توصیه “کمیته لوکر” و واکنش “تحلیلگران صهیونیستی” را میخوانید:

تغییر ساختار ارتش اسرائیل

توصیه های کمیته نظامی “لوکر” در زمینه ایجاد تغییرات در ساختار ارتش صهیونیستی با محکومیت گسترده فرماندهان این ارتش مواجه شد. این اقدام در حالی صورت می گیرد که موتی الموز سخنگوی ارتش رژیم اشغالگر قدس به بهانه اینکه این توصیه ها غیر قابل اجرا می باشد با آنها مخالفت کرد.

به موجب این توصیه ها باید دوره خدمت نظامی از دو سال و 8 ماه به دو سال تقلیل و بودجه نظامی ارتش اسرائیل کاهش پیدا کند .

ارتش رژیم اشغالگر قدس یک طرح نظامی جایگزین برای این توصیه ها ارائه کرد و آن را طرح گدعون نامگذاری کرد.

به موجب این طرح 2500 نظامی ارتش اسرائیل تا سال 2017 و 100 هزار نظامی یگان های ذخیره باید از خدمت در ارتش ترخیص گردند و 6 درصد پرسنل این ارتش کاهش یابد و کارمندان غیر نظامی با کادر نظامی ادغام گردند.

طبق این طرح باید گردان های ذخیره وابسته به جبهه داخلی منحل گردد و یگان هایی برای پیگیری رخدادهای امنیتی و یگان جنگ نرم و تیپ کاماندو تاسیس گردد و میزان رزمایش ها و تمرین های نظامی افزایش یابد.

مقامات بلند پایه ارتش اسرائیل توصیه های کمیته لوکر را فاجعه آمیز خواند.

از عمده ترین توصیه های این گزارش، افزایش 6 میلیارد شیکلی بودجه امنیتی و رساندن آن به سقف 59 میلیارد دلاری است.

این کمیته همچنین توصیه هایی را در زمینه کاهش 11 درصدی پرسنل و ترخیص 2000 تن از نظامیان ارتش رژیم اشغالگر و کاهش هزینه های نیروی انسانی و کاهش 86 درصد این هزینه ها تا سال 2017 ارائه کرد.

کمیته یاد شده در گزارش خود از مقامات ارتش عبری خواستند تا مدت خدمت سربازی را تا سال 2020 به دو سال تقلیل دهند.

در ازای این توصیه ها تعدادی از مسئولان از کمیته مذکور به شدت انتقاد کردند؛ به نحوی که یک مقام ارشد ارتش رژیم اشغالگر قدس گفت که لوکر از حجم چالش های فراروی ارتش در آینده خبر ندارد.

تحلیلگران صهیونیستی اعلام کردند که توصیه های لوکر پس از فرسایش توانمندی های نظامی ارتش اسرائیل و شکست های متوالی این ارتش در جنگ با حزب الله لبنان و مقاومت فلسطین مطرح شد، این شکست ها قدرت بازدارندگی ارتش صهیونیستی در برابر پایداری و توانمندی مقاومت و در راس آنها گردان های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی حماس را از بین برد.

روزنامه عبری زبان “یدیعوت آهارانوت” به نقل از یائیر ناوا جانشین فرمانده ستاد مشترک ارتش رژیم اشغالگر قدس نوشت که این جنگ ها تاثیرات منفی بر ارتش اسرائیل گذاشت.

این منبع افزود: شکست ارتش صهیونیستی در این جنگ ها روحیه نظامیانش را تضعیف کرد، هزینه های این جنگ ها بسیار بالا می باشد، 10 یگان توپخانه ای ارتش اسرائیل منحل شد، فرماندهی ارتش تمرین های نظامی خود را لغو کرد و تعداد نیروهایشان را کاهش داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *