اسرائیل به رکود اقتصادی نزدیک می شود

نویسنده: آویتال لاهاو

مطابق نمودارهایی که روز پنجشنبه توسط اداره مرکزی آمار(سی بی اس) منتشر گشت،اقتصاد اسرائیل در سه ماه دوم سال 2015 تنها 0.1 درصد رشد داشته.

اولین ارزیابی این اداره که در آگوست منتشر شده بود،بیانگر رشدی 0.3 درصدی در ربع دوم سال بود.

مطابق ارقامی که پنجشنبه منتشر شد،نیمه اول2015 رشدی 2.5 درصدی در تولید ناخالص داخلی راتجربه کرد.این رشد تقریبا مشابه رشد شش ماه قبل و شش ماه قبل از آن بود. ارزیابی قبلی در آگوست بسیاری از اقتصاددانان را هدایت کرد تا پیش بینی کنند، که ارزیابی دوم که دقیق تر بود، رشد قوی تری را نشان میداد. اما ارزیابی پنجشنبه، این پیشبینی را نقض کرد و نشانه بیشتر و نگران کننده تری را مهیا کرد مبنی بر اینکه اقتصاد اسرائیل ممکن است رکود کند. سرعت رشدی 0.1 درصدی در اسرائیل نسبت به رشد سرانه، منفی در نظر گرفته می­شود، همراه با دو ربع متوالی از سال که رشد سرانه منفی بوده، معنای رایج رکود اقتصادی را می­دهد.

مطابق نمودارهایی که روز پنجشنبه،”سی بی اس” منتشرکرد،تخمین میزد که رشد در ربع اول 2015، 1.8 درصد بوده،که یک رشد سرانه­ی نسبتا ناچیز است.پس در حقیقت،اسرائیل شاید قبلا به این رکود نزدیک بوده.رشد جمعیت اسرائیل 1.7 درصد است؛یعنی اینکه رشد سرانه­ باید ازاین مقدار بیشتر باشد.

بنابرآمار اداره “سی بی اس”، این رکود عمدتا بوسیله ­ی کاهش در صادرات ایجاد شد. سه ماه دوم سال همراه با کاهش 12 درصدی صادرات کالا وخدمات از اسرائیل همراه بود،که صادرات الماس و محصولاتی که توسط شرکت های نوپا تولید می­شوند، را در بر نمی­گیرد. هم چنین کاهشی 3.4 درصدی در سرمایه گذاری های ثابت و افزایشی بسیار ملایم نزدیک 1 درصد در مصارف خصوصی و عمومی وجود داشت. وزیر اقتصاد،”آریه دِری”، اخیرا ازبرداشتن برخی از مالیات ها برای تشویق به فعالیت اقتصادی خبر داده است. نمودار هایی که روزپنجشنبه منتشر شدند،نشان میدهندکه ریشه­ی این رکود در افزایش مصارف شخصی نیست، بلکه بیشتر بخاطر سرمایه گذاری در شروع و گسترش دادن شغل های جدید بوده، بعلاوه­ی تلاش (کشمکش) در صادرات محصولات. این تلاش ها(کشمکش ها) احتمالا بخاطر این بوده که برای صنعت بومی سخت است که رقابت جهانی داشته باشد،یا احتمالا بخاطرکاهش تجارت جهانی بوده. همچنین پنجشنبه، وزارت دارایی پیش بینی خود را راجع به پیشرفت اقتصاد کلان و درآمدهای مالیاتی به روز رسانی کرد. مطابق این پیش بینی های به روز شده، رشد در سال 2015 معادل2.6 درصد خواهد بود، در صورتیکه در پیش بینی اصلی منتشر شده توسط اقتصاد دانان ارشد وزارت دارایی در ماه جولای، رشدی معادل 3.1 درصد را پیشبینی کرده بودند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *