آنچه در جروزالم پست میخوانید:

جنگ نیابتی ایران و عربستان بر سر سوریه به نشست جهانی اقتصاد کشیده شد

تبادل گفتگوها میان ترکی الفیصل، شاهزاه سعودی و وزییر امور خارجه ایران، جواد ظریف در دعوتی که صرفاً در مورد تخاصم میان دو کشور رقیب خلیج تأکید داشت.

داووس، سوئیس – به گفته شرکت کنندگان در نشست اقتصادی، مقامات ارشد سعودی و ایرانی، پشت درب های بسته و در یک جلسه خصوصی که این هفته توسط فروم جهانی اقتصاد تشکیل شد تا به ایجاد صلح در سوریه کمک کند، با یکدیگر نزاع شدیدی داشتند.

روز چهارشنبه، در این جلسه گفتگوهای پر نیش و کنایه میان مقامات ارشد دو کشور رد و بدل شد.  هر دو کشور در حال پشتیبانی جنگ های نیابتی در سوریه، یمن، و عراق هستند.

رباض، دو هفته پیش و پس از حمله به سفارت این کشور در ایران، روابط دیپلماتیک و تجاری و حمل و نقل خود را با تهران قطع کرد. اعتراض ایرانی ها به دنبال اعدام مبلغ مذهبی شیعه توسط عربستان، ایجاد شد.

این روابط سرد نشان می دهد که ممکن است گفتگوهای صلح مورد حمایت روسیه و آمریکا هفته آینده در ژنو برگزار نگردد. هنوز هیچ توافقی درباره این که چه کسی باید به نمایندگی از مخالفان دولت سوریه حاضر شود، وجود ندارد و شورشیان مورد حمایت ریاض در خواست دارند ابتدا روسیه حملات هوایی خود را در سوریه متوقف کند.

عکسی که یکی از عکاسان رسمی گفتگو ها گرفته است نشان می دهد فیصل و ظریف خارج از سالن گفتگو با هم دست داده اند. البته این عکس منتشر نشده است و در عین حال هیچ جو گرم و دوستانه نیز میان آن ها در زمان نشست با مقامات سازمام ملل و سایر مقامات مشاهده نشد.

طبق گفته یکی از حاضرین که خواست به دلیل محرمانه بودن جلسه نامش فاش نشود: “گفتگوهای انجام شده مانند گفتگوی میان انسان های ناشنوا بود.”

الیته ظریف هرگونه جلسه محرمانه با شاهزاده ترکی را رد کرد. شاهزاده ترکی رئیس سابق اطلاعات سعودی و سفیر این کشور در ایالات متحده بوده است. وی همچنین در کنفرانس خبری در همان روز اعلام کرد هیچ جلسه محرمانه ای هم با سعودی ها نخواهد بود.

شاهزاده ترکی هم در گفتگو با رویترز تأکید کرد در جلسه ای با ظریف و سایرین شرکت کرده است اما به دلیل قوانین محرمانه و خصوصی جلسه، از ابراز نظر در خصوص آنچه پیشتر گفته شد، خودداری کرد.

حاضرین در این جلسه عبارت بودند از استفان دو میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه، کوفی عنان، دبیر کل اسبق سازمان ملل، عمرو موسی، دبیر کل سابق لیگ عرب از مصر، وزرای امور خارجه ایتالیا، اتریش، و چند تن از مقامات ترکیه و کشورهای غربی.

درگیری فرقه ای

به گفته حاضرین، دو میستورا جلسه را با این جمله شروع کرد که زمان انجام گفتگوهای صلح ژنو رسیده است چرا که تمام قدرت ها  خواستار یک راه حل سیاسی برای پایان دادن جنگ داخلی 5 ساله در سوریه هستند.

با این وجود برخی از سخنرانان نیز از اهداف روسیه در مداخله در این نزاع از ماه سپتامبر گذشته و در حمایت از رئیس جهمور بشار اسد پرسیدند. آن ها درباره این که آیا مسکو و تهران به دنبال رسیدن به توافقی هستند که در آن به رفتن بشار اسد اشاره شود، ابراز تردید کردند.

ظریف گفت ایران از راه حل سیاسی حمایت می کند و زمانی که سال گذشته بالاخره به دیپلماسی بین المللی بر سر موضوع سوریه دعوت شد، یک برنامه چهار نکته ای برای آن ارائه داد. ایران به واسطه مقاومت آمریکا و سعودی ها چند سال گذشته از این موضوع کنار گذاشته شده بود.

وی بدون نام بردن از کشور خاصی، اشاره ای در لفافه به ریاض کرد و با محکوم کردن آن ها گفت برخی دولت ها از تفاوت های فرقه ای میان مسلمانان سنی و شیعه در منطقه طرفداری و بهره برداری می کنند.

وی در کنفرانس خبری خود سعودی ها را به صرف میلیون ها دلار برای لابی کردن در کنگره آمریکا علیه توافق بین المللی برنامه هسته ای ایران متهم کرد. توافقی که این هفته منجر به رفع کردن تحریم های سازمان ملل در قبال این کشور شده است.

وی گفت ریاض پس از حمله به سفارت دچار وحشت شده است و سعودی ها باید به منطق خود باز گردند.

به گفته حاضرین شاهزاده ترکی از نقش ایران در منازعات سوریه به شدت ابراز ناراحتی کرد و با یک عبارت عربی به ظریف گفت بدین مضمون: “واقعاً حرف شما را دوست دارم، اما وقتی به عمل شما نگاه می کنم، دچار سرگردانی می شوم.”

همچنین حاضرین در جلسه گفتند شاهزاه ترکی 70 ساله، جوان ترین پسر ملک فیصل، پادشاه سابق سعودی، ایران را به داشتن 10،000 نیروی زمینی در سوریه و در حمایت از اسد متهم کرد. وی اسد را تروریستی توصیف کرد که مردم خود را می کشد و به طور مستقیم توسط تهران بر مسند قدرت نگه داشته شده است.

به گفته یکی از حاضران اظهارات شاهزاه از آن چه که انتظار می رفت تند و تیز تر بود و برخی از شرکت کنندگان در جلسه را دچار شوک کرده بود.

زمانی که وی در مورد تبادل خصوصی با مقام ایرانی به رویترز هیچ نظری ابراز نکرد به این خبرگزاری گفت فرمانده سپاه پاسداران ایران در اظهاراتی فخر فروشانه و لاف گونه اعلام کرده است ایران 120،000 مبارز در کشورهای غربی دارد.

ایران پذیرفته است که تعدادی از مقامات سپاه پاسداران در سوریه کشته شده اند اما حضور وسیع نیروی نظامی در این کشور و همچنین مداخله در عملیات های جنگی را رد کرده است.

مقامات نزدیک به دمشق و آشنا با پیشرفت های نظامی اظهار کرده اند صدها مبارز ایرانی از آغاز حملات هوایی روسیه از ماه سپتامبر گذشته به جنگ زمینی در سوریه پیوسته اند و بسیاری از آن ها در نزدیکی حلب مستق شده اند.

یکی از دیپلمات های خاور میانه ای گفته است حضور ایران در سوریه در حدود 2،000 نفر از نیروهای سپاه پاسداران است اما تعداد آن ها به واسطه حضور داوطلبان شیعه از کشورهایی مانند پاکستان، افغانستان، و عراق افزایش یافته است که در ایران تحت آموزش نظامی قرار می گیرند.

طیق گفته یکی از حاضرین، ظریف به حمله شاهزاده ترکی در جلسه پاسخ نداد و بقیه جلسه ناتمام و بی نتیجه ماند. فرستاده ویژه سازمان ملل، دو میستورا، با ناراحتی گفت این سومین سالی است درباره سوریه صحبت می کنیم و به جایی نمی رسیم.

وی گفت اروپایی های حاضر در جلسه فقط درباره وضعیت بشردوستانه و بحران پناهندگان و چگونگی توقف رسیدن پناهندگان به اروپا حرف زدند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *