سرمایه گذاران اسرائیلی به یونان روانه می شوند

نویسنده:  اینبال آمر
سرمایه گذاران املاک اسرائیلی، به یونان روانه شده اند تا از رکورد اقتصادی و رشد توریسم آن بهره ببرند.
سرمایه گذاران اسرائیلی در حوزه املاک را میتوان به 3 دسته تقسیم کرد :
1.    آنهایی که به دنبال ساخت یک ویلای ساحلی هستند تا در تابستان و یا تعطیلات به آنجا بروند.
2.    آنهایی که به دنبال خرید دارایی برای اهداف سرمایه گذاری هستند تا بتوانند پول خوبی به جیب زده و درآمد همیشگی از آن داشته باشند.
3.    و آن دسته ای که به دنبال خرید یک تجارت (مثل یک هتل) هستند تا بتوانند بصورت همیشگی به آنجا نقل مکان کنند.
هزینه املاک بسیار وابسته به محل آن است : در Mykonos (یکی از گرانترین جزایر یونان) میتوان زمینی به مساحت 2320 متر مربع بهمراه یک ویلای 176 متری را به قیمت 1 میلیون یورو خرید. در کِرِت (Crete) (یکی دیگر از مکانهای گران) می توان یک ویلای 80 متری را به قیمت 139 هزار یورو خرید.
در شبه جزیره Pelion، یک ویلای 270 متری به قیمت 495 هزار یورو به فروش می رسد. در جزایر ارزان تر می توان ویلاهایی تقریبا 1350 متری (یک و نیم Dunam) بهمراه ساحلی اختصاصی را حدود 250 الی 350 هزار یورو خرید (البته قیمت ها با نزدیک شدن به ساحل بیشتر می شود). یک آپارتمان 80 متری در آتن به قیمت 55 هزار یورو به فروش می رسد. در سالونیک قیمت¬ها بالاتر میروند، به عنوان مثال یک آپارتمان 65 متری به قیمت 70 هزار یورو به فروش می رسد.
افت شدید قیمت ها
تا چند وقت پیش، بخاطر بدهی های بسیار زیاد، یونان مکان خوبی برای سرمایه گذاران خارجی نبود. نگرانی اصلی، احتمال خروج یونان از منطقه یورو بود که باعث تاثیر دومینویی منفی بر روی کشورهای این منطقه از جمله ایتالیا، اسپانیا و پرتغال در آینده ای نزدیک می¬شد.

این سناریوی وحشتناک بخاطر بسته کمکی بزرگ آلمان و صندوق بین المللی پول، در کنار طرح ریاضت اقتصادی خود یونان و انتخابات این کشور (که اطمینان از ادامه ریاضت اقتصادی می¬داد)، کم رنگ و کنار گذاشته شد. این موضوع باعث آرامش خاطر سرمایه گذاران خارجی شد و به آنها فرصت داد که دوباره یونان را به¬عنوان مکانی برای سرمایه گذاری در نظر بگیرند.
رُدو میکیلیدو (Rodole Michilido)که وکیلی یونانی است که در سالونیک زندگی می¬کند، سرمایه گذاران اسرائیلی را در این سرمایه گذاری همراهی می کند و به قول وی بازار تقاضای یونان، شاهد رشد بوده است. او می¬گوید : «تقاضا از طرف اسرائیل از سال 2009 وجود داشت و تراکنش¬های بسیاری در این دوره زمانی انجام شده اند. یونان همیشه در بین سرمایه گذاران معروف بوده ولی تا همین چند وقت پیش قیمتها بسیار بالا بود. رکود اقتصادی که کشور دچار آن شد، موضوعی بود که باعث افزایش تقاضا در حوزه املاک شد…».
«حال و هوای یونان بسیار دوستانه و میهمان نواز است. از طرفی بسیاری انستیتوهای مختلف یهودی در این کشور و بخصوص در آتن و سالونیک وجود دارند و مهمتر از آن، یونان عضو اتحادیه اروپا و ناتو است. بهترین توضیح برای افزایش تقاضا این است که یونان دارای فرصت های بسیار عالی بوده و از طرفی در حال حاضر بسیار چشم به راه سرمایه گذاری های خارجی است…».

از ساحل میکونوس تا سالونیک
میکیلیدو تاکید کرد که در تمامی حوزه های یونان، علاقه مندی به سرمایه گذاری وجود دارد :«حوزه هایی وجود دارند که برای سرمایه گذاری مناسبترند و حوزه های دیگری هم هستند که برای تفریح بهتر هستند». در کل تقاضا برای جزایر (همچون Mykonos, Paros, Antiparos و یا Lefkada) بسیار بالاست. در طرف دیگر آتن و سالونیک برای سرمایه گذاریهای تجاری، خرید آپارتمان ها و یا خرید تجارت هایی مثل هتل ها، سوپرمارکت ها، مغازه ها و ادارات مناسب تر هستند.
با توجه به ریسکهای احتمالی که در حال حاضر برای خرید دارایی ها در یونان موجود است، میکیلیدو اشاره می کند که همراهی یک وکیل در این موارد لازم است : «افراد باید دارایی های مورد نظرشان را با همراهی یک وکیل چک نمایند تا مشکلی از لحاظ قانونی در این خریدها وجود نداشته باشد. یک وکیل مدیریت کاغذبازی ها را به عهده می گیرد. من اعتقاد دارم که اگر سرمایه گذاران همراه با یک وکیل درست و حسابی اقدام به خرید نمایند، هیچ ریسکی در کار نخواهد بود».
یونان هیچ وقت مکان خاص و پر اهمیتی برای اسرائیلی ها در حوزه سرمایه گذاری املاک در خارج از کشور نبوده است و این تقاضای املاک اسرائیلی ها در یونان، اصلا قابل مقایسه با تقاضایی که آنها در حوزه املاک ایالات متحده دارند، نیست. در حال حاضر و با توجه به شرایط یونان، سرمایه گذاری در این کشور هنوز به گستردگی آن در دیگر جاهای دنیا نیست ولی به نظر میرسد که در کنار رشد صنعت توریسم یونان، اسرائیلی ها در حال نشان دادن تمایل به سرمایه گذاری در این کشور هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *