک کردند ، این جلسه تنها با حضور اعضای ائتلاف تا ساعت 5.30 صبح ادامه داشت.

در نهایت کمیته این قانون را تصویب کرد، اما مشاور حقوقی ساگت آفیک (Sajit Afik)و مشاور حقوقی کنست ایال ینون – (Eyal Yinon) از با عجله تصویب شدن این لایحه انتقاد کردند. سخنگوی کنست یولی ادِلستاین – (Yuli Edelstein)از   گفنی درخواست کرد تا کمیته مجددا نشستی برگزار کند تا این لایحه را تغییر دهند.

گفنی این درخواست را رد کرد و مخالفان عضو کنست تصمیم گرفتند علیه فرآیند تصویب حیرت آور این طرح از دیوان عالی عدالت دادخواهی کنند.

پول ها به کجا میروند؟

1.2 میلیارد شِکِل جدید از بودجه 2017/2018 به دلیل توافقات ائتلاف و دیگر ضمیمه های مربوط به بودجه که اخیرا بر روی آنها توافق شده: مانند تخلیه کردن ساکنان آمونا (Amona) و حفظ کردن بخش تلویزیونی سازمان قدیمی رادیو و تلوزیون اسرائیل تا پایان آوریل سال 2017، کسر شده است.

خروج سکنه از آمونا هزینه های زیادی دربرخواهد داشت. براساس برآوردهای انجام شده توسط وزارت خزانه داری ارائه کمک و مساعدت به ساکنان آمونا ، بنا کردن ساختمان های عمومی جایگزین ، ایجاد امنیت و حرکت مهاجران هزینه ای درحدود 150 میلیون شِکِل جدید برای مالیات دهندگان خواهد داشت.

وزارت خزانه داری 40 میلیون شِکِل جدید برای یک بار به­عنوان یک بسته حمایتی  به­صورت فوری به وزارت کشور انتقال داد تا در شورای منطقه ای مته بنیامین (Mateh Benyamin) برای اقامت دائمی ساکنین آمونا و برای ساکنین نُه (9) ساختمان غیرقانونی که نزدیک شهرک اُفرا (Ofra)تخریب شدند؛ اختصاص داده شود.

علاوه بر این وزارت خزانه داری در پایان ماه،  9 میلیون شِکِل جدید اضافی به منظور ساخت زیر ساخت ها و ساختمانهای عمومی موقت انتقال خواهد داد.

در عین حال، وزارت دفاع 3.5 میلوین شِکِل جدید به اجاره مسکن برای خانواده های مهاجر به مدت یک ماه و یک دوره موقت اختصاص خواهد داد.

15 میلیون شِکِل جدید برای ساخت و نوسازی ساختمان های عمومی برای خانه دار شدن ساکنان آمونا در یک شهرک نزدیک صرف خواهد شد و ده ها میلیون شِکِل برای پوشش هزینه های زیرساخت ها ، جاده ها و تامین امنیت اختصاص داده خواهد شد.

در عین حال، حفظ پخش شبکه های رادیویی و تلویزیونی اسرائیل تا آوریل 2017 و در نتیجه به تعویق انداختن راه اندازی شرکت رادیویی تلویزیونی جدید اسرائیل هزینه اضافی 160 میلیون شِکِل در بر خواهد داشت.

 ما بقی بودجه، در حدود 1 میلیارد شِکِل جدید، صرف بخش ارتدوکس های تندرو ، به عنوان بخشی از توافق ائتلاف حزب حاکم لیکود (Likud) با شرکای حریدی (Haredi)در دولت، خواهد شد.

4 میلیون شِکِل جدید در طول دو سال  برای پروژه انجمن های خاخام ها اختصاص خواهد یافت. دو میلیون شِکِل جدید برای حمایت از سازمان­هایی که قوانین عبری را تصویب می­کنند (از منظر قانون های سنتی یهودی که مربوط به قوانین غیر مذهبی هستند). 4 میلیون شِکِل جدید مختص کمیته محلی الخلیل، 12 مییلون شِکِل جدید برای کالج تندروی یهودی جوانان حریدی که روابط خود را با خانواده و جامعه خود قطع کرده اند؛ 4 میلیون شِکِل جدید صرف توانبخشی به جوانان مذهبی خواهد شد، 14 میلیون شِکِل جدید برای پروژه های انجمن های مذهبی صرف خواهد شد، 1 میلیون شِکِل جدید به صندوق یادبود خاخام های رئیس، 6 میلیون شِکِل جدید برای تولید جوامع ایروو ( eruv) (یک محوطه تشریفاتی که ساکنان یهودی یا بازدیدکنندگان مجاز به حمل اشیاء مشخص به بیرون از خانه های خود در شنبه ها  و یوم کیپور هستند). 4 میلیون شِکِل جدید برای حفظ روابط با یهودیان دور از وطن (جمعیت یهودیانی که خارج از اسرائیل زندگی می­کنند) ، 2 میلیون شِکِل جدید برای مسجد ابراهیمی ، 1 مییلون شِکِل جدید برای گورستان­های یهودی و غیره.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *