افت صادارات اسرائیل در سال 2015

نویسندهک الکساندرا لوکاش

رئیس موسسه صادرات اسرائیل (رمزی گابای) در گفتگو با Ynet در باره ی کسری تجاری روبه رشد اسرائیل و راه حل های امکان پذیر مقابله با آن، به گفتگو پرداخت.

از شروع سال 2015، اسرائیل شاهد رشد کسری تجاری به مقدار 22.6 میلیارد شِکِل می باشد. سازمان مرکزی آمار (CBoS)، یک نزول ادامه دار در صادرات به شرح، 4/14-% در محصولات فناوری بالای ترکیبی (high technology)، 4/15-% محصولات با فناوری مرسوم ترکیبی(قدیمی)  (traditional technology) و 6/4-% صنایع با فناوری مرسوم و رشدی متناظر با آن در واردات بیشتر اقلام وارداتی را گزارش می کند.

گابای گفته است:” باید به یاد بیاوریم که بین سالهای 1980 تا 2010 میزان صادرات اسرائیل در هر دهه دو برابر می شد، اما در 5 سال گذشته هیچ روند رو به رشدی نداشته ایم. ما حتی با وجود گسترش کشور شاهد رشد صادرات نیستیم  و این توقف بنابر دلایلی مانند وضعیت شِکِل، توسعه صنعتی و عوامل دیگری از این دست رخ داده است. همه این ها در این دوره در وضعیت بدی هستند و باید راه تازه ای را پیش گرفت.”

به این دلیل است که شراگا بروش رئیس انجمن تولید کنندگان اسرائیل ، رمزی گابای و اوهد کوهن مدیر وزارت بازرگانی خارجی به تازگی،آریه دری وزیر اقتصاد را با در دست داشتن اسناد صادرات اسرائیل، نقشه راه برای صادرات اسراییل و پیشنهادات برای جهش در صادرات و به طور کلی تجارت در بازار ها، احضار نمودند. این اسناد یک هدف و چشم انداز برای حدود 135 میلیارد دلارصادرات در سال 2020 ترسیم نموده است.

گابای گفته است: ” وزیر اقتصاد مفاد اسناد را متوجه شدند و آن را پذیرفتند.”  و اشاره کردند که این اسناد توسط صادر کنندگان تهیه و تنظیم شده اند. ” در چند سری از میزگرد هایی که با صد ها تن از صادر کنندگان داشتیم، نیاز هایشان را با ما در میان گذاشتند،  مسایل را روشن نمودند و راه حل هایی پیشنهاد کردند که اساس این سند را تشکیل می دهند.” در ادامه افزود: ” این آن چیزی است که با آن نزد وزیر اقتصاد رفتیم و وزیر اقتصاد، نخست وزیر نتانیاهو و وزیر مالی تمایل خود را به اجرای آن نشان دادند.”

او در ادامه توضیح می دهد که هر سه نفر ذکر شده به خوبی آگاه هستند که بدون صادرات توسعه و رشدی وجود نخواهد داشت. ” باید صبر کنیم تا ببینیم که این کار چگونه پیش می رود اما من پایانی روشن در انتهای کار می بینم. دولت می خواهد به بازار کمک کند و موانعی که کار تولید کنندگان و صنعتگران را دشوار ساخته برطرف نماید.”

گابای توضیح می دهد که اولویت اول در کمک های موسسه صادرات بیشتر شامل صادرکنندگان کوچک می شود تا صادرکنندگان بزرگ، زیرا سهم بزرگی از صادرات اسراییل متعلق به تنها 10 شرکت می باشد. ” بیشتر کاری که توسط موسسه صادرات انجام می شود برای صادرکنندگان کوچک و متوسط می باشد زیرا آنها به کمک احتیاج دارند و شرکت هایی ماندد TEVA و Intel خود دارای قدرت کافی هستند و براحتی محصولات خود را صادر می کنند.”

وقتی از گابای در مورد بازار های جدید سوال شد، او گفت:” ما قطعا جایی برای خود در بازار های جدید بزرگ در 10 و 20 سال آینده خواهیم داشت. بدون شک این بازار ها در شرق، چین، هند، کره ی جنوبی، ویتنام و آمریکای جنوبی خواهند بود. ما قطعا در این بازار ها سرمایه گذاری عظیمی خواهیم کرد. با وجود آن، ما از آنچه امروز دارم چشم پوشی نمی کنیم، زیرا بدون اروپا و آمریکا موفقیت بسیار دشوار خواهد بود.”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *