رکورد سرمایه گذاری خارجی

نوینده: موشه گلانتز

در سال 2014 سرمایه گذاری مستقیم خارجی ( FDI)    اسرائیل در مقایسه با سال 2013 بر طبق گزارش واصله از کنفرانس تجارت و توسعه ی سازمان ملل متحد (آنکتاد)، که تغییرات سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در سراسر جهان بررسی میکند، 50 درصد کاهش یافته است. این گزارش شامل آماری بسیار ناراحت کننده است، در سال 2014 سرمایه گذاری در اسرائیل 4/6 میلیارد دلار بود، در حالیکه در سال 2013 این سرمایه گذاری 8/11 میلیارد دلار بود – این رکورد تقریبا 46 در صد است.

علاوه بر این، سرمایه گذاری مستقیم خارجی اسرائیل در خارج از کشور از 67/4 میلیارد دلار در سال 2013 به 97/3 میلیارد دلار کاهش یافته است که این مقدار کاهش 15 درصدی را نشان می دهد. این ارقام بطور قابل توجهی کمتر از ارقام مشابه در سال­های 2005 تا 2007 ، قبل از وقوع بحران مالی سال 2008 می باشد.

دکتر رونی مانوس، از دانشکده ی مدیریت و یکی از نگارنده های خلاصه گزارش به Ynet اینگونه گفته است که: «ما معتقدیم که وقایعی که باعث رکود سرمایه گذاری در اسرائیل شد  عبارتند از عملیات تیغه­ی محافظتی و تحریم هایی که اسرائیل با آن­ مواجه است. طبق اظهارات وی، این موارد فقط حدس وگمان­هایی هستند که می­توان توسط آن­ها این رکود شدید را شرح داد، اما دلیل دیگری وجود دارد . «در گذشته معاملات فلزکاری مانند Waze  و ISCAR وجود داشته است که باعث تقویت سرمایه گذاری می شدند، اما در طول سال گذشته معاملاتی از این دست به اندازه کافی وجود نداشت».

اما این رکورد فقط در اسرائیل به وجود نیامده است. بر طبق گزارش سازمان ملل متحد، سرمایه گذاری جهانی (FDI)  در طول یک سال گذشته مبلغ 23/1 تریلیون دلار محاسبه شده است، در مقایسه با سال 2013 ( 47/1 تریلیون دلار)، 16 درصد رکود داشته است. به هر حال، زمانی­که شخصی پیش بینی هایی که در سال 2014 ارائه شده است را بررسی کند، ملاحظه می کند که رکود بسیار بیشتر و واضح تر است. گزارش سرمایه گذاری جهانی سازمان ملل متحد(WIR) سال پیش اینگونه ارزیابی کرد که سرمایه گذاری جهانی به طور کلی 6/1 تریلیون دلار باشد، به عبارت دیگر، با توجه به پیش بینی های سال 2014، سرمایه گذاری جهانی 23 درصد کاهش یافته است.

بنابر اظهارات نگارندگان گزارش، دلیل اصلی و عمده ی این رویداد، رشد ضعیف اقتصاد جهانی و وابستگی های اقتصادی مشکوک و غیر مطمئن و سیاست­های تجارت در بسیاری از کشورهاست، که عامل بازدارنده­ی بسیاری از سرمایه گذاران به حساب می رود.در میان کشورهای دیگر، عدم اطمینان و بلاتکلیفی، به­علت کاهش نرخ کمی (1) در ایالات متحده و اروپا، بحران بدهی های یونان و تأثیر آن بر ثبات منطقه یورو و سرعت رشد اقتصادی در چین وجود دارد.

عوامل دیگری که بر رکورد سرمایه گذاری جهانی تأثیر می گذارد مخاطرات و ریسک­های ژئو پولیتیکی می باشد، مانند مناقشات اوکراین، که در ماه­های اخیر فرو نشانده شده است، بد جلوه دادن روابط غرب و روسیه، و انقلاب­ها و تغیرات رژیم ها در چندین کشور خاورمیانه . محروم کردن حق مالکیت در مقیاس بزرگ نیز در رکورد سرمایه گذاری جهانی موثر است. به عنوان یک مثال مهم می­توان به بی­بهره سازی شرکت Vedafone   از شرکت Verizon را که بالغ بر 130 میلیارد دلار بود؛ را بیان کرد.

اسرائیل ابر قدرت سایبری

حملات سایبری اخیر به سایت­های دولتی، زیرساخت­ها، ارگان­های نظامی، شرکت­های بزرگ در سراسر جهان، به افزایش قابل توجه سرمایه­گذاری در امنیت داده­ها و ارتباطات منجر شد، و چنین ثابت ­شد که اسرائیل یک ابر قدرت سایبری می­باشد. گزارش سرمایه­گذاری جهانی سازمان ملل متحد اشاره به این موضوع دارد که اسرائیل در این محدوده دارای برتری نسبی بوده و چنین به نظر می رسد که یک ابرقدرت سایبری می­باشد. برجسته­ترین کمپانی اسرائیلی در امنیت داده­ها –شرکت فناوری­های نرم­افزاری چک پوینت (check point software technologies Ltd)  می باشد که تجارتی بالغ بر 15 میلیارد دلار انجام داده است.

علاوه بر این، نویسندگان گزارش علاوه بر دیگر کشورها، به­طور مطلوبی از اسرائیل یاد می­کنند، و راجع به اصلاحاتی که باعث تقویت رقابت­ها می­شود، ورود بازیگران جدید، اصلاح کارآمدی و کاهش دادن قیمت­ها، مانند اصلاح بازار ارتباطات اسرائیل در گزارش خود صحبت به میان می­آورند.

اسرائیل هم چنین در سال 2014 افزایش ذخیره سرمایه­گذاری (بخش) خصوصی خود، که در کل تقریبا 2 میلیارد دلار می شد و اغلب توسط ذخایر خارجی انجام شده بود را به ثبت رسانید. انتظار می­رود گرایشات و روندهای صعودی در اهمیت ذخایر سرمایه­گذاری­های خصوصی در اسرائیل و سراسر دنیا ادامه داشته باشد. علت این امر رشد علاقمندی سرمایه­گذاران در این بخش، به­ویژه با توجه به میزان بهره و سود اندک کنونی می­باشد که صندوق­های بازنشستگی بزرگ و دیگر سرمایه­گذاران سازمانی را وادار می­کند تا به دنبال بازده­ی اضافی در سرمایه­گذاری­های جایگزین باشند حتی اگر به قیمت (از دست دادن) سرمایه گذاری­های سنتی باشد.

پینوشت:

(1). یا تسهیل کمی که عبارت است از یک سیاست نامتعارف پولی که بانک­های مرکزی برای جلوگیری از افت عرضه پول هنگام نامؤثر بودن سیاست استاندارد پولی مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *